گزارش فراز برج؛

دماسنج بازار مسكن تهران در بهمن ماه

دماسنج بازار مسكن تهران در بهمن ماه به گزارش فراز برج بررسی واحدهای مسکونی فروخته شده در بهمن ماه در تهران نشان داده است قیمت ها در یکی دو منطقه با افزایش روبرو شده و در بیشتر مناطق هم نسبت به ماه پیش از آن، کاهشی بوده است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، برمبنای گزارشی که بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در بهمن ماه اعلام نموده، تعداد معاملات مسکن در بهمن سال جاری ۳ هزار و ۹۱۷ واحد بود که نسبت به بهمن ماه سال قبل ۷۰ درصد کاهش داشته است.
بانک مرکزی: بازار مسکن رکود تورمی دارد
همزمان با این رکود، تورم بازار مسکن در بهمن سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل (بهمن ۹۸) رشد حدوداً دو برابری (افزایش ۹۷ درصدی) در متوسط قیمت مسکن در تهران رخ داده و این شاخص در بهمن ماه، ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان در هر متر مربع بود؛ نسبت به ماه پیش از آن هم (دی ماه ۹۹) رشد ۳.۷ درصدی داشته است.
رئیس اتحادیه املاک: بازار مسکن رکود «غیر» تورمی دارد
این در حالی است که مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهشی بودن روند قیمتی بازار مسکن آگاهی داده است.
به گفته خسروی، بانک مرکزی با هدف کمک به بهبود ترازنامه بانکهای تجاری، گزارش بازار مسکن را تهیه می کند و در آن، میانگین کل شهر تهران اعلام می شود؛ در صورتیکه تنها در دو منطقه یک و ۳ افزایش قیمت داشته ایم و در ایام اخیر، فایل های فروش در بیشتر مناطق پایتخت، از نظر تعداد، رشد و از نظر قیمت کاهش داشته است.
نگاهی به معاملات انجام شده در بهمن ماه سال جاری نشان میدهد قیمت ها نسبت به ماه پیش از آن در بیشتر مناطق سیر نزولی داشته است.
گزارش میدانی؛ واحدهای مصرفی، ارزان تر از گزارش بانک مرکزی
واحد مسکونی ۶۲ متری ۱۰ سال ساخت واقع در منطقه ۱۰ تهران در بهمن سال جاری با متری ۲۸.۹ میلیون تومان به فروش رفته است؛ همینطور واحد ۱۶۰ متری ۵۰ سال ساخت (کلنگی) واقع در منطقه ۶ پایتخت هم به قیمت متری ۳۳.۶ میلیون تومان، قرارداد شده است هر چند که قیمت ملک کلنگی در تهران گران تر از املاک قابل استفاده می باشد.
در حالی که متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران طبق گزارش بانک مرکزی، متری حدوداً ۶۰ میلیون تومان است، واحد مسکونی ۷۹ متری ۱۰ سال ساخت در این منطقه، در بهمن سال جاری با قیمت متری ۳۶ میلیون تومان به فروش رسیده است.
همچنین گزارش بانک مرکزی از منطقه ۱۸ تهران، متوسط قیمت این منطقه را متری ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عنوان کرده، این در حالیست که واحد مسکونی ۶۴ متری ۱۸ سال ساخت در منطقه ۱۸ در بهمن سال جاری با متری ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان فروخته شده است.
از سوی دیگر، در گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت منطقه ۱۳ تهران، متری ۲۵.۵ میلیون تومان است؛ اما یک واحد ۵۴ متری ۵ سال ساخت متری ۱۶.۴ میلیون تومان به فروش رفته و یکی از معاملات زیر یک میلیارد تومانی در بهمن ماه بوده است.
کاهش قیمت ها در جذابترین منطقه تهران
بانک مرکزی متوسط قیمت منطقه را متری ۳۵.۵ میلیون تومان اعلام نموده با این وجود واحد ۱۴۵ متری ۳ سال ساخت واقع در فلکه صادقیه بعنوان یکی از بهترین مناطق منطقه ۵، ۳۷.۹ میلیون تومان بهمن ماه سال جاری بفروش رسید.
قرارداد فروش واحد مسکونی ۱۰۸ متری ۱۴ سال ساخت واقع در سعادت آباد خیابان بهزاد در بهمن سال جاری متری ۶۲.۳ میلیون تومان به امضا رسیده؛ این در حالیست که متوسط قیمت منطقه ۲ در گزارش بانک مرکزی، ۴۶.۱ میلیون تومان بود.
واحد ۶۰ متری ۳ سال ساخت واقع در آفریقا پل جردن متری ۶۰.۹ میلیون تومان در بهمن سال جاری به فروش رسید؛ در صورتیکه بانک مرکزی متوسط قیمت منطقه ۳ را متری ۵۲ میلیون تومان عنوان کرده است.


منبع:

1399/12/29
13:47:58
0.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان