معاون وزیر راه:

طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز به بهره برداری رسید

طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز به بهره برداری رسید به گزارش فراز برج معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طولانی ترین تونل خاورمیانه در جاده چالوس واقع در محدوده استان البرز به بهره برداری رسید.


به گزارش فراز برج به نقل از مهر، خیرالله خادمی ظهر پنجشنبه در مراسم بهره برداری از طولانی ترین تونل کشور و خاورمیانه در منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال اظهار نمود: طویل ترین تونل جاده ای کشور واقع در جاده زیبای چالوس در ضلع جنوبی گردنه کندوان در استان البرز به بهره برداری رسید. وی بیان کرد: بطور قطع امروز بعنوان یک روز ماندگار در صنعت راه سازی کشور ثبت خواهد شد و نقطه عطفی در مهندسی کشور خواهد بود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه ما در قالب پروژه های جهش تولید و اقتصاد مقاومتی در سال قبل ۹ پروژه آزادراهی را در اولویت قرار دادیم، اشاره کرد: این ۹ پروژه ۶۱۲ کیلومتر عملیات اجرائی داشت که باید به پایان می رسید. وی با اعلان اینکه دو پروژه در سال قبل به طول ۲۲۱ کیلومتر به بهره برداری رسید، اشاره کرد: امروز هم یک پروژه آماده عبور است و پروژه خرم آباد به بروجرد به سمت اراک طی چندین روز آینده زیر بار ترافیک می رود. ۵ پروژه آزادراهی در کشور به بهره برداری می رسد خادمی با اعلان اینکه پیش بینی ما این است که ۵ پروژه باقی مانده با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد بطور متوسط با طول ۳۱۵ کیلومتر به بهره برداری برسند، اظهار داشت: بدین سان عملکرد بسیار بزرگی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تدبیر شبکه آزادراهی کشور خواهد بود.
وی با اعلان اینکه یکی از پروژه های اولویت دار ما پروژه آزادراه تهران - شمال بود که منطقه یک به بهره برداری رسید، اظهار نمود: بلافاصله عملیات اجرائی منطقه ۲ از سه راهی شهرستانک به طول ۲۲ کیلومتر بصورت جدی از دو سال پیش شروع شد و بعد از عبور از استان البرز و بلندترین تونل جاده ای کشور به استان مازندران در محل پل زنگوله به جاده فعلی چالوس اتصال پیدا می کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در این راه آزادراهی ۵۹ دستگاه تونل و ۳۰ دستگاه پل به طول مجموعاً ۴۱ کیلومتر وجود دارد که بدین سان منطقه ۲ پرتراکم ترین منطقه آزادراه تهران - شمال از نظر ابنیه بزرگ و تونل های سنگین است.
وی با اعلان اینکه تونل بزرگ البرز بعنوان شاخص ترین بخش آزاده راه تهران - شمال در انتهای منطقه ۲ واقع شده است، اشاره کرد: عملیات اجرائی منطقه ۲ در ۳ فاز برنامه ریزی شده بود، فاز اول اتمام تونل و جاده های دسترسی، تونل البرز و جاده های دسترسی که به تونل ۹ کیلومتر آماده است.
خادمی اشاره کرد: در برنامه دوم اتمام باند غربی تونل منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال مد نظر قرار دارد و عبور از تونل شرقی که با پیشرفت فیزیکی نزدیک به ۷۰ درصد درحال عملیات اجرائی است.
مرحله سوم عملیات درحال انجام است
وی اظهار داشت: در مرحله سوم اتمام منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال را در برنامه داریم که اکنون درحال عملیات اجرائی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: در این پروژه هم اکنون ۲ هزار و ۶۵۰ نفر، یک هزار و ۱۰۰ دستگاه ماشین آلات با روند بسیار خوبی با همکاری مداوم بنیاد مستضعفان و وزارت راه درحال عملیات اجرائی هستند.
وی بیان کرد: اکنون تونل بزرگ در انتهای منطقه ۲ در سخت ترین شرایط کوهستانی و در سازند پیچیده زمین شناسی البرز با آخرین استانداردهای روز دنیا به دست توانمند متخصصین داخلی کشور و با ایمنی کامل با سربلندی به پایان رسیده است.
خادمی اشاره کرد: بر این اساس شعار «ما می توانیم» را یک دفعه دیگر در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به توان داخلی برای توسعه و عمران کشور به اثبات رسیده است.
ساخت تونل البرز با ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار
وی با اعلان اینکه این ابرپروژه تونلی کشور ۲ هزار و ۴۵۸ متر و با جاده های دسترسی طرفین حدود ۹ کیلومتر با مبلغ اعتباری حدود ۴ هزار میلیارد تومان به روز اجرائی شد، اشاره کرد: و از محل پیچ سرهنگ در جبهه ورودی البرز آغاز می شود و سر پر زنگوله در استان مازندران این بخش اختتام می رسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: با بهره برداری از این تونل ۵ کیلومتر مسیر کوتاه می شود و ۲۰ دقیقه در حالت عادی زمان کوتاه می شود.


منبع:

1400/05/08
23:46:37
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان