معاون سازمان بنادر:

تعرفه نگهداری كالاهای اساسی در انبارهای بنادر تصاعدی شد

تعرفه نگهداری كالاهای اساسی در انبارهای بنادر تصاعدی شد معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از تصویب نحوه محاسبه پلکانی برای تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فرهاد منتصر کوهساری ضمن اشاره به اینکه تعرفه های خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی بر حسب مدت زمان تعریف و مصوب شده است، اظهار نمود: این تعرفه بر حسب مدت زمان ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۵، ۶۰ روزه و بیشتر محاسبه می شود و بر همین مبنا قیمت برای هر دوره زمانی متفاوت می باشد و به صورت تصاعدی افزوده می شود.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنایت به جلسات برگزار شده تصمیم گرفت به منظور مدیریت کاهش قیمت برای کالاهای اساسی، تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی را بر حسب پایه ۳۰ روز ثابت نگه دارد، اما به این مساله توجه نشده بود که هم واردکننده و هم سرمایه گذار، بخش خصوصی است و نباید بگونه ای پیش رفت که یکی از آنها صدمه ببیند.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: زمانی که تعرفه به صورت ۳۰ روزه و ثابت تعریف شد، شاهد کاهش انگیزه وارد کننده برای خروج کالا از بنادر بودیم و ماندگاری کالا در انبارها افزایش یافت و به جای اینکه بندر محل گذر کالا باشد، بندر به محلی برای ماندگاری یا توزیع کالا تبدیل گردد، که این اتفاق نادرست است.
منتصر کوهساری ضمن اشاره به اینکه باید کالای وارد شده در یک مدت زمان مشخص از بنادر بیرون برود و بدین سان بتوانیم کالاهای دیگر را در انبارهای بنادر جایگزین نماییم، بیان نمود: اگر صاحب کالا، کالایش را در بندر نگه دارد، کشتی هایی که پای اسکله قرار دارند یا در لنگرگاه هستند با مشکل دموراژ روبرو شده و خسارت زیادی به کشور بابت پرداخت این هزینه تحمیل می شود.
وی با اشاره به اینکه نحوه محاسبه تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی از وضعیت ثابت به پلکانی تغییر کرده است، اظهار داشت: پیش از این مصوب بود که تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی به صورت پایه ثابت ۳۰ روزه باشد؛ یعنی اگر صاحب کالا ۱۰۰ روز هم کالایش را در بندر نگهداری می کرد، بر مبنای پایه یک ماه محاسبه می شد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: هم اکنون اما تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی بر مبنای کتابچه تعرفه و به صورت پلکانی مصوب شده است و در بازه های زمانی ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۵، ۶۰ روزه و بیشتر بر حسب میزان تناژ، محاسبه می شود.
به گفته منتصر کوهساری، پیش از این مصوبه، تعرفه ها در حوزه کالاهای اساسی به صورت پلکانی محاسبه می شد اما با گذشت زمان لغو شد و به حالت پایه ثابت یک ماهه درآمد که مجدداً مصوب شد تا نحوه محاسبه تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی به صورت پلکانی مدنظر قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به اینکه ماندگاری کالا در بنادر، دوره چرخش کالا در انبارها را کاهش داد و این اتفاق زیان بزرگی به سرمایه گذاران بخش خصوصی بود و انگیزه را برای فعالیت آنها در بنادر کشور کم کرد، اظهار نمود: با اصلاح این مصوبه در بخش کالاهای اساسی و نحوه محاسبه تعرفه ها به صورت پلکانی، شاهد ایجاد انگیزه مجدد برای بخش خصوصی و سرمایه گذاران در بنادر خواهیم بود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه همه تعرفه های خدمات بندری به صورت پلکانی است، تصریح کرد: از محاسبه پلکانی تعرفه ها در ارتباط با تمامی کالاها مدنظر قرار گرفته بود، اما در حوزه کالاهای اساسی مصوبه ای داشتیم که این نحوه محاسبه را تغییر داد و در نهایت هم مجدداً مصوب شد تا به حالت اولیه خود بازگردد.


منبع:

1399/11/15
13:23:55
0.0 از 5
1185
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان