واقفان در گذشته برمبنای نیازهای روز وقف می كردند

واقفان در گذشته برمبنای نیازهای روز وقف می كردند به گزارش فراز برج قم مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم اظهار داشت: واقفین درگذشته برمبنای نیازمندی های زمان وقف می کردند و امروز نیز نیازمند وقف درزمینهٔ علم هستیم، کسانی که مال و اموال دارند نسبت به وقف اهتمام داشته باشند.


حجت الاسلام عباس اسکندری در ویژه برنامه ماه مبارک رمضان که در امام زاده علی بن جعفر( ع) برگزار شد، اظهارکرد: همه احکام الهی فلسفه و حکمت هایی دارد و قرآن کریم فلسفه روزه را بیان کرده است.
وی ادامه داد: قرآن کریم فلسفه روزه را رسیدن به تقوا بیان کرده است، احکام الهی و معارف دینی ما برای پاک سازی درونمان آمده است و اگر احکامی برای اعضا و جوارح مان وضع شده تا باطن به نقطه مثبتی برسد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اهمیت و جایگاه روزه بیان کرد: اگر با روزه گرفتن پاکی را به دست بیاوریم به آنچه موردنظر خداوند است رسیده ایم.
اسکندری اشاره کرد: موضوع روزه در اصل تقوا و پاکی درون است، خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبر(ص) فرمود ای پیغمبر صدقه و زکات و انفاقات را از مردم بگیر تا باطن آنها را پاک کند، امروز در کشورمان با تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) مردم درزمینهٔ کرونا کاری کردند کارستان و اقدامات بی نظیری انجام دادند.
وی بابیان اینکه روزه و الزام آن به خاطر پاک شدن درون انسان است، افزود: به پیامبر(ص) گفتند یکی از اصحاب شما از دنیا رفته وانبار خرمایی از وی بجای مانده و شخص مرحوم درخواست داشته که این خرماها با نظارت شما بین فقرا توزیع شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: هنگام توزیع خرما یک دانه خرمای پوسیده رو زمین بود و رسول خدا فرمودند اگر آن شخص در زمان حیات این یک دانه خرما را توزیع می کرد بسیار باارزش تر از الآن بود که این بسته های خرما بعد از فوتش توزیع می شود.
اسکندری اضافه کرد: تا زمانی که در دنیا هستیم تلاش نماییم انفاق داشته باشیم ولی بعد از خود نیز باید این مساله موردتوجه باشد که وقف بسیار باارزش است و انسان های زیرک و هوشمند به جهت اینکه از الآن تا قیامت بی نصیب نباشند مبادرت به وقف می کنند.
وی عنوان کرد: امروز برخی موقوفات برای چندین سال است و گره های زیادی از مشکلات مردم بازکرده است، یکی از اقدامات انسان های مومن و هوشمند "وقف" است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم اشاره کرد: واقفین درگذشته برمبنای نیازمندی های زمان وقف می کردند و امروز نیز نیازمند وقف درزمینهٔ علم هستیم، کسانی که مال و اموال دارند نسبت به وقف اهتمام داشته باشند.
منبع:

1400/01/28
10:55:09
5.0 از 5
498
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان