وابستگی شهرداری ها به ساخت و ساز شهری

وابستگی شهرداری ها به ساخت و ساز شهری فراز برج: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با اعلام اینكه بیشتر از ۱۱ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده و دولت به شهرداری ها كمك می گردد، بیان كرد: ۶۰ درصد منابع مالی شهرداری ها وابسته به ساخت و ساز شهری می باشد.


هوشنگ خندان دل، معاون عمران،توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در همایش منتخبین پنجمین دوره شوراهای اسلامی كلانشهرهای كشور گفت: در حال حاضر 36 درصد جمعیت شهری كشور در 8 كلانشهرها ساكن هستند.
 
وی با بیان اینكه 36 درصد جمعیت كشور در 78 شهر بالای 100 هزار نفر و كمتر از یك میلیون نفر ساكن هستند، خاطرنشان كرد: 28 درصد باقیمانده جمعیت كشور در بیش از 1100 شهر توزیع شده اند.
 
خندان دل با بیان اینكه پراكندگی و موضوع جمعیت شرایط متفاوتی برای تنظیم امور و ارایه خدمت به مردم ایجاد كرده است، افزود: 54 هزار میلیارد تومان میزان منابع مالی مدیریت شهری است كه در شهرهای بزرگ به ازای هر نفر دو میلیون تومان برای ارایه خدمات هزینه می شود و این در حالی است كه در شهرهای كوچك این میزان به 500 هزار تومان كاهش می یابد.
 
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور با اشاره به تولید بیش از 53 هزار تن زباله در شهرها گفت: از این میزان بیش از 16 هزار تن در كلانشهرها تولید می شود كه تنها یك چهارم آن بازیافت می شود.
 
خندان دل با اشاره به آلودگی هوا در كلانشهرها گفت: بخشی از آلودگی هوا به سیستم حمل و نقل شهری مربوط می شود چرا كه با ناوگان اتوبوسرانی ای مواجه هستیم بیش از نیمی از آن فرسوده است.
 
وی با اشاره به اینكه بیش از 11هزار میلیارد تومان از طریق مالیات بر ارزش افزوده و دولت به شهرداری ها كمك شده است، افزود: این مبلغ یك پنجم هزینه ای است كه شهرداری ها یك چهارم هزینه شهرداری ها است.
 
خندان دل با اشاره به اینكه 60 درصد منابع مالی شهرداری ها به ساخت و ساز شهری وابسته است، گفت: این وابستگی باعث شده است تا ساختمان های بلندمرتبه در معابر نامناسب ایجاد شود كه كاهش احساس آرامش شهروندان ثمره آن است.
 
وی با اشاره به تهیه و تدوین لایحه درآمد پایدار شهرداری ها و طرح آن در دولت اظهار داشت: با تصویب این لایحه وابستگی شهرداری ها به ساخت و ساز شهری كمتر می شود و درآمدهای شهرداری ها از نوسانات كمتری برخوردار می شوند.
 
خندان دل با اشاره به 300 هزار شاغل در شهرداری ها گفت: حجم زیاد نیروی انسانی در شهرداری ها علاوه بر مصرف مالی بالا باعث ناكارآمدی می شود بنابراین ساماندهی نظام اداری و ساختارهای سازمانی و نیروهای انسانی شهرداری ها لایحه دیگری است كه در دولت تصویب شده و برای طرح در مجلس تقدیم شده است.
 
معاون عمران، توسعه و امور شهری و روستایی وزیر كشور با اشاره به ایجاد كمیسیون خاص كلانشهرها و شهرداری ها در دولت یازدهم برای رسیدگی به موضوعات شهری گفت: لوایح مختلفی از جمله قانون شهرداری ها و مدیریت شهری، لایحه درآمد پایدار شهرداری ها، لایحه اصلاح ساختارهای سازمانی و نیروی انسانی شهرداری ها توسط وزارت كشور تهیه شده است.
 
خندان دل با اشاره به طرح لایحه قانون شهرداری ها و مدیریت شهری در صحن دولت گفت: در دوره چهارم شوراها 42 درصد شهرداران انتخاب شده از سوی شوراها تغییر كرده اند كه بیشتر در شهرهای بزرگ شاهد این اتفاق بودیم.
1396/04/13
17:41:01
5.0 از 5
5823
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان