ایسنا خبرگزاری فراجناحی

ایسنا خبرگزاری فراجناحی به گزارش فراز برج هرمزگان یکی از نخستین خبرنگاران ایسنا هرمزگان با اعلان اینکه خبرگزاری ایسنا تلاش نموده به واقعیت های جامعه، فارغ از گرایشات سیاسی و جناحی بپردازد، اظهار داشت: دانشجو باید به سمتی پیش رود که یقه جریان های سیاسی را بگیرد نه اینکه خود پیاده نظام یک جریان سیاسی در دانشگاه باشد.تراب ذاکری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در سال ۸۲ که خبرگزاری ایسنا اخیرا در بندرعباس مستقر شده بود و بنده دانشجوی دانشگاه هرمزگان بودم در دوره ای آموزشی که توسط این خبرگزاری برای تربیت خبرنگار در دانشگاه هرمزگان برگزار شد، شرکت کرده و در آخر این دوره نیز بعنوان نفر اول دوره برگزیده شدم و به مدت چند ماه در این خبرگزاری فعالیت کردم.

وی اضافه کرد: پس از مدتی احساس کردم شاید بعنوان یک فعال سیاسی اگر به کار خبر ادامه دهم، نمی توانم کار خبری را از دریچه ای بی طرفانه، منصفانه و به دور از گرایشات سیاسی ام پیش ببرم و این با اخلاق حرفه ای خبرنگاری سازگار نیست. از طرفی بین کار خبری و سیاسی انتخابم کار سیاسی بود و به این جهت فعالیتم را با دنیای خبر به انتها رساندم. دوره ای که من در ایسنای هرمزگان فعالیت می کردم دوره ظهور و تولد ایسنا در این استان بود.

این فعالی سیاسی اشاره کرد: شاکله شخصیتی من به شکلی بود که از دوران دبیرستان فعال اجتماعی و سیاسی بودم و مسائل و سرنوشت اجتماع، تهیه خوراک های اطلاعاتی و آگاهی برای اجتماع همیشه جزء دغدغه های من بود و یکی از انگیزه های من برای ورود به کار خبری بود.

ذاکری افزود: خبرگزاری ایسنا همیشه به دنبال این بوده که پویایی و داینامیک بودنش را حفظ کند، سیاسی و جناحی کار کردن در بخش بزرگی از خبرگزاری های کشور یک آیتم تعیین کننده و قابل داوری است اما ازنظر من در خبرگزاری ایسنا شرط انصاف و عدالت بیشتر رعایت شده و تلاش نموده است به واقعیت های جامعه، فارغ از گرایشات سیاسی و جناحی بپردازد، البته این به این معنا نیست که ایسنا در همه ادوار بدون گرایش عمل کرده و حوزه سیاست گذاری و اجرائی آن کاملاً از مباحثی چون تعلقات و گرایشات سیاسی به دور بوده است اما این مسئله بعنوان یک شاخص ارزیابی درونی برای خودش بوده و این از نقاط تمایزش با سایر خبرگزاری هاست.

وی اشاره کرد: روز دانشجو به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همین طور ازسرگیری روابط ایران با بریتانیا، در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می شود. دانشجویان بعنوان قسمتی از دغدغه مندان جامعه، منادی عدالت و آزادی بوده و هستند.

دبیر ادوار انجمن اسلامی دانشگاه هرمزگان با اعلان اینکه در سالهای ۸۰ به بعد که بنده دانشجو و دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هرمزگان بودم، در دولت دوم آقای خاتمی چالش هایی از جهات مختلف پیش روی فضای دانشجویی بود، عنوان کرد: من معتقد هستم این اشتباه مطلق و مفرط است که تشکل های دانشجویی، گرایش سیاسی به جناح های سیاسی رایج در کشور داشته باشند.

ذاکری بیان کرد: در آن بازه زمانی بنده در تشکلی دانشجویی (انجمن اسلامی) فعال بودم که در آن گرایشات سیاسی داشتیم و این به صلاح ملک و ملت نیست. در فقدان کارکرد حزبی در صحنه سیاسی کشور، جریانات دانشجویی خواستگاه جریانات و تحولاتی هستند که در اجتماع رخ می دهد. خیلی از احزاب در کشور به سبب ضعف در جذب هوادار در صحنه اجتماع، مخاطب و درواقع پیاده نظام خودرا از درون دانشگاه جذب می کردند.

وی افزود: امروز که به تحولات و تاکتیک های رفتاری احزاب شامل اصولگرا و اصلاح طلب نگاه می کنم می بینم، انتخاب تیم عملیاتی از درون دانشگاه، یک استراتژی اشتباه است. جریان های دانشجویی باید متناسب با فضای اجتماعی و نیازمندی هایی اصلی کشور حرکت کنند و دانشجو برمبنای فضای سنی، آرمان گرایی و ارزش های اصیل جوانی باید به سمتی پیش رود که یقه جریان های سیاسی را بگیرد نه اینکه خود پیاده نظام یک جریان سیاسی در دانشگاه باشد.

دبیر ادوار انجمن اسلامی دانشگاه هرمزگان اشاره کرد: اعضای تشکل های دانشجویی می توانند برای خود گرایش سیاسی داشته باشند اما تشکل های دانشجویی اتفاقاً باید یقه بگیر جریان های سیاسی باشند، به این معنا که باید جریان نقدی را در کشور راه بیندازند که بتواند موجب اصلاح رفتارهای حزبی برون دانشگاهی شود.

ذاکری اظهار نمود: در زمان دانشجویی من در فضای سیاسی که در سالهای پایانی دولت دوم آقای خاتمی در جریان بود، انجمن اسلامی بیشتر به دنبال سنگر بود تا دیالوگ، به این معنا که با پدیده هایی روبرو بودیم که دیگر حالا حیات انجمن اسلامی موردتوجه ما بود تا دیالوگ هایی که باید می داشتیم و این نتیجه انسداد جبری فضای سیاسی کشور بود.

وی اضافه کرد: با تجربیاتی که تا حالا به دست آورده ام فکر می کنم اساساً رسالت دانشجو کار سیاسی نیست و باید مسلط به مبانی علمی رشته خود باشد، کشور به افراد متخصص نیاز دارد و متخصصین هستند که کشوری را قوی تر خواهند کرد. البته متخصصین هم می توانند کار سیاسی کنند اما کار ویژه آنها علمی است. هرچند ما نمی توانیم دانشگاه را از کارهای سیاسی تهی فرض نماییم چونکه دانشجویان در سن و سالی قرار دارند که نسبت به اجتماع خود دغدغه مندی هایی را دارند و می توانند در دانشگاه به این دغدغه ها شکل دهند اما این امر نباید در محلی چون دانشگاه، رسالت اولای دانشجویان باشد. رسالت اولای هر دانشجو درس خواندن و متخصص شدن است. من اگر به دوران دانشجویی خود بازگردم بطور قطع به این سمت خواهم رفت که درس و تخصص را در اولویت خود قرار دهم و کسی باشم که در کنار دغدغه های علمی، دغدغه های اجتماعی و سیاسی نیز دارم.

منبع:

1399/09/17
09:30:34
5.0 از 5
1367
تگهای خبر: آموزش , بندر , كشور , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان