پیشبینی یك كارشناس از وضع ملك در ماههای آینده

پیشبینی یك كارشناس از وضع ملك در ماههای آینده به گزارش فراز برج بازگشت نرخ ها به آگهی مجازی خرید و فروش مسکن در چند روز گذشته سبب واکنش های میان مخالفان و موافقان این مسئله شده است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، در این میان اعضای صنف مشاوران املاک بخصوص رئیس این اتحادیه بارها و به صراحت مخالفت خویش را با درج قیمت در آگهی های مجازی اعلام نموده و معتقدند با این کار بازار گرفتار هیجان و هرج و مرج قیمتی خواهد شد. بیشتر بخوانید: آشفتگی در کمین بازار مسکن زمستان/ قیمت مسکن ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد تأثیر کرونا بر فعالیت مشاوران املاک چه بود؟ در مقابل بعضی از کارشناسان و فعالان این بازار اعتقاد دارند، حق مسلم شهروندان، خریداران و فروشندگان است که به جریان آزاد اطلاعات دسترسی داشته باشند. این عده برای خریدار حق انتخاب قائل شده و می گویند در نهایت مشتری و مصرف کننده باید ملک مورد نظر خویش را انتخاب نماید و می تواند در صورت مواجهه با قیمت های غیرواقعی و نجومی، خرید خویش را انجام ندهد. محروم کردن مردم، خریداران و فروشندگان از داده های بازار، کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی کند از اردیبهشت ماه درج قیمتها در سایت ها ممنوع اعلام شده بود و بررسی وضعیت بازار نشان دهنده آن است که این اقدام نه تنها تاثیری به حال بازار ملک نداشت بلکه حداقل 70درصد بر قیمت املاک در نقاط مختلف پایتخت اضافه گردید و علاوه بر زحمت تماس با تک تک آگهی دهندگان از جانب خریداران، بر نابسامانی بازار هم دامن زد و سبب شد تا هرکس و به هر میزان که دوست دارد برای املاک خود، قیمت تعیین کند. محدودیت اطلاعات کمکی به بازار مسکن نمی کند یک کارشناس بازار مسکن درباره تأثیر سانسور قیمت ها در آگهی سایت های بر سامان دادن وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: اگر می شد بازار مسکن را با چنین طرح هایی سر و سامان داد که خیلی خوب بود. مهدی سلطان محمدی اضافه کرد: حقیقت این است که محروم کردن مردم، خریداران و فروشندگان از داده های بازار، کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی نماید. این تصور غلطی است که برنامه ریزان و سیاست گذاران گاهی اوقات فکر می کنند، خریداران و فروشندگان که وارد بازار مسکن می شوند از خرد کافی برای انتخاب برخوردار نیستند و توسط داده ها فریب می خورند و تصمیمات نادرست می گیرند. ازاین رو فکر می کنند بعنوان قیم هایی آگاه باید وارد شوند و راه اطلاعات را ببندند.
وی تصریح کرد: اصلا این گونه نیست و تصوری واقعا نادرست است چونکه در بازارها هرچه تبادل اطلاعات بیشتری صورت گیرد، بهترکار می کنند، خریدارانی که از انواع نرخ های بازار در نقاط مختلف شهر آگاه باشند به همان نسبت تصمیمات آگاهانه تری می گیرند و همینطور فروشندگانی که به خریداران بالقوه در همه جای بازار، دسترسی دارند می توانند سریع تر املاک خویش را به فروش برسانند و به مشتریان بهتر دسترسی یابند. وی افزود: تصوراتی بر این مبنا که اطلاعات بازار را مخدوش نماییم و مانع آن شویم و این مسئله به شرایط بازار کمک می نماید، اقدام بسیار عجیبی است که در مملکت با قوت جریان دارد. این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برای درک بهتر مسئله می توان این مثال را زد که شما وارد یک میوه فروشی شوید و میوه ها هیچ نرخی ندارند و کیفیت آنها قابل مشاهده نیست و فروشنده نسبت به فروش محصولی اقدام می کند نه نرخ مشخصی دارد و نه کیفیت قابل مشاهده، ازاین رو چگونه می توان برای خرید تصمیم گیری کرد. سلطان محمدی اضافه کرد: اگر به انواع نرخ ها در فروشگاه های مختلف داشته باشید و همینطور هرچه تعداد فروشگاه هایی که محصولات را عرضه می کنند، بیشتر باشد؛ شما بعنوان خریدار قدرت انتخاب بهتری دارید. افزایش سهم تجارت الکترونیک در کشور وی تصریح کرد: فضای مجازی هم بخشی از بازارهاست و الان بازارها فقط محدود به بازارهای فیزیکی نمی شوند و در همه جای دنیا روز به روز سهم تجارت الکترونیک در حال افزایش می باشد و در ایران هم خیلی از شهروندان برای خریدهای روزمره خود به سایت های مختلف رجوع می کنند و می توانند انواع محصولات را از نظر کیفیت، قیمت و... با یکدیگر مقایسه کنند و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرند که این مسئله کمک بسیاری به گرفتن تصمیمات بهینه تر کرده است. وی تصریح کرد: در تمام دنیا این روند جریان دارد و بزرگترین شرکت هایی که در طول سال قبل باوجود تمام مشکلات و بحران ها رشد کردند، آن دسته از شرکت هایی بودند که امکان فروش مجازی داشتند. هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم نماییم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت خریداران، بهترین تصمیم گیرندگان بازار این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: ازاین رو در چنین شرایطی نمی دانم با چه تصوری بعضی ها فکر می کنند که اگر بازارهای مجازی را محدود کرده و دسترسی مردم به اطلاعات را محدود کنند می تواند سبب حل مشکل مسکن در جامعه شود که بنده متوجه نمی شوم این کار چگونه صورت می گیرد. وی افزود: اساس تفکر بر این مسئله استوار است که مردم را جاهل تصور می کنند که قادر به گرفتن تصمیمات درست نیستند اما باید گفت این تصور غلطی است چونکه خریداری که وارد بازار می شود از خرد کافی برخوردار بوده و منابع کافی دارد و می تواند در مقابل پیشنهادات و گزینه های مختلفی که عرضه می شود، بهترین تصمیم را بگیرد. سلطان محمدی بیان نمود: در این میان اگر فروشنده ای قیمت بالایی را مطرح کند، خریدار حق انتخاب دارد و می تواند سراغ این فرد نرود. هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم نماییم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت.
پشت سر گذاشتن دوره رشد قیمت ها در بازار مسکن وی در پاسخ به این سؤال که آیا تا آخر سال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود یا خیر، بیان نمود: باید دید منظور از رونق چیست، اگر منظور حجم خرید و فروش باشد با روندی که فعلا در بازارها مشاهده می شود، احتمال افزایش قیمت مسکن به شکلی که در سالهای گذشته داشتیم، بسیار احتمال ضعیفی است و به نظر می آید بازارها دوره رشدهای شدید نرخ ها را پشت سر گذاشته اند و از این به بعد با بازارها مواجه خواهیم بود که تعادل بهتری درآن برقرار است و قیمت ها نمی توانند نوسان بسیار شدیدی داشته باشند. انتظار می رود بازار مسکن که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد وی تصریح کرد: البته به شرط آنکه وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در حد فعلی باقی بماند. سلطان محمدی تصریح کرد: اگر اتفاقات غیرقابل پیشبینی در حد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رخ دهد، وضعیت متفاوت خواهد بود اما در شرایط فعلی به نظر می آید که بازارها از ثبات قیمتی بهتری برخوردار باشند و هنگامی که بازارها به آرامش قیمتی می رسند، خریدار و فروشنده راحتتر می توانند به مرحله تصمیم گیری برسند و اگر متقاعد شوند قیمت ها به حدی از ثبات رسیده آن زمان حجم معاملات افزایش می یابد. وجود تردید در بازار مسکن وی خاطرنشان کرد: حالا تردیدهایی در بازار وجود دارد که عده ای معتقدند قیمت ها سقوط خواهد نمود و برخی انتظار دارند نرخ ها افزایش شدیدی پیدا کند در این شرایط تصمیم گیری برای خریدار و فروشنده دشوار خواهد بود اما اگر مدتی بگذرد و هر دو طرف معامله قانع شوند قیمت ها در همین سطح است و تغییرات شدید رخ نمی دهد، آن هنگام خریداران وارد عمل شده و در مقابل فروشندگان هم به این نتیجه می رسند که بهتر است واحدهای خویش را سریعترعرضه کرده و آنها را نقد کنند. احتمال افزایش حجم معاملات مسکن تا آخر سال وی اظهار داشت: انتظار بر این است که حجم معاملات بالا رود به شرط اینکه تعادل و ثبات قیمت در بازار پیدا شود که به نظر می آید در ماه های آتی به این سمت نزدیک شویم.
افزایش تقاضا برای دارایی های سرمایه ای سلطان محمدی درباره میزان جذابیت بازار مسکن برای دلالان توضیح داد: در 2 سال قبل شاهد بودیم که اقبال به سمت دارایی های سرمایه ای بسیار زیاد بود و بر مبنای انتظارات تورمی بالایی که شکل گرفته بود؛ همه کنش گران اقتصادی و تمام آحاد مردم و خانوارها در واقع تلاش می کردند منابع خویش را به هر نحوی که شده تبدیل به کالاهای سرمایه ای و دارایی های بادوام کنند که بتواند قدرت پس انداز آنها را در مقابل تورم، حفظ کند. وی افزود: در این شرایط همه دارایی های سرمایه ای از بورس گرفته تا مسکن، دلار، خودرو، طلا و هر آنچه فکر می کردند که می تواند ارزش پول را حفظ کند، شاهد افزایش قیمت بود و در واقع فراتر از آنچه که منطق های اقتصادی حکم می کرد، قیمت ها بالا رفت. این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: حالا این چشم انداز تا حدودی تغییر کرده است و با عنایت به ایجاد امید بازگشت آمریکا به برجام و آزادشدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده و افزایش درآمدهای ارزی کشور سبب شده تا ثبات و کاهش نرخ دلار را در چشم انداز بهتر شود ازاین رو انگیزه هایی که برای رفتن به سمت دارایی های سرمایه ای وجود داشت، کاهش یافته و مضاف براینکه در آن دوره افزایش ها فراتر از انتظار رخ داد و دربخش مسکن در طول 8ماهه نخست سال حدود 70 درصد بر قیمت ها اضافه گردید که منطق خیلی قوی برای این مسئله وجود نداشت. وی ادامه داد: ازاین رو همان گونه که داده های بازار بورس به سمت کاهش حرکت کرد؛ در بازار مسکن هم این انتظار می رود که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و عقلانیتی در بازار حکمفرما شود و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد. کاهش سهم معاملات واسطه ای و حضور دلالان این کارشناس بازار مسکن اظهار نمود: در چنین چشم اندازی رانت جویی واستفاده واسطه ها از فرصت بوجود آمده و کسب سودهای قابل توجه باید گفت این فرصت ها در حال زایل شدن است و انتظار می رود از این پس، با تقاضای مصرفی در بازار روبه رو باشیم و خریدارانی که واقعا به مسکن نیاز دارند، وارد این بازار شوند و سهم معاملات واسطه ای و دلالی به نسبت کاهش پیدا کند. وی اظهار داشت: معمولا در دوره هایی که مسکن از وضعیت هیجان قیمتی فاصله می گیرد این اتفاق می افتد و انتظار ما هم همین مسئله است. 223224


منبع:

1399/10/30
10:58:12
0.0 از 5
1096
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان