هشدار! این 4 میلیون دانش آموز را دریابید

هشدار! این 4 میلیون دانش آموز را دریابید به گزارش فراز برج پویش جمع آوری تبلت راه انداخته است با كمك یك گروه ترویج كتابخوانی. از چند روز پیش بود كه تصمیم گرفتند برای دانش آموزان بدون ابزار هوشمند كاری كنند اما خبر تلخ مرگ محمد در دیر بوشهر مصمم ترشان كرد. می گوید: «خبر تلخ دیر بوشهر تبرها زد بر جان ما.»به گزارش فراز برج به نقل از ایسنا، «شهروند» در ادامه نوشت: علی اکبر زین العابدین، روانشناس و نویسنده کودک و نوجوان و معلم کارشناسی آموزش وپرورش وقتی در جریان مشکلات دانش آموزان در شبکه شاد به واسطه نداشتن گوشی و تبلت قرار گرفت، تصمیمش را گرفت. او با به راه انداختن یک پویش با کمک بزرگان تعلیم و تربیت، اساتید ادبیات کودکان و نوجوانان، بزرگان فرهنگ و هنر و همینطور جمعیت هلال احمر که می تواند افراد بی بضاعت را شناسایی کند، می خواهد به دانش آموزان محروم از گوشی و تبلت کمک نماید.

او اظهار داشت: «حدود ۳ میلیون و ۲۵۵ هزار دانش آموز ما به علت عدم دسترسی به تبلت امکان استفاده از فضای فناوری را ندارند که این دانش آموزان در همه استان های کشور حضور دارند اما بیشترین تعدادی که به تبلت دسترسی ندارند در استان سیستان وبلوچستان هستند. این آمار را معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش گفته بود. به این تعداد، دانش آموزان اتباع هم اضافه می شود که در کل حدود ۴ میلیون نفر از تحصیل بازمانده اند.»

او اضافه کرد: «پیش از این، با یک و نیم میلیون تومان می شد یک تبلت در اختیار دانش آموزان قرار داد اما با افزایش قیمت، تبلت های ساخت ایران به قیمت دو و نیم میلیون تومان باید خریداری شود؛ گوشی و تبلت هایی که تنها دو کارخانه ایرانی آنرا می سازند و ظرفیت تولید خیلی محدودی دارد. این در شرایطی است که برای خرید تبلت با مارک های خارجی هم باید بیشتر از ۵ یا ۶ میلیون تومان هزینه شود. پس امکان این خرید هم وجود ندارد. نداشتن ۴ میلیون دستگاه تبلت یا گوشی یعنی بازماندن از تحصیل. در واقع این دانش آموزان اسم محصل را دارند اما رسمش را ندارند. البته مابقی محصلان هم وضع بهتری ندارند؛ مثل دانش آموزانی که به علت فراهم نبودن بسترهای اینترنت امکان استفاده از آموزش مجازی را ندارند که بیشتر در مناطق روستایی دورافتاده و مناطق عشایری هستند. حتی در خانواده هایی که تنها یک گوشی وجود دارد و تعداد فرزندان زیاد است، معمولا گوشی را بچه بزرگ تر استفاده می نماید و بچه های کوچک تر دیگر به گوشی و تبلت دسترسی ندارند. این یعنی تنش دوم؛ تولید خشم. ۱۵ میلیون دانش آموز دبستانی وجود دارد که حدود یک سوم از آنها به گوشی و تبلت دسترسی ندارند. شاید بسیاری از این دانش آموزان عاشق درس و مدرسه نباشند ولی این محرومیت را به رخ می کشند. ضعف و ناامیدی هم به دنبال این محرومیت و خشم وجود دارد. ارتباط با معلم هم به واسطه این روزهای کرونایی و پروتکل های وزارت بهداشت که چاره ای هم نیست، به صفر می رسد. هفته هایی هست که حتی یک روز هم در کلاس درس حاضر نمی شوند و این از تبعات نداشتن گوشی و تبلت است. با این اوضاع پایه های تحصیلی از این ۴ میلیون عبور می کند. شاید این دانش آموزان به کلاس های بالاتر بروند اما سواد پایه ای خیلی ضعیفی دارند که همین مبحث سبب فرار از مدرسه و ترک تحصیل می شود. گفته می شود که تلویزیون هم مرجع خوبی برای تدریس و آموزش به دانش آموزان است اما ۵۰ درصد دانش آموزان ما دوزبانه اند که تعداد زیادی از آنان در مناطق مرزنشین و محروم زندگی می کنند و فارسی را خوب نمی دانند. سر کلاس ها معلم ها به زبان مادری گویش دارند اما استفاده از تلویزیون این امکان را برایشان حذف می کند و آموزش را سخت تر.»

این نویسنده در ادامه می گوید: «حالا پیشنهاد من، این پویش مردمی است. نیازمند اطلاعات دقیقی هستیم که بدانیم بضاعت خط تولیدمان چقدر است. باید واقع بین بود. باید دست به کار شد و این پویش مردمی را به جد دنبال کرد. در واقع باید موازی کاری ها شناسایی شود تا در جهت هم پیش برویم و باردیگر کاری نشود. این مسأله را باید حل کرد تا تبدیل به یک فاجعه دیگر از جنس محمد موسوی زاده در دیر بوشهر نشود.»

منبع:

1399/07/22
13:15:30
5.0 از 5
1656
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان