ریزش بازار مسكن در شمال تهران

ریزش بازار مسكن در شمال تهران ایسنا نوشت: اردیبهشت امسال، شمال پایتخت با 10 درصد افت ماهیانه قیمت مسکن مواجه شد؛ نرخها در پنج منطقه نخست معاملات نیز تا 6.4 درصد کاهش پیدا کرد.


بازار مسکن برای دومین ماه پی در پی با افت قیمت مواجه گردید. پس از آن که فروردین امسال متوسط قیمت در شهر تهران ۳.۱ درصد کاهش پیدا کرد، اردیبهشت ماه نیز نرخها ۱.۸ درصد پایین آمد. این برای نخستین بار طی یک سال اخیر است که در دو ماه پی در پی قیمتها کاهش پیدا می کند که از افت انتظارات تورمی حکایت دارد. اردیبهشت ۱۴۰۰ در پنج منطقه پرتقاضا نرخها بین ۰.۴ درصد تا ۶.۴ درصد پایین آمد. در منطقه ۵ که بالاترین تعداد معاملات را دارد قیمت هر متر خانه بطور متوسط ۱/۱ درصد کم شد. در منطقه ۱۰ که رتبه دوم معاملات را از آن خود کرد قیمتها ۰.۵ درصد افت کرد. در منطقه ۴ بعنوان سومین منطقه پرتقاضا قیمتها ۶.۴ درصد پایین آمد. در منطقه ۲ که جایگاه چهارم را از نظر معاملات داشت نرخها ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و در منطقه ۷ که رتبه پنجم را از نظر میزان معاملات داشت قیمت ۴ درصد افت کرد. منطقه ۲۲ با ۲۶ درصد افت ماهیانه، رکورددار افت قیمت بود و اکنون هر متر مسکن در این منطقه به ۲۰ میلیون و ۵۶۶ هزار تومان رسیده است. البته در منطقه ۲۲ باتوجه به تعداد اندک معاملات (۵۳ فقره) نوسانات شدید ماهیانه دستیابی به تحلیلی از وضعیت واقعی آنرا دشوار می کند. قیمتها در منطقه یک نیز بعنوان محدوده جذاب سوداگری ۱۰ درصد افت کرد؛ بطوریکه از متری ۶۶ میلیون و ۸۰۲ هزار تومان در فروردین ماه امسال به ۶۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تومان در اردیبهشت ماه رسید. هم اکنون نرخ پیشنهادی قیمت در محله های مختلف منطقه یک برمبنای موقعیت، امکانات و سن بنا از حدود ۴۰ میلیون تومان آغاز می شود و به بالای ۱۰۰ میلیون تومان می رسد. حتی بعضی مالکان در منطقه یک قیمتهای کمتر از متری ۴۰ میلیون تومان نیز برای واحدهای خود تعیین کرده اند. از جانب دیگر قیمتها در مناطق جنوبی عموما با افزایش قیمت یا ثبات همراه بود. در منطقه ۱۵ که عنوان هشتم را در معاملات دارد قیمتها ۵.۴ درصد بالا رفت و به ۱۵ میلیون ۵۵۶ هزار تومان در هر متر مربع رسید. در منطقه ۱۴ نیز با متوسط قیمت متری ۲۱ میلیون و ۲۶۸ هزار تومان، نرخها ۴.۹ درصد افزایش پیدا کرد. منطقه ۲۱ نیز با افزایش ۲.۶ درصدی قیمت مواجه گردید و به متری ۲۳ میلیون و ۲۳۳ هزار تومان رسید.
کاهش ۶۵ درصدی معاملات نسبت به پارسال اردیبهشت متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان میدهد. ارزیابی اغلب کارشناسان درباره آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ این است که نرخها به ثبات نسبی خواهد رسید و ممکنست با مقداری کاهش قیمت مواجه شویم. باتوجه به خاصیت چسبندگی قیمتها در بازار مسکن ممکنست افت قیمتها چندان محسوس نباشد اما اگر تا دو سه سال آینده باتوجه به نرخ تورم قیمت مسکن در ثبات نسبی باقی بماند حباب بازار تخلیه می شود. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/03/08
23:25:06
5.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان