تداوم عدم توازن عرضه و تقاضا

تداوم عدم توازن عرضه و تقاضا به گزارش فراز برج یک کارشناس اقتصاد مسکن در ارتباط با شرایط فعلی بازار مسکن اعتقاد دارد معادلات بازار موقت است باید در انتظار تغییر معادلات در هفته ها و ماه های پیش رو باشیم.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، این روزها به قول برخی بازار مسکن درمجموع در یک آرامش نسبی و یا به تعبیر برخی در رکود نسبی قرار دارد و این در شرایطی است که اگر نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم شرایط ناپایدار بازار مسکن بیش ازپیش خودنمایی می کند.
اگرچه بازار مسکن در فروردین سال ۱۴۰۰ بسیار راکد و صوت و کور بود اما ماه به ماه کمی از رکود سایه افکنده بر بازار کاسته شد تا جایی که در خردادماه روند تقاضا شکل جدی تری به خود گرفت. بااین همه تا نیمه تیرماه به علل به طور عمده خارج از بازار هنوز رکود و یا آرامش بازار هنوز آن طور که باید دست خوش تغییر نشده است. بااین همه ولی آخرین آمارهای منتشرشده از جانب مرکز آمار ایران حاکی از افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها در ماه خرداد نسبت به ماه پیش از آن است. بر طبق این گزارش تورم نقطه ای، ماهانه و سالانه مسکن هم در همین ماه به ترتیب ۴۴.۶، ۱۱.۳ و ۴۷.۸ درصد است و در قیاس با آمارهای قبلی تورم نقطه ای ۹.۸ درصد و تورم ماهانه هم نسبت به اردیبهشت ماه ۱.۸ درصد افزایش را نشان می دهند. این ها در کنار دیگر آمارهای مسکن در خردادماه همچون افزایش ۳ درصدی میانگین قیمت مسکن به گمان برخی صدای پای تورم پنهان فزاینده و افزایش نرخ در ماه های پیش رو را به گوش می رساند.
در حال حاضر با مشاهدات میدانی در بازار دیده می شود که عوامل بیرون بازار همچون تکلیف مذاکرات وین و روی کار آمدن دولت جدید، بخصوص مورد ابتدایی از جانب دو طرف عرضه و تقاضا بسیار جدی گرفته شده است. از طرفی بر مبنای همین مشاهدات میدانی و در ادامه روندی که بازار در خردادماه آغاز کرد و بر مبنای آمارها تقاضا تا ۳۰ درصد افزایش داشت، این روند کمابیش در نیمه تیرماه هم به نظر ادامه یافته است. این همه در شرایطی است که آمارهای موجود از نرخ تولید مسکن حکایت از فاصله معنادار عرضه از تقاضا است که این مورد در کنار افزایش قابل توجه قیمت نهاده های تولید و دستمزدها به علاوه قیمت زمین در ماه های گذشته دست به دست تورم و نقدینگی اقتصاد بیشتر از همیشه قیمت مسکن را در هفته ها و ماه های پیش رو در شرایط صعودی قرار می دهد. بر مبنای مشاهدات میدانی کلید خوردن روند ورود تقاضای سرمایه ای در نیمه تیرماه برخلاف فصل اول سال که تقاضای بازار مصرفی بوده است هم یکی از عوامل تأیید یا تحکیم این پیشبینی است. باآنکه که در سوی دیگر هم برخی معتقدند روند بازار در فضای پساجهش پلکانی است و در ماه های پیش رو قیمت ها درمجموع گاهی افزایشی و گاهی هم کاهشی خواهد بود.

چشم انداز افزایش قیمت ها با عدم تناسب میان عرضه و تقاضا و نقدینگی فزاینده اقتصاد
برای بررسی بیشتر این مورد و دریافت جزئیات بیشتری از روند احتمالی بازار مسکن در ماههای آینده به سراغ بیت الله ستاریان کارشناس اقتصاد مسکن رفتیم. این کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که شرایط حال حاضر بازار را چطور ارزیابی می نماید، اظهار داشت: بازار مسکن در شرایط فعلی به جهت برخی عوامل بیرون از بازار مقداری دست به عصا حرکت می کند و عوامل مؤثر در بازار در یک معادله موقت قرار دارند و در هفته ها و ماههای آینده این معادله با تغییر در وضعیت عوامل بیرون از بازار به سرعت تغییر خواهد نمود.
ستاریان در ادامه اضافه کرد: البته همین حالا هم زمزمه های تغییر این معادلات به گوش می رسد ولی هنوز آن طور که باید نیست. زمزمه هایی که با تغییر رویکرد روند بازارهایی چون ارز هم تقویت می شود.
او در ادامه ضمن اشاره به روند رو به رشد تقاضا در خردادماه می گوید: هرچند شرایط متعدد سبب شده بازار از پویایی لازم برخوردار نباشد اما نباید فراموش نماییم که پارسال با جهش قیمتی که صورت گرفت بخش قابل توجهی از نیاز مصرفی بازار پاسخ نگرفت و بخش قابل ملاحظه ای از این تقاضا به صورت بالقوه وجود دارد.
این کارشناس اقتصاد مسکن می افزاید: در چنین شرایطی مالیات بر خانه های خالی هم کمک کننده نیست. بر مبنای آمارهای رسمی چیزی در حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از این واحدها خالی نیست و ضریب ذخیره است و به فراخور پر و خالی می شود و مالیات بستن به آنها تأثیری بر وضعیت بازار نخواهد گذاشت. از طرفی مساله میزان کمبود مسکن می باشد، برفرض که این میزان از مسکن آن طور که گفته می شود به چرخه مصرف بیاید، میزان کمبود و کسری مسکن چیزی در حدود ۱۰ میلیون است و این مورد مشکل کسری طرف عرضه را تنها برای مدتی کوتاه جبران می کند. تا مادامی که تناسب میان طرف های عرضه و تقاضا در بازار تصحیح نشود یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل افزایشی بودن روند قیمت ها در بازار مسکن پابرجا خواهد بود.
ستاریان در پایان ضمن اشاره به ادامه جریان نقدینگی فزاینده در اقتصاد ایران و پیوند آن با عوامل درون بازار مسکن همچون نرخ پایین تولید و روند افزایش نهاده های تولید تصریح کرد. تا مادامی که روزانه هزاران میلیارد تومان به نقدینگی اقتصاد کشور افزوده می شود و این نقدینگی غیر مولد تلاش می کند در بازارها جایی بیابد و از طرفی تا زمانی که عوامل جهشی به فراخور در بازار مسکن وجود دارد نمی توان چندان امیدوار بود که به سرعت و در زمانی کوتاه بازار در روند کاهشی قرار گیرد. شاید به جهت عوامل بیرون بازار گاهی شاهد رفتار پلکانی بازار باشیم اما درمجموع شرایط برای شروع روند افت قیمت ها فراهم نیست.
۲۲۳۲۲۹


منبع:

1400/04/19
18:58:56
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان