مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد؛

جزئیات قرارداد خرید هواپیماهای برجامی بعلاوه رقم پرداختی به اروپایی ها

جزئیات قرارداد خرید هواپیماهای برجامی بعلاوه رقم پرداختی به اروپایی ها فراز برج: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در مورد راستی آزمایی رفع تحریم های صنعت هوانوردی پیشنهادها و شاخص هایی عرضه داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی شاخص ها و شیوه های راستی آزمایی رفع تحریم ها در حوزه فناوری هوایی را شرح داد.
در این گزارش، ضمن اشاره به فراهم شدن امکان امضای قرارداد خرید هواپیما از جانب ایران ایر بعنوان ایرلاین حامل پرچم کشورمان از دو شرکت بزرگ هواپیماسازی دنیا شامل ایرباس و بوئینگ و همینطور با کیفیت ترین هواپیماهای کوتاه برد جهان (ای تی آر)، آمده: این قرارداد برای خرید ۲۰۰ فروند هواپیما شامل ۱۰۰ فروند انواع ایرباس، ۸۰ فروند انواع بوئینگ و ۲۰ فروند ای تی آر ۷۲-۶۰۰ به امضا رسید که تنها ۲ فروند ایرباس A۳۳۰-۲۰۰، یک فروند ایرباس A۳۲۱ و ۱۳ فروند ای تی آر وارد شد.
جزئیات مجوز اوفک برای خرید هواپیما
این هواپیماها به دنبال رفع تحریم ها و با صدور مجوز اوفک (اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) وارد شده بود که این مجوز تا آخر ۲۰۲۰ اعتبار داشت اما با ورود ترامپ به کاخ سفید، این مجوزها در ۸ می ۲۰۱۸ لغو شدند.
مرکز پژوهش های مجلس، تحریم های صنعت هوانوردی را در چارچوب سه مبحث تأمین هواپیما و قطعات، تعمیر و نگهداری و هوانوردی عمومی عنوان کرده و می افزاید: مهم ترین علت تحریم واردات هواپیما و قطعات آن، ممنوعیت مجوز فروش هواپیما و تجهیزات به ایران به واسطه اعلام دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک OFAC) است.
در این قانون، فروش هواگردهایی (Aircraft) که بیشتر از ۱۰ درصد آن ساخت کمپانی های آمریکایی باشد نیازمند دریافت مجوز اوفک هستند که بنابراین تمامی قراردادهایی که ایران در زمینه خرید هواپیما بعد از برجام امضا نمود لغو شده است.
افشاگری از نحوه قراردادهای خرید هواپیمای پسابرجامی
گزارش مرکز پژوهشها اذعان دارد: قراردادهای امضا شده میان ایران ایر با شرکتهای هواپیماسازی، به صورت Relevant event منعقد شده بودند؛ این امر این طور تفسیر می شود که قرارداد فروش به ایران تا زمان اعتبار مجوز اوفک برقرار است و در صورت لغو مجوز، قرارداد فروش کأن لم یکن تلقی می گردد؛ هر چند که مسائل در ارتباط با دریافت خسارت از خود آمریکا از راه کانال های دیگر قابل پیگیری می باشد.
نکته دوم، این است که شرکتهای فروشنده برای هر قرارداد باید مجوز فروش هواپیما و تجهیزات به ایران را از وزارت خزانه داری آمریکا دریافت نمایند. بنابراین قابل بیان است که با هدف خرید به تعداد دلخواه و نامحدود توسط ایران، آمریکا نباید مجوزهای اوفک را با قید محدودیت زمانی برای این شرکت ها صادر کند. در صورت عدم ملاحظه چنین قیدی حتی در صورت امضای قرارداد و سفارش ساخت هواپیما، با عنایت به طولانی بودن فرایند ساخت و تحویل، امکان عدم تحویل هواپیما وجود دارد.
رقم واقعی پرداخت شده بابت خرید هواپیماها
بر اساس آنچه این مرکز پژوهشی اعلام نموده، خریدهای برجامی متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی بود که ۷۰+۳۳۰ میلیون دلار بعلاوه ۱۰۰ میلیون یورو پرداخت گردید.
به گزارش فراز برج به نقل از مهر، با این حساب به قیمت امروز دلار (۲۳ هزار تومان) و یورو (۲۷ هزار تومان) مجموعاً ۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ارزش هواپیماهای خریداری شده است.
اگر ۵+۱ راست می گوید…
مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش در مورد شاخصهای راستی آزمایی آورده: در مجموع میتوان گفت مهم ترین اقدام راستی آزمایی در این حوزه عبارت است از اینکه ایران بتواند مطابق روش تجارت جهانی به تعداد دلخواه هواگرد خارجی (Aircraft) مسافربری، باری، بالگرد و … را مؤکدا به صورت مستقیم و بدون واسطه با رعایت قید عدم محدودیت مجوز اوفک خریداری و به همراه آن خدمات آموزشی و پشتیبانی دریافت کند.
مجوز اوفک نامحدود شود نه زمان دار
یا حداقل در یک بازه زمانی چند ساله مثلاً تا آخر سال ۲۰۳۰ به صورت نامحدود مجوز اوفک را صادر کند؛ با این هدف که قرارداد از حالت Event Relevant بیرون برود.
کانال های مالی خرید هواپیما سریع باز شود
این امر به منظور راستی آزمایی عملیاتی به این صورت پیشنهاد می شود که اوفک مجوزهای شرکتهای ایران ایر، آسمان و زاگرس را ظرف مدت حداکثر یک هفته کاری بدون اعمال قید محدودیت مجدداً تمدید و علاوه بر این، کانال های پولی و مالی برای انتقال خرید هواگردها باز شود.
ایرباس سرویس پنل های پشتیبانی را بازگشایی کند
برای راستی آزمایی عملیاتی در صورت تمدید مجوز اوفک بدین صورت می تواند باشد که ظرف مدت یک هفته بعد از تمدید مجوز اوفک، دسترسی به پنل سرویسهای پشتیبانی ایرباس که به واسطه تحریم مسدود شده بود، میسر شود.


منبع:

1400/02/01
16:24:10
5.0 از 5
823
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان