مدیر اداره اعتبارات بانك مركزی:

۱۰ هزار نفر وام ودیعه مسكن گرفتند

۱۰ هزار نفر وام ودیعه مسكن گرفتند مدیر اداره اعتبارات بانك مركزی از اتصال ۱۳ بانك به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسكن اطلاع داد و اظهار داشت: از حدود ۱۸ هزار نفر پذیرش شده حدود ۱۰ هزار و ۲۷۰ نفر تسهیلات دریافت كرده اند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، شهرزاد دانشمندی در بخش خبری ۲۱ سیما درباره علل تأخیر در پرداخت وام ودیعه مسکن، تصریح کرد: سامانه قابل ثبت نام و اتصال به بانک ها حدود دو هفته است وصل شده؛ یعنی بانکهای ما حدود دو هفته است که امکان اتصال به این سامانه را پیدا کرده اند. دوم اینکه راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده یکی اینکه سود تسهیلات گرفته شود و اصل در آخر دوره. اساساً چنین سیستمی در نرم افزار بانک ها تعریف نشده بود؛ ازاین رو تا این نرم افزار تعریف و پیاده سازی شود در پذیرش متقاضیان تأخیر به وجود آمد.
مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اضافه کرد: امروز آماری که گرفتیم از ۱۵ بانک ۱۳ بانک نرم افزار را در سیستم ها اعمال کردند و از حدود ۱۸ هزار نفر پذیرش شده حدود ۱۰ هزار و ۲۷۰ نفر تسهیلات دریافت کرده اند و چون مشکل نرم افزاری بانک ها حل شد، امید داریم از این به بعد پرداخت ها تسهیل شود.
دانشمندی در مورد برخی مباحث درباره سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، تصریح کرد: به علل عنوان شده بانک ها تابحال اصلاً پذیرش نمی کردند و دوم اینکه بانک ها بر مبنای مصوبات و دستورالعمل های مربوطه موظفند کلیه مدارک در سامانه ثبت شده را بررسی نمایند و اگر خلاف است، عودت دهند.
عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است
وی اضافه کرد: متأسفانه مواردی دیده شده که ما از همکاران استعلام کردیم. اشخاصی به بانک ها در سامانه عرضه شدند که دارای تسهیلات جعاله یا مسکن هستند یعنی کسانی که خانه دار هستند و متعاقباً می خواهند باردیگر وام ودیعه مسکن بگیرند. همینطور افرادی که فرم جیم آنها قرمز است و از تسهیلات مسکن دولتی بهره برده اند.
مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: سامانه ای داریم که با همکاران بانکی تبادل نظر می نماییم و آنلاین مشکلات را رفع می نماییم. کلاً ۱۲۲ هزار نفر تابحال به بانک ها عرضه شدند و بانک ها عملاً پذیرش نکردند. ۱۷ هزار نفر تابحال پذیرش شده اند و چون که بانکهای بیشتری پذیرش را آغاز کرده اند اساسا روند از این پس سریع تر خواهد بود ولی مشکلاتی که هست سبب عودت می شود و دریافت تسهیلات صورت نمی گیرد.
دانشمندی تصریح کرد: عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است و بعنوان نمونه املاک تجاری معرفی کرده اند و مبلغ اجاره به مراتب کمتر از تسهیلات است یا تاریخ عقد قرارداد برای سال قبل است و مصوبات ستاد برای اجاره نامه های ۹۹ به بعد است. همینطور قراردادها دارای کد رهگیری نیست و خوب است که اطلاع رسانی شود و کسانی با مدارک کامل بروند که تسریع شود و یا دیده شده مشاورین املاک با یک کد پستی چندین اجاره نامه را به بانک معرفی کرده اند.
وزارت راه اساساً نمی تواند اسناد و مدارک را چک کند
وی افزود: وزارت راه اساساً نمی تواند اسناد و مدارک را چک کند و افراد باید مستندات خویش را در سامانه بارگذاری کنند و اینها را وزارتخانه به بانک عامل معرفی می کند و شعبه باید چک کند. خیلی ها به ما گفتند همسر از زن و یا برعکس خانه را اجاره کرده اند و انرژی بانک ها برای این امور صرف می شود و روند کُند می شود.
مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: وثایقی که گفته شده گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانواده های تحت پوشش سازمان های حمایتی و اینها به تشخیص بانک است که بررسی نمایند. سهام عدالت نوشته شده و بانک ها مایل هستند بگیرند ولی هنوز سازوکار آن در بورس برای وثیقه گیری به وجود نیامده و در تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی دریافت سفته یا چک با تشخیص بانک عامل و اجاره نامه و مدارک مورد نیاز باید در سامانه املاک ثبت باشد و بانک ها حتما باید مطابقت بدهند. اگر خلاف باشد عودت می دهند و تنها مستاجرین تحت پوشش کمیته امداد نیازی به اجاره نامه ندارند. بعد از پذیرش متقاضی توسط بانک هم اگر متقاضی مدارک را عرضه نکند رد درخواست می شود.

1399/06/28
14:43:42
5.0 از 5
1705
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان