مقام مسئول :

ایرلاین ها گران فروشی نمی كنند

ایرلاین ها گران فروشی نمی كنند عضو انجمن شركت های هواپیمایی با تاكید براینكه دخل و خرج ایرلاین ها بدلیل مشكلات گوناگون با هم همخوانی ندارد، اظهار داشت كه مصوبه مسافرگیری با 60 درصد ظرفیت به این مشكلات دامن زده است.یونس دقیق کیا در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب مباحث اخیر افزایش قیمت بلیت هواپیما و صدور دستورالعملی در خصوص عدم افزایش قیمت بلیت هواپیما از طرف سازمان هواپیمایی کشوری، با اعلان اینکه ایرلاین های ایرانی مشکلاتی دارند که ایرلاین های دیگر کشورها با آن روبه رو نیستند اظهار داشت: مشکلات صنعت هوانوردی ما، تا حدود زیادی متأثر از محدودیت های خرید هواپیمای نو، موتور و قطعات یدکی از سال های قبل بوده است؛ ولی با تلاش بی وقفه فعالان صنعت هوانوردی، این صنعت تا کنون روی پای خود ایستاده است. در یکی دو سال گذشته، مشکلات جدیدی به مشکلات قبلی افزوده شد که همچون می توان به مسائلی چون عدم امکان سوخت گیری در فرودگاه های خارج از کشور و عدم امکان انتقال ارز حتی بوسیله صرافی ها بعنوان دو نمونه از محدودیت های جدید اشاره نمود که ایرلاین های ایرانی را با هزینه های اضافی مواجه ساخت.
وی اضافه کرد: از جانب دیگر افزایش نرخ دلار از ۳ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان دیگر امان همه شرکت های هواپیمایی را بریده است؛ اگر گشایشی نشود بعید است ادامه کار میسر باشد.
همین حالا هم درآمد و هزینه شرکت های هواپیمایی با هم برابر نیست
عضو انجمن شرکت های هواپیمایی با اعلان اینکه دخل و خرج این شرکت ها یکسان نیست و درآمد هیچ پروازی خصوصاً در مسیرهای داخلی کفاف هزینه پرواز را نمی دهد، اضافه کرد: مسلماً ادامه این وضعیت و ضرر و زیان انباشته سبب زمین گیری ناوگان شرکت های هواپیمایی خواهد شد. بعنوان مثال، با سررسید زمان تعویض موتور هواپیما، باید حداقل یک میلیون دلار برای خرید موتور پرداخت کرد؛ یعنی حدود ۳۰ میلیارد تومان؛ چه طور می توان با نرخ های فعلی این هزینه را تامین کرد؟ حال به این هزینه ها، سایر هزینه ها مانند حقوق و دستمزد پرسنل، هزینه هندلینگ و خدمات فرودگاهی و… را هم اضافه کنید.
قیمت بلیت هواپیما در مقایسه با سایر کالاها و خدمات، رشد نزولی داشته است
دقیق کیا با اشاره به افزایش چند برابری هزینه و قیمت تمام شده کالاها و خدمات در کشور بعد از کرونا اظهار داشت: این در حالیست که نرخ بلیت هواپیما نسبت به سایر خدمات و کالاها نه فقط افزایش نداشته بلکه ارزان تر هم شده است.
کرونا با مسافرت های هوایی جابه جا شد؟
وی درباره مشکلات جدید صنعت هوانوردی به دنبال شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: شاید در ذهن برخی این سو تفاهم ایجاد شود که ایرلاین ها مخالف اجرای تصمیمات ستاد مقابله با کرونا و عدم توجه به سلامت مسافرانند؛ اما مردم و مسافران مطمئن باشند که اگر ایرلاین ها معتقد هستند که انجام پرواز با ظرفیت کامل سبب انتقال ویروس نمی گردد، واقعاً حقیقت را بیان می کنند. آمار «یاتا» (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) حاکی از آنست که از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان بین یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مسافر تنها ۴۴ مورد کرونا به ثبت رسیده است؛ به عبارتی ۱ مورد ابتلاء به کرونا از هر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر هوایی؛ چونکه اصولاً جریان هوا در کابین مسافران مرتباً هر ۳ دقیقه یک دفعه صورت می گیرد که خود مانع انتقال ویروس به دیگران می شود؛ بنا بر این است که هیچ شرکت هواپیمایی در دنیا نسبت به فاصله گذار ی بین مسافران اقدام نکرده و حتی دولت ها هم چنین تأکیدی را به عمل نیاورده اند. تقریباً همه جا مطرح گردیده است که سفر هوایی دارای کمترین ریسک نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی در ابتلاء به کروناست.
نه یاتا و نه ایکائو سفارش ای به رعایت فاصله گذاری در پروازها نکرده اند
مدیرعامل شرکت هواپیمایی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که آیا رویه ایرلاین ها در سایر کشورها در خصوص عدم رعایت فاصله گذاری در پروازهایشان، آن هم در شرایط رکود اقتصادی و کسادی حمل و نقل هوایی، به مدلول کسب درآمد حداکثری نیست؟، اظهار نمود: خیر؛ اصلاً این طور نیست. خوب است بدانید که فعالیت هر شرکت هواپیمایی تحت نظارت دقیق سازمان هواپیمایی کشوری همان کشور متبوعش بوده و سازمان هواپیمایی کشوری هر کشوری، در مباحث مربوط به ایمنی پرواز و سلامتی مسافران تابع سازمان بین المللی هوانوردی جهانی (ایکائو) است؛ ایکائو نه فقط دستور بلکه سفارش ای هم در خصوص فاصله گذاری بین مسافران نکرده است؛ همانطور که مسئولان بهداشت و درمان در تمام کشورها تابع دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی (WHO) هستند و در مورد نحوه مقابله با ویروس کرونا به سفارش های آن سازمان استناد می کنند، بالتبع و در رویه ای مشابه، شرکت های هواپیمایی نیز با استناد به ایکائو که هیچ دستورالعمل و سفارش ای برای فاصله گذاری بین مسافران صادر نکرده، عمل می کنند؛ شرکت های هواپیمایی انجام پرواز با ظرفیت ۶۰ درصد را در امتداد رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم انتقال ویروس کرونا ارزیابی نمی کنند.
الزام به فروش بلیت پرواز تا ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما، زیان سنگینی به ایرلاینها می زند
فعال صنعت هوانوردی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای دستور ستاد مقابله با کرونا (انجام پرواز با ۶۰ درصد ظرفیت) دارای تبعات منفی اقتصادی برای ایرلاین هاست؟ اشاره کرد: بله مسلماً؛ اساساً حتی درآمدهای فعلی هم تکافوی هزینه پرواز را نمی دهد و حالا باید از ۴۰ درصد درآمد خود هم صرف نظر نماییم در صورتیکه هزینه پرواز با کاهش ظرفیت «متناسب» کاهش نمی یابد. البته ایرلاین ها به استناد دستورات یاتا و با وجود اینکه فاصله گذاری در پرواز را در امتداد حفظ سلامتی مسافران مفید نمی دانند، اما خودرا موظف به رعایت دستور می دانند.
هیچ بلیتی بالاتر از نرخ مصوب نفروختیم
وی درباره انتشار اخباری در بعضی رسانه ها و فضای مجازی در خصوص گران فروشی ایرلاین ها تاکید کرد: تا حالا حتی یک بلیت با نرخ گران تر از دامنه نرخ مصوب در شهریور ۹۸ توسط هیچ ایرلاینی صادر نشده است. این نرخ ها که باید مورد استناد قرار گیرد در سایت سازمان هواپیمایی کشوری بعنوان بالاترین و ذی صلاح ترین نهاد حاکمیتی و نظارتی کشور در صنعت هوانوردی، موجود است؛ پس از رسانه ها می خواهم با قضاوت ناعادلانه سبب بروز تشویش و وارد آمدن لطمه به جو روانی جامعه و مسافران نشوند.

1399/08/05
23:00:13
5.0 از 5
1525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان