مشاور آخوندی اعلام كرد:

رونق در بازار مسكن

رونق در بازار مسكن به گزارش فراز برج مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت با توجه به تقاضای ایجاد شده برای واحدهای مسكونی ارزان قیمت و مصرفی، معاملات این بخش امسال رونق خواهد گرفت.


حسین عبده تبریزی درباره زمان ایجاد رونق در بازار مسكن گفت: در سال جاری آنچه می تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است كه به دنبال واحدهای مسكونی متراژ كوچك و ارزان قیمت شكل می گیرد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تقاضای رونق ساز شامل گروه های خانه اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده، می شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه های لوكس و گران قیمت همچنان در ركود است.
وی تصریح كرد: با توجه به تقاضاهای ایجادشده برای واحدهای ارزان قیمت وكوچك، بازار معاملات این واحدهای مصرفی امسال رونق می گیرد. وضعیت در بازار واحدهای گران قیمت و لوكس مسكونی و همچنین واحدهای تجاری، به گونه ای است كه فعلا ایجاد رونق در این بازارها انتظار نمی رود.
این اقتصاددان با بیان اینكه در حال حاضر، بازار مسكن از ناحیه تقاضای خانه اولی ها، ساكنان بافت های فرسوده و سایر خانوارهای بدمسكن قابلیت رسیدن به رونق دارد، اظهار داشت: لازم است نگاه كلی به بازار مسكن به جزئی نگری با معیار دو دسته آپارتمان های «لوكس» و «كوچك متراژ مصرفی» تغییر كند تا امكان تحلیل دقیق از شرایط بازار و همچنین نوع رونق قابل تحقق در بازار مسكن فراهم شود. بنابراین در مقطع زمانی فعلی امكان رونق در كل بازار مسكن وجود ندارد.
عبده تبریزی خاطرنشان كرد: به ۲ دلیل «كاهش آهنگ رشد جمعیت» و «كاهش مهاجرت در تهران»، انتظار رونق از جنس ایجاد تقاضای هجومی در بازار مسكن منتفی است و جنس رونق قابل تحقق در بازار مسكن در مقطع زمانی فعلی از نوع خرید واحدهای مصرفی است.
وی افزود: مطابق با نتایج سرشماری نفوس و مسكن سال ۹۵، جمعیت تهران با ۵ درصد رشد از ۸ میلیون و ۲۹۳ هزار نفر در سال ۹۰ به ۸ میلیون و۷۳۷ هزار نفر در سال ۹۵ نفر رسیده است. این درحالی است كه نرخ رشد جمعیت در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۵ كه جمعیت تهران ۷ میلیون و ۸۰۳ هزار نفر بوده، ۶ درصد بوده است كه نشان دهنده كاهش یك واحد درصدی نرخ رشد جمعیت در پایتخت است.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، ادامه داد: همچنین از هر ۴ طلاق یك تقاضای جدید در بازار مسكن ایجاد می شود و سالانه نزدیك به ۶۵۰ هزار ازدواج در سطح كشور انجام می شود كه این رقم نیز رو به كاهش است. همچنین ضرورت توسعه بازار تسهیلات رهنی در قالب وام های بلندمدت برای خرید مسكن به منظور افزایش قدرت خرید خانوارهایی كه قصد خرید مسكن دارند اما به دلیل ضعف بنیه مالی نمی توانند اقدام به خرید كنند، موردنیاز است.
 

1396/05/10
22:40:43
5.0 از 5
5466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان