۳۱ مردادماه روز جهانی مساجد،

مسجد ادبیات مشترك تمام مسلمانان دنیا

مسجد ادبیات مشترك تمام مسلمانان دنیا به گزارش فراز برج مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مساجد یكی از مكان های شناخته شده برای تمام مسلمانان هستند. ادبیات مشترك تمام مسلمانان دنیا مسجد است و تا نام مسجد را به زبان می آورید همه ی مسلمانان با آن ارتباط برقرار می كنند و از این نظر مسجد یك جایگاه خاص و ویژه دارد.


حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی _ دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد همزمان با ۳۱ مردادماه روز جهانی مساجد در گفتگو با ایسنا با گرامیداشت روز جهانی مساجد اظهار نمود: این روز برای تمام مسلمانان جهان روز ویژه ای است، مسجد پر خیرترین مرکز و پربهره ترین ساختمان است که خداوند آنرا به خود اختصاص می دهد، پایگاه مسجد آنقدر بالا است که خداوند شرافت این مکان را به خود منتصب می کند.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد تصریح کرد: در تعابیر قرآن کریم و اهل بیت(ع) مسجد یک پایگاهی است که هیچ آفتی نداشته و تمام آن خیر و متفاوت با دیگر بناهای مذهبی است، درواقع اگر بخواهیم به ساختمان های مذهبی امتیاز بدهیم اگر بالاترین امتیاز برای آنها ۱۰ باشد امتیاز مسجد در مقابل آنها ۱۰۰ است.
ارزانی خاطرنشان کرد: مساجد یکی از مکان های شناخته شده برای تمام مسلمانان هستند. ادبیات مشترک تمام مسانان دنیا مسجد است و تا نام مسجد را به زبان می آورید همه ی مسلمانان با آن ارتباط برقرار می کنند و از این نظر مسجد یک جایگاه خاص و ویژه دارد، در روایات بسیار به مسجدسازی، عیادت افراد در مسجد و اجتماعی شدن با حضور در مسجد توضیه شده است.
وی در ارتباط با کارکردهای مسجد اظهار داشت: مساجد کارکردهای زیادی را از صدر اسلام تا به امروز داشته است، در اوایل انقلاب اسلامی هم بسیاری از کارکردهای مسجد را داشتیم اما به مرور زمان بسیاری از این کارکردها جایگاه خویش را از دست داد که بعضی از آنها احیا و متاسفانه بعضی از بین رفت، وظیفه ما بعنوان کانون های فرهنگی هنری مساجد این است که کارکردهای اصلی مساجد را در حوزه فرهنگ و هنر احیا و این بخش را در مساجد زنده نماییم.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد بیان نمود: مدل بازگرداندن کارکردهای مساجد با سخنرانی و نیت خالص صرف ممکن نیست، اگر مدل موفقی برای این کار نداشته باشیم این مهم ممکن نمی گردد، وقتی پیامبر اکرم(ص) می خواهند غدیر را مطرح کنند از نظر فیزیکی، زمان بندی و حتی چگونگی بیعت همگان مدل خاصی را طراحی می کنند، ازاین رو داشتن اخلاص برای جذب جوانان به مسجد شرط لازم است اما کافی نیست، بدین سان امروز برای جذب جوانان در مساجد به غیر از اخلاص نیازمند مدلهای جذاب، کامل و پویا هستیم.احیاء کارکردهای مساجد توسط کانون های فرهنگی هنری
ارزانی ابراز کرد: در کانون های فرهنگی هنری مساجد تلاش داریم با شناخت درست از نسل امروز آنها را به مسجد جذب نماییم. امروز تلاشهای ما در کانون های فرهنگی هنری مساجد به همین سمت است، البته مدل ما وحی منزل نیست و سعی کردیم با ابزارهای مادی خود مدل هایی را طراحی و به آزمایش گذاشته ایم و با نظرخواهی از کارشناسان در شورایعالی سیاست گذاری مساجد تلاش کردیم به مدلهای برسیم.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد تصریح کرد: در مدل طراحی شده سه شبستان به ترتیب شبستان فرهنگ، نور و فناوری را طراحی کردیم، همینطور ۱۲ رواق تخصصی هم برای این شبستان ها در نظر گرفته شده است، درواقع در این رواق ها گونه بندی، تخصصی کردن و کیفی سازی فعالیتهای مربوط به کانون ها در عرصه های مختلف دوازده گانه را داریم.
ارزانی افزود: برای نمونه در بخش هنر بحث شعر، فیلم، نمایش، قلم و ترنج را داریم، در بخش فرهنگ رواق دانش، همدلی، رسانه و کتاب را داریم که هرکدام کار ویژه خویش را دارد، در شبستان نور هم در راس این امور بحث های قرآنی، احکام و اخلاق و اعتقادات را داریم. در حوره نوآوری هم مباحث مهمی در مورد خلاقیت مطرح است که دغدغه رهبر معظم انقلاب هم می باشد. در این بخش هم قرآن در راس و بعد از آن کلام اهل بیت(ع)، بیانات امام راحل و رهبر معظم انقلاب و همینطور نظرات مسؤلان کانون های فرهنگی هنری مساجد در استان ها را لحاظ کرده ایم.
وی اظهار نمود: این مدل کاملا بومی است، شبستان و رواق متعلق به مسجد و به غیر از مسجد نیست و امید داریم این مدل برای جذب حداکثری در مسجد مفید باشد، البته این مدل حد کامل نیست بلکه اخلاق امام جماعت، برخورد درست مدیر کانون های مساجد، هیات امنا، خادمین، فضاسازی مسجد و سیاسی نکردن آن و... هم مهم می باشد.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باید به مسجد بازگشت نماییم چونکه مسجد یک اصل است، بازگشت به مسجد به این معنا است که مسجد را رکن و اصل بدانیم چونکه خیلی از امور ما در مسجد می تواند پایه گذاری و خروجی آن حداکثری خواهد بود، آفات و صدمه های مسجد بسیاری کم است، افراد مسجدی تربیت شان مسجدی و خوامحور است و طبیعتا اینها وقتی کنار هم قرار بگیرد می بینیم که بها دادن به مسجد چقدر موثر است.
ارزانی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی باید با تمام ظرفیت به کمک مسجد بیاید، یعنی تمام وزارتخانه ها، دستگاه های مختلف و... را موظف کمک به مسجد و مسجدی ها کند، در این شرایط بهترین مدل را برای توزیع و نشر، ارتباط، بازخوردگیری و ارزیابی خواهیم داشت و باید بروی این مدل کار شود که بطور قطع با این شرایط پاسخ درست تری هم دریافت خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: اگر از نظر تجربی محوریت مسجد در محله را بپذیریم و روی مباحث فنی و عملیاتی هم قوی کار نماییم بطور قطع نتیجه کار بسیار مطلوب خواهد بود.
منبع:

1399/05/31
22:20:27
5.0 از 5
2085
تگهای خبر: ابزار , دستگاه , ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان