رئیس علوم پزشكی هرمزگان اعلام كرد؛

شناسایی ۷۰۰ مورد مثبت كرونا در یك روز در هرمزگان

شناسایی ۷۰۰ مورد مثبت كرونا در یك روز در هرمزگان به گزارش فراز برج رییس علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: در خرداد پارینه موارد مثبت روزانه ما 30 تا 40 نفر بود، اما حالا موارد مثبت روزانه 400 تا 500 نفر است و سه روز پیش در 24 ساعت به 700 نفر مثبت رسید.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، حسین فرشیدی ظهر چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران بیان داشت: حالا از هشت شهرستان قرمز کشور پنج شهرستان در هرمزگان است و سه شهرستان دیگر نیز در استانهای مجاور ما هستند.
وی با اعلان اینکه در دو استان کشور یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان روند شیوع ویروس کرونا افزایشی است و تا حدودی نیز بوشهر که هر دو استان همسایه ما است، اشاره کرد: در بهمن و اسفندماه پارینه بیشتر شهرستان های استان آبی بود و اصناف نیز فعالیت داشتند و مردم نیز شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می کردند.
فرشیدی با اشاره به این که در فروردین ماه انتظار می رفت محدودیت ها به سبب روند افزایشی شیوع ویروس کرونا بیشتر شود که اینطور نشد، اما باز هم در استان شرایط کنترل شد، افزود: حالا دیگر مردم شرایط را می شناسند و همکاری مردم رکن اساسی در کنترل و مدیریت بیماری کرونا است.
وی افزود: ما باید شیوه نامه ها را بنویسیم و مشخص نماییم، اما این مردم هستند که باید رعایت نمایند، گرچه ممکنست به سبب طولانی شدن زمان همه گیری بیماری مردم خسته شده باشند، اما نباید فراموش کرد که کادر بهداشت و درمان نیز خسته است.
فرشیدی با اشاره به این که حتی در ماه مبارک رمضان نیز آمارهای کرونائی چه از نظر بستری و شمار بیماران و چه از نظر فوتی ها نسبت به آمار کشوری بهتر بود، اما متاسفانه از عید فطر مشکلات ما بیشتر شد، اظهار نمود: متاسفانه در خیلی از روستاها نماز عید با سهل انگاری در رعیات شیوه نامه های بهداشتی انجام شد و در بعضی برنامه های عید نیز شیوه نامه های بهداشتی رعایت نشد حتی مشاهده می شد که ماسک نمی زدند شماری از افراد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اعلان اینکه در کنار این مساله دو شاخص مهم در این اوجگیری کرونا داریم که اگر دقت نماییم پارینه نیز در خرداد ماه و بعد از عید فطر هرمزگان بر خلاف سراسر کشور روند افزایشی داشت، آن موقع گمان می شد گرم شدن هوا وضعیت را بهتر کند که اینطور نشد، اظهار نمود: حالا نیز باردیگر در خرداد ماه این مساله دارد تکرار می شود با این تفاوت که خرداد پارینه موارد مثبت روزانه ما ۳۰ تا ۴۰ نفر بود، اما حالا موارد مثبت روزانه ما ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر است و سه روز پیش ما در ۲۴ ساعت با یک رکوردشکنی بیش از ۷۰۰ مورد مثبت شناسایی کردیم و این یعنی تعداد بیشتری نیز مبتلا بوده اند که شناسایی نشده اند.
وی افزود: حالا با شیوع خانوادگی کرونا مواجه هستیم، بطوریکه یک جوان در جاهای عمومی حضور می یابد، بیمار می شود و ممکنست علامت نداشته باشد و همه اعضای خانواده را مبتلاء کند و وقتی سالمندی از این خانواده بستری می شود این خوشه شناسایی می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: وقتی از خانه بیرون می رویم یعنی امکان ابتلاء، حتی برای امتحان های حضوری دانش آموزان نیز خطر شیوع وجود دارد و خانواده ها باید کاملاً مراقب باشند، به ویژه که حالا گونه غالب ویروس کرونا در هرمزگان گونه انگلیسی است که قدرت واگیرداری بسیار بیشتری دارد.
فرشیدی افزود: در غرب استان شهرستان پارسیان، منطقه کوشکنار و روستای بهده گونه آفریقایی شناسایی شد که منشاء آن از خارج کشور بود و با بیش از ۴۰ مورد مبتلاشدن نیز رسید، اما با قرنطینه کنترل شد. همین طور در میناب نیز گونه کرونای هندی مشاهده شد آن هم در شرایطی که شرق استان با افزایش موارد مثبت مواجه بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به این که گونه های جهش یافته کرونا پر خطر است و ما دیدیم که گونه انگلیسی سیستم سلامت انگلیس را فلج کرد و گونه های آفریقایی و هندی نیز سرایت پذیری بالایی دارند و این نگرانی وجود دارد که شاید گونه های جهش یافته در مقابل واکسن نیز مقاوم باشند، اشاره کرد: هرمزگان یک ایران کوچک است با رفت و آمد زیاد هموطنان به استان که فقط روزانه هشتاد پرواز ورودی و خروجی به فرودگاه های استان داریم و به نظر من باید همه پروازهای ورودی به استان متوقف شود، اما این امر نشدنی است پس باید همه مسافرانی که به استان وارد می شوند دو هفته قرنطینه شوند یا حداقل مسافران پروازها آزمایش پی سی آر کرونا بدهند.
فرشیدی اشاره کرد: وقتی مسافری از شهر قرمز استان خارج می شود باید در مقصد قرنطینه شود و اگر این موارد و مراقبت ها رعایت نشود در شرایطی که بیشتر استانها چهارمین مرحله اوج گیری شیوع ویروس کرونا را پشت سر گذاشته اند، استان هرمزگان دروازه ورود کشور به پنجمین اوج گیری شیوع ویروس کرونا می شود.
وی با اشاره به این که اگر همین طور رفت و آمدهای بین استانی ادامه داشته باشد مطمئناً شیوع ویروس کرونا نیز همین طور ادامه خواهد یافت، عنوان کرد: با اهمیت ترین راه حل در این شرایط واکسیناسیون است و استان هرمزگان در این شرایط باید جزء استان هایی باشد که زودتر این اتفاق بیفتد و در واکسیناسیون تسریع شود.
فرشیدی افزود: واکسیناسیون سالمندان در استان نسبتاً خوب است گرچه مثلاً در ۸۰ ساله ها ۲۷ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده اند با وجود این که با این افراد تماس نیز گرفته شده است و این هفته واکسیناسیون ۶۵ سال به بالا نیز در استان شروع می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به این که در ستاد استانی مقابله با کرونا نیز از صنایع و واحدهای صنعتی بزرگ استان خواسته شده است با تامین واکسن به کمک نظام درمان بیایند، اشاره کرد: اگر در استان افراد پر خطر مانند ۵۰ سال به بالا را واکسینه نماییم بطور قطع فوتی ها و شدت مبتلاشدن کم می شود، برای اینکه حالا ۷۰ درصد فوتی هایی که داریم سالمندان بالای ۶۰ سال هستند.
فرشیدی افزود: واکسیناسیون در استان مطابق سند ملی واکسن است که به ترتیب پرخطر بودن از کادر درمان، بیماران خاص و بیماران زمینه ای تا سالمندان درحال دریافت واکسن هستند و برنامه داریم که آموزگران و دست اندرکاران آموزش نیز تا شهریورماه واکسن دریافت نمایند.
وی افزود: تلاش می شود تا مهر و آبان همه افراد بالای ۱۸ سال واکسینه نماییم تا شاهد کاهش مبتلاشدن و فوتی ها باشیم البته واکسینه شدن به مدلول مبتلا نشدن نیست و ممکنست افراد واکسینه شده نیز به کرونا مبتلا شوند و این افراد نیز باید همچنان شیوه نامه های بهداشتی رعایت نمایند و نوع واکسن نیز خیلی مهم نیست و دریافت واکسن در سریعتر زمان با اهمیت ترین اولویت است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اعلان اینکه هدف ما این است که واکسیوناسیون روزانه در استان به ۴۰ تا ۵۰ هزار دُز در روز برسد و در بندر عباس به ۲۰ هزار دُز برسد، اظهار نمود: باتوجه به در پیش بودن انتخابات نیز باید مراقب بود، برای اینکه اجازه تجمعات در مکان های بسته به هیچ وجه داده نخواهد شد که نیاز به همکاری همه دستگاهها برای نظارت وجود دارد.
فرشیدی اضافه کرد: مردم باید ۶ ماه دیگر مراقبت ها را با دقت زیاد رعایت نمایند به ویژه از تجمع های خانوادگی اجتناب کنند و حتما از ماسک استفاده کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: مردم به دست اندرکاران بهداشت و درمان اعتماد کنند و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند به ویژه افراد بالای پنجاه سال در رابطه با فرزندان و اعضای جوان خانواده که بیرون از منزل می روند احتیاط کنند و افراد با مشاهده علائم سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند تا پروسه درمانشان زودتر و با خطر کمتر شروع شود.منبع:

1400/03/06
15:16:54
5.0 / 5
345
تگهای خبر: آموزش , بندر , پرواز , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان