تقاضای مسكن با میزان ساخت و سازها همخوانی ندارد

تقاضای مسكن با میزان ساخت و سازها همخوانی ندارد عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران اظهار داشت: سالانه به ساخت بیش از یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم، کاهش میزان ساخت و ساز های بخش مسکن موجب رکود در این عرصه شده است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین به نقل از اتاق اصناف ایران، رسول جهانگیری گفت: همخوانی نداشتن تقاضا و عرضه مسکن در کشور یکی از معضلات اصلی این حوزه است و تا زمانی که ساخت و سازها افزایش پیدا نکند، مسکن همچنان بعنوان کالای سرمایه ای شمرده می شود. وی ادامه داد: در این راستا باید حمایت های لازم از صنعت ساختمان سازی صورت بگیرد تا بازار مسکن توسعه پیدا کرده و شاهد کاهش قیمت ها نیز باشیم. جهانگیری با اشاره به کاهش نرخ ارز و طلا در ایام گذشته گفت: واکنش بازار مسکن نسبت به کاهش قیمت ارز و طلا به سرعت مشخص نمی گردد و حداقل ۲ ماه زمان لازم است تا در قیمت ها در حوزه مسکن تاثیر بگذارد، اما بطور قطع کاهش تولید مسکن، افت قیمت موقتی را به دنبال دارد و در نهایت این بازار با رکود تورمی و کاهش خرید و فروش همراه می شود تا به ثبات قیمتی برسد. عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه برای توسعه صنعت ساختمان سازی مشکلات زیادی وجود دارد، تاکیدکرد: شرایط بازار مسکن همچون بازار معاملات و ساخت و ساز واحدهای مسکونی به شکلی است که تنها پشتیبانی از یک بعد و یا ابعاد محدود در حوزه پرداخت تسهیلات کفایت نمی کند و باید راهکاری اندیشیده شود تا زنجیره تولید در بازار مسکن با حمایت های مالی و اعتباری رونق بگیرد. وی با اعلان اینکه ذایقه مردم نسبت به سالهای قبل برای خرید مسکن نیز تغییر یافته است، اضافه کرد: در سالهای اخیر سبک زندگی مردم از خانواده های چند فرزندی به دو یا تک فرزندی و یا گاهی زندگی های مجردی تغییر یافته و دیگر تقاضا برای خرید ملک با متراژهای بالا وجود ندارد و بیشتر متقاضیان به دنبال خرید واحدهای مسکونی با متراژهای کوچک هستند.
جهانگیری اشاره کرد: هم اکنون متناسب با تقاضای جامعه ساخت و ساز نداریم و قسمت اعظمی از خانه ها با متراژهای بالا خالی هستند و تعریف مالیات برای این واحدها نیز در دراز مدت مشکلاتی را برای حوزه مسکن به همراه خواهد داشت. وی با اعلان اینکه رونق ساخت و سازها موجب پویایی اقتصاد کشور نیز می شود، گفت: برای حل مشکلات حوزه مسکن باید حداقل سالی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در کشور ساخته شود برای اینکه ظرفیت عظیمی در حوزه صنعت ساختمان سازی وجود دارد که با فعال شدن آن بیش از صدها شغل نیز فعال می شود و تمامی حوزه های وابسته به مسکن مانند مصالح ساختمانی، آهن، در و پنجره بطور مستقیم و غیرمستقیم همراه می شوند. وی ادامه داد: هم اکنون هر ساله با حجم بسیار زیادی از تقاضای جدید و تقاضای انباشته از سالهای قبل مواجه هستیم، بدین سبب تقاضا برای خرید مسکن در کشور وجود دارد و باید شرایط ساخت و ساز متناسب نیز ایجاد شود. جهانگیری با اعلان اینکه صنعت خودرو سازی نیز در کشور همانند صنعت مسکن با کاهش تولید مواجه می باشد، اظهار داشت: باید برای رفع کاهش ها، حمایت بیشتری صورت بگیرد و شرایط و زیرساخت های تولید ایجاد شود تا به تولید انبوه برسیم و هم مسکن و هم خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شوند. شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ در ایران شروع شد و به دنبال آن بخش های مختلف کشور را با محدودیت مواجه کرد و در زمان های طولانی به تعطیلی کشاند. به همین دلیل گروه های مختلف شغلی همچون اصناف در کشور با مشکل مواجه گشتند برای اینکه از یک سو محدودیت ها مانع فعالیت آنها شد و از طرف دیگر کاهش استقبال از خرید عمومی در آمد آنها را بطور شایان توجهی کم کرد. ۲۲۳۲۲۹

1400/02/23
22:34:18
5.0 از 5
528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان