دو سوم تقاضا از بازار مسكن خارج شد

دو سوم تقاضا از بازار مسكن خارج شد به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: بیش از دو سوم تقاضای معمول از بازار مسکن خارج شده و در انتظار آینده به سر می برد؛ گروه سفته بازان بعنوان دسته غالب در بازار املاک که 77 درصد معاملات را به خود اختصاص می دهند دست کم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری دست نگه داشته اند.


هم اکنون بازار مسکن از دو جهت شارژ ساخت و ساز و جراحی وضعیت سوداگرانه در حالت انتظار و ابهام قرار گرفته است. وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری برای رساندن سطح تولید مسکن از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد فعلی به یک میلیون واحد در کنار احتمال اعمال پایه های مالیاتی جدید بر واحدهای خالی و معاملات سوداگرانه سبب شده تا ۷۷ درصد کنشگران که معاملات سفته بازانه را شکل می دهند به حالت استندبای دربیایند. اما خبری که روز گذشته اعلام گردید نشان داد دست کم یکی از تلاشهای قانونگذار و سیاستگذار برای تبدیل بازار مسکن از سرمایه گذاری به حالت مصرفی تا کنون ناکام بوده و احتمال بازگشت سفته بازان در آینده نزدیک وجود دارد. وزارت راه و شهرسازی ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان را که می بایست ۱۹ خردادماه به اتمام برسد تا انتهای شهریورماه تمدید کرد. بنظر می رسد روش خوداظهاری درباب وضعیت املاک شامل خالی یا دارای سکنه بودن تا کنون به نتیجه مطلوب نرسیده و مالکان و حتی مستاجران از ثبت اطلاعات املاک خودداری می کنند. از آذرماه ۱۳۹۹ که قانون مالیات بر خانه های خالی مصوب مجلس، مهر تایید شورای نگهبان را گرفته تا کنون اقدامی عملیاتی برای اجرای این برنامه انجام نشده است. البته کوشش برای شناسایی املاک خالی از سکنه از مردادماه ۱۳۹۹ همزمان با راه اندازی سامانه املاک و اسکان شروع شد. با آنکه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده تا کنون ۱.۳ میلیون واحد مسکونی خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است، روز گذشته معاون حقوقی این سازمان اعلام نمود که تا کنون یک خانه خالی هم به سازمان امور مالیاتی معرفی نشده است. محمود علیزاده گفته است: احیانا محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد. به سبب قانون ما فقط می توانیم به واحدهایی که بوسیله سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته شود را ملاک قرار دهیم. نمی توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم. با این اوصاف باید در انتظار اجرای دومین مصوبه مجلس با عنوان مالیات بر عایدی سرمایه بمانیم. طرحی که کلیات آن به تصویب رسیده و احیانا در دولت آینده به مرحله اجرا خواهد رسید.
درباب این مالیات نیز کارشناسان نقدهای اساسی وارد کرده اند که با اهمیت ترین آن به خارج نکردن اثر تورم مربوط می شود و انتظار دارند قانونگذار در نسخه نهایی به حل این نقیصه توجه کند. در وضعیت فعلی بازار مسکن به دلیلهای گوناگون همچون انتظار برای دیدن عملکرد اقتصادی دولت آینده، مذاکرات برجام، نرخ ارز، اعمال پایه های مالیاتی و برنامه های دولت آینده برای ساخت و ساز در حالت ابهام به سر می برد. بحز گروه اندکی از متقاضیان مصرفی، تحرکی در بازار دیده نمی گردد و این بخش در رکود قرار دارد. بنا بر این قیمتهای پیشنهادی مسکن در شهر تهران نسبت به اواخر سال قبل ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. مشاوران املاک سطح تهران ضمن اشاره به رکود کم سابقه معاملات مسکن در ماه های اردیبهشت و خرداد، از معدود تحرکات متقاضیان واقعی برای تبدیل به احسن واحدهای خود خبر می دهند. بنظر می رسد این دسته از افراد زمان فعلی را فرصتی برای ورود به بازار مسکن می دانند. با وجود آنکه حجم خرید به شدت کاهش یافته، فشار فروش بالا رفته است. بررسی های میدانی از شهر تهران نشان میدهد تمایل برای فروش مسکن در هفته اول خرداد و هفته آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به دو هفته پیش از آن ۱.۵ برابر شده است. قیمت پیشنهادی هر متر مربع مسکن نیز در بازه زمانی مذکور افت ۱۰ درصدی را نشان میدهد. قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون بدین سبب گزارش، اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان میدهد. ۲۲۳۲۲۵

1400/03/24
09:31:11
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان