پروژه مسكن ملی در 240 شهر كلید می‎خورد

پروژه مسكن ملی در 240 شهر كلید می‎خورد فراز برج: چهارمین مرحله ثبت نام طرح ملی مسکن شروع می شود و در این مرحله، اهالی 240 شهر می توانند با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی، در این طرح ثبت نام کنند.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در تازه ترین اظهارنظر درباره جزئیات مرحله جدید ثبت نام مسکن ملی گفته است: در بیش از ۲۴۰ شهر ظرفیت جدید برای ثبت نام به وجود آمده که شامل تامین زمین و یا ظرفیت موجود از محل ثبت اسامی گذشته بوده و از فردا باردیگر ثبت نام برای این شهرها انجام می شود.
وی درباره اینکه آیا در ثبت نام جدید، ظرفیتی برای شهرهای اطراف تهران ایجاد شده، عنوان کرده: به دنبال این بودیم که در شهرهای جدید نزدیک به تهران ظرفیت تامین نماییم. هم اکنون ظرفیت محدودی در هشتگرد و ایوانکی وجود دارد، اما هنوز ثبت نام در هشتگرد و پرند نهایی نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره امکان حضور افرادی که از مراحل قبل ثبت نام انصراف داده اند یا حتی وجهی واریز کرده، اما جزو انصرافی ها بودند، تاکید کرده است: افرادی که انصراف داده اند، اگر در محدوده ۲۴۰ شهر اعلام شده باشند، می توانند باز هم نسبت به ثبت نام در مرحله جدید اقدام نمایند.
وی با اشاره به صف ثبت نام در سامانه مسکن ملی، متذکر شده است: از متقاضیانی که در فهرست انتظار باقی مانده اند، بانک اطلاعاتی وجود دارد. کسانی که قبلا ثبت نام کردند، اما موفق نشدند ثبت نام را کامل کنند، می توانند باردیگر برای ثبت نام اقدام نمایند. همین طور افرادی که مقداری از آورده اولیه که کف آن ۴۰میلیون تومان است را واریز کردند، اگر مبادرت به تکمیل آن کنند، می توانند در ۲۴۰ شهر اعلام شده ثبت نام کنند و به پروژه ها معرفی شوند.
محمودزاده با اشاره تعداد افراد در فهرست ذخیره اعلام نموده است: حدود ۸۰ هزار متقاضی در فهرست ذخیره حضور دارند که در مراحل مختلف سیستم تایید نشده اند یا تایید شده اند اما سایر مراحل را تکمیل نکردند. این افراد هم می توانند در مرحله جدید ثبت نام کنند.
وی تاکید کرده است: روال و فرآیند ثبت نام مانند گذشته است و مردم نگران نباشند، قرار نیست سایت با تکمیل ظرفیت بسته شود و متقاضیان یک هفته زمان برای ثبت نام دارند و بعد از آن کسانی که ثبت نام کردند پالایش می شوند.

شرایط ثبت نام طرح ملی مسکن
احراز شرایط متقاضیان برمبنای ماده (۱) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن صورت خواهد پذیرفت:
متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از اول فروردین ۱۳۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ بیست و دوم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی عرضه و تامین مسکن). متقاضی متاهل و یا سرپرست خانوار زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن.
افراد ذیل نیز می توانند بدون شرط تاهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند: نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور، معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور. متقاضیان زن متأهل طرح اقدام ملی مسکن می توانند با ارائه تعهد نامه محضری از جانب همسر، در خصوص پذیرش شرایط واگذای طرح اقدام ملی به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم «ج» به نام متقاضی و همسرشان با احراز سایر شرایط قانونی مندرج در شیوه نامه مزبور از مزایا و امکانات طرح اقدام ملی مسکن برخوردار شوند. دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر موردتقاضا سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاسته می شود، برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی ربط منتقل می شوند (به استثنا استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به سبب عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می گردند. عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از نظام بانکی از شروع سال ۱۳۸۴ تا کنون. متقاضیان واجد شرایط تائید شده در سامانه، باید جهت استفاده از واحدهای طرح اقدام ملی حائزشرایط زیر نیز باشند: نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و...). توانایی تامین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی برمبنای قیمت تمام شده طی مراحل ساخت. امکان سپرده گذاری حداقل ۴۰۰ میلیون ریال در مرحله اول، درباب متقاضیان واجد شرایط برمبنای اعلام دستگاه متولی. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد)
مدارک مورد نیاز ثبت نام طرح ملی مسکن
- بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی
- بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و و افراد تحت تکفل
- بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت
- بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیربه شرح موارد زیر:
- گواهی تحصیل فرزندان
- مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان
- جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر
- سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر
- گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر
- گواهی در خصوص پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان
- بارگذاری تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین
امکانات طرح ملی مسکن
تسهیلات وام بانکی به مبلغ ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیون ریال با نرخ ۱۸ درصد با دوره مشارکت مدنی (ساخت) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت حداکثر ۱۲ سال پرداخت می شود. این وام بنا بر اعلام محمودزاده به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
تأمین زمین در شهرهایی که امکان آن فراهم شده باشد، مطابق با مقررات و ضوابط توسط سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید و برمبنای قوانین جاری عرضه می گردد.
پایش و اطلاع رسانی طرح ملی مسکن
متقاضی بعد از ثبت نام نهایی و می تواند وضعیت تمامی مراحل کار خودرا بوسیله بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در سامانه طرح اقدام ملی به آدرس tem.mrud.ir پیگیری کند.
بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه ای توسط متقاضی بوسیله سامانه فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی صورت می پذیرد.
بررسی سابقه مالکیت بوسیله سیستم ثبت اسناد و سامانه تسهیلات شبکه بانکی صورت می پذیرد.
طرح اقدام ملی مسکن مختص کدام اقشار است؟
وزارت راه و شهر سازی، طرح اقدام ملی مسکن را بعنوان برنامه حمایتی بمنظور تامین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دست اجرا قرار داده است. این طرح برمبنای ظرفیت تامین منابع و زمین در شهرها، برنامه ریزی شده است.
آیا امکان ظرفیتی برای ثبت نام جدید وجود دارد؟
ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن برمبنای ظرفیت شهرها (نیاز و زمین) در دو مرحله و در بازه­های زمانی مشخص که بوسیله سایت و رسانه­ های عمومی اطلاع رسانی گردید، انجام و به انتها رسید و اکنون ثبت­ نامی انجام نمی ­شود. لازم به ذکر است بعد از پالایش متقاضیان و وجود ظرفیت­های خالی همین طور در صورت احصاء مجدد زمین­های مناسب برای طرح مذکور مجدداً برای ثبت نام برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد شد.
زنان خودسرپرست امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن را دارند؟
همان گونه که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن مشمول شرایط ثبت­نام در طرح اقدام ملی مسکن می باشند.
امکان ثبت نام افراد مجرد در طرح اقدام ملی دیده شده است؟
بر اساس بند ۲ ماده (۱) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن افراد می­بایست جهت استفاده از امکانات دولتی در زمینه زمین و مسکن دارای تأهل باشند مگر افرادی که دارای شرایط زیر هستند:
۱- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سی و پنج (۳۵) سال سن.
۲- نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور.
۳- معلولین جسمی-حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.
شرایط استفاده از مسکن مهرهای فاقد متقاضی به چه صورت است؟
اشخاص متقاضی واحدهای مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن می­بایست تمامی شرایط مندرج در بند ۲ ماده (۱) بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی مسکن شامل ۵ سال سابقه سکونت، متاهل و سرپرست خانوار، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی و همین طور عدم سابقه مالکیت را داشته باشند.
نحوه بهره مندی از امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم در طرح اقدام ملی مسکن به چه صورت است؟
افرادی که دارای امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم می­باشند، بعد از تأیید نهایی شرایط استفاده از طرح اقدام ملی مسکن و واریز سهم آورده خود به بانک، می­توانند تقاضای استفاده از تسهیلات مسکن یکم را به بانک اعلام کنند و مطابق ضوابط این تسهیلات در هر شهر بانک مبادرت به پرداخت تسهیلات می کند.
آیا امکان تغییر شهر محل ثبت نام وجود دارد یا خیر؟
خیر. امکان جابه جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت نام کنندگان وجود ندارد.
شرایط پرداخت آورده متقاضی و تسهیلات وام در طرح اقدام ملی مسکن
درخصوص شرایط مالی پروژه های طرح قابل ذکر است که بهای زمین به طور فروش اقساطی ۵ ساله ستاندن می شود و تسهیلات بانکی قابل اعطا برای ساخت این واحدها نیز به میزان ۱۰۰ میلیون تومان، با نرخ سود ۱۸ درصد (بدون سپرده گذاری) و بازپرداخت ۱۲ ساله است. ضمنا لازم به ذکر است متقاضیانی که در این طرح ثبت نام کرده اند و دارای حساب مسکن یکم در بانک هستند، می توانند از مزایای تسهیلات صندوق مسکن یکم (کسر از میزان آورده متقاضی) وانتقال آن به این طرح بهره مند شوند.
افرادی که پیامک واریز وجه را دریافت کرده ­اند چه مبلغ، به چه حسابی و چه بانکی باید واریز و مراجعه کنند؟
نحوه پرداخت آورده متقاضی در طول دوره ساخت در اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی به شرح جدول ذیل است:
- پس از تأیید شرایط متقاضی
- ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال
- اختتام اجرای فونداسیون
- ۱۵ درصد سهم آورده متقاضی
- اختتام اسکلت و سقف
- ۲۵ درصد سهم آورده متقاضی
- اختتام سفت کاری
- ۲۵ درصد سهم آورده متقاضی
- اختتام نازک کاری
- ۲۰ درصد سهم آورده متقاضی
- تحویل واحد
- ۱۵ درصد سهم آورده متقاضی
اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی موظف است بعد از بررسی های لازم درباب صحت اطلاعات درج شده در سامانه، متقاضی واجد شرایط تأیید شده در سامانه را جهت افتتاح حساب مسدودی به نام ایشان حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز کاری به بانک عامل معرفی نماید.
متقاضی موظف است ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز کاری رقم اولیه اعلام شده به ایشان را به حساب مسدودی در بانک عامل واریز نماید. چنانچه در مدت زمان مقرر متقاضی قادر به تامین مبلغ اولیه آورده نباشد، اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی نسبت به حذف متقاضی و معرفی متقاضی واجد شرایط جایگزین اقدام می کند.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/03/19
23:55:19
5.0 / 5
450
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , پروژه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان