همه برای باغستان باغستان برای همه

همه برای باغستان باغستان برای همه به گزارش فراز برج قزوین معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به دستور رئیس جمهور در خصوص «حراست از باغستان قزوین» اظهار داشت: میراث فرهنگی بیشترین و مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد. همینطور با عنایت به واقع شدن باغستان در حریم شهر قزوین باید استانداری و شهرداری پای كار آیند و برای حفظ آن كمك كنند؛ نگاه اداره كل حفاظت محیط زیست هم كمك به حفظ باغستان سنتی قزوین است.


عبدالحسین مظفری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بررسی هایی تحت عنوان زوال باغستان سنتی قزوین انجام و برای دستگاه های اجرایی مرتبط همچون سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.
وی افزود: در این گزارش مهم ترین عوامل زوال باغستان سنتی در چند بخش بررسی شده است که از مهم ترین آن می توان به اقتصاد سیاسی زمین شهری اشاره نمود، همینطور در این بررسی از کمبود آب، آتش سوزی، پروژه های غیرضررور اجرا شده در سطح باغستان و رشد کالبدی شهر قزوین به سمت باغستان بعنوان عوامل تهدیدکننده اشاره شده است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان نمود: در این گزارش به قدمت باغستان و رویکرد راه اندازی آن، اهمیت تاریخ و تمدنی باغستان، اهمیت زیست محیطی و خدمات اکوسیستمی باغات سنتی اشاره شده است.
وی اشاره کرد: اساسا این گزارش را در کارگروه جلوگیری از آلودگی هوای استان مطرح خواهیم کرد و در دستور کار ما قرار خواهد گرفت تا رویکردها و راهکارهای اجرایی آن بررسی شود.
میراث فرهنگی، مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد
مظفری اظهار داشت: باغستان توسط میراث فرهنگی ثبت ملی شده است و با عنایت به این امر میراث فرهنگی بیشترین و مهم ترین نقش را در حفظ باغستان دارد. همینطور با عنایت به واقع شدن باغستان در حریم شهر قزوین باید استانداری و شهرداری پای کار آیند و برای حفظ آن کمک کنند؛ نگاه اداره کل حفاظت محیط زیست هم کمک به حفظ باغستان سنتی قزوین است.
وی با عنایت به نقش اکوسیستمی باغستان عنوان کرد: خدمات باغستان سنتی قزوین برای ما ملموس نیست ولی همچون این خدمات می توان به پیشگیری از سیلاب و تغذیه سفره های زیرزمینی اشاره نمود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین خاطرنشان کرد: بعد از مطالعه آلودگی هوای استان، دستورالعملی تهیه و بر مبنای آن سیاستگذاری هایی انجام شد تا سرانه های فضای سبز قزوین در چارچوب برنامه ششم برای هر نفر به ۱۵ مترمربع برسد به همین جهت حفظ باغستان سنتی به تحقق این امر کمک شایانی خواهد نمود.
وی عنوان کرد: بنا داریم سیاست گذاری های مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری را در کارگروه جلوگیری از آلودگی هوای استان مطرح نماییم تا سیاست گذاری لازم اتفاق بیفتد و گام بلندی برای حفاظت از باغستان سنتی قزوین برداشته شود.
ذی نفعان فعال در سیاست گذاری باغستان دخیل شوند
مظفری خاطرنشان کرد: در جلسات مختلف به ریاست معاونت عمرانی استانداری، موضوعات باغستان مطرح شده که ما هم پیشنهادات خویش را برای حفظ باغستان سنتی قزوین عرضه دادیم. معتقدیم ذی نفعان فعال در باغستان باید در سیاست گذاری های آن نقش داشته باشند و این مهم ترین هدفی است که باید دنبال شود.
وی ادامه داد: برای مثال در حوزه تالاب ها طرحی با عنوان توانمندسازی جوامع محلی با رویکرد مباحث اقتصادی و حفظ تالاب ها را در محیط زیست اجرا کردیم که موفق بود. معتقدیم این رویکرد در مورد باغستان سنتی قابل اجراست تا با الگوهای مشارکتی گام ‎های خوبی برای حفظ باغستان سنتی قزوین برداشته شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به اینکه مسائل زیست محیطی پروژه ها در ۲ قالب مورد بررسی قرار می گیرند، تشریح کرد: در چارچوب نخست اجرای پروژه منوط به گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی است و در چارچوب دیگر بر مبنای ماده ۲۳ قانون الحاقی تنظیم بخشی، پروژه هایی که از سازمان برنامه و بودجه، تأمین مالی می شوند ملزم به تهیه پیوست زیست محیطی هستند.
کمربند شرق قزوین و پل امام رضا (ع) پیوست زیست محیطی ندارند
وی توضیح داد: مجریان طرح کمربندی شرق قزوین باید پیوست زیست محیطی خویش را به ما ارائه نمایند. این کمربند از ارنجک عبور می کند و با عنایت به این که ارنجک حق آبه باغستان است باید پیوست زیست محیطی پروژه عرضه شود، البته لازم به ذکر است که بگوییم قبلاً پیوست این پروژه عرضه و به علت اشکالات زیست محیطی مقرر شده بود پیوست اصلاحی و نهایی عرضه شود که تا به امروز این پیوست به دست ما نرسیده است.
مظفری بیان نمود: در مورد پل امام رضا(ع) پیوستی به دست ما نرسیده است و مجریان این پروژه تأییده ای از ما دریافت نکردند چون مباحث مورد نظر از راه کمیسیون ماده ۵ با ریاست معاونت عمرانی و دبیری اداره کل راه و شهرسازی بررسی شده است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در انتها تاکید کرد: باید در جهت حفظ باغستان سنتی تلاش شود چون وجود این اکوسیستم یک نعمت بزرگ برای شهر قزوین به حساب می آید و حفظ آن نقش مهمی در ایمنی شهر قزوین و سلامت مردم دارد.
منبع:

1399/05/22
12:54:49
5.0 از 5
2559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان