کدام صاحبخانه ها باید مالیات بپردازند؟

کدام صاحبخانه ها باید مالیات بپردازند؟ باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه پیشبینی شده که برای هر نفر یک منزل مسکونی معاف از مالیات باشد.


محمد هادی سبحانیان در پاسخ به این سؤال که در طرح مالیات بر عایدی سرمایه چه منازلی مشمول مالیات خواهند شد، اظهار نمود: مالیات بر عایدی سرمایه بر دارایی هایی مانند مسکن، خودرو، ارز و طلا. وضع می شود که قابلیت و پتانسیل سفته بازی برای آنها وجود دارد. مسکن در کشور ما تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده در حالیکه اساسا یک کالای مصرفی است. وی در ادامه بیان نمود: به جهت اینکه مواجهه مناسبی با مسکن بعنوان یک کالای مشمول CGT (مالیات بر عایدی سرمایه) صورت گیرد، باید وجوهی که تقاضای مصرفی افراد است از شمول مالیات بر عایدی سرمایه معاف شوند. بنابراین حالا در طرحی که مطرح است، پیشبینی شده که برای هر نفر یک منزل مسکونی معاف از مالیات باشد. او اضافه کرد: مازاد بر این تعداد، اگر فرد مسکن را برای سرمایه گذاری خریده باشد، می توانیم افزایش قیمت آنرا مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نماییم. در قانونگذاری باید به این نکته توجه گردد که در این نوع مالیات مصارف افراد، سرپناه یا منازل مسکونی مشمول مالیات قرار نگیرند. این کارشناس اقتصادی در ادامه خاطرنشان کرد: عایدی سرمایه ارزش افزوده ای است که بر آن دارایی افزوده می شود؛ میان زمانی که فرد آن کالا را خریده و زمانی که کالا را فروخته است. به بیان دیگر ما به تفاوت ارزش خرید کالا و ارزش فروش کالا بوسیله ی یک فرد، عایدی حاصل از دارایی نامیده می شود. البته این بحث مطرح است که آیا کل این دارایی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شود یا این که به دلایلی این عایدی تعدیل شود. او اضافه کرد: این تعدیل می تواند به علت تورم باشد، یعنی تورم را از دل این عایدی کسر نماییم. می تواند به این علت باشد که فرد امکان دارد هزینه هایی را در این خانه انجام داده باشد که به ارزش این خانه اضافه کرده باشد. اما اجمالا نظر کارشناسان بر این است؛ زمانی که فرد خانه ای را خریداری نموده و در یک بازه زمانی نسبتا قابل توجه و طولانی آنرا نگهداری کرده، ما بتوانیم این عایدی به وجود آمده را با استفاده از نرخ تورم تعدیل نماییم.
خودرو و منازل مسکونی که برای مصرف شخصی هستند، از مالیات معاف می شوند وی در پاسخ به این که معافیت های خودرویی این طرح به چه صورت است، بیان نمود: چیزی که در طرح است و به صورت کامل تصویب نشده این طور است که به ازای هر نفر یک خودرو از شمول مالیات بر عایدی سرمایه حذف می شود. منطق این است که اگر افراد از این دارایی ها برای مصارف شخصی استفاده می نمایند، پس دارایی جنبه مصرفی داشته و سرمایه ای نیست. اما اگر از خودرو بعنوان یک کسب و کار استفاده می نماید، خرید و فروش می کند و عایدی به دست می آورد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شود. سبحانیان در پاسخ به این که رصد معاملات ارز و طلا بسیار مشکل است، نوع رصد سازمان مالیاتی در مورد این دارایی ها چگونه خواهد بود، بیان نمود: مهم ترین چالشی که وجود دارد همین است و اگر برای این مورد فکری نشود عملا وضع مالیات بر عایدی سرمایه، دولتمرد و قانونگذار را به هدف خود نمی رساند. آیا ما تمهیدات لازم را برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه از دارایی هایی که حداقل در شرایط فعلی خیلی قابل کنترل و رصد نیستند فراهم می نماییم یا خیر. وی در ادامه خاطرنشان کرد: سفارش کارشناس این است که مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی نشود مگر با تمهید شرایط و زمینه ها و مقدمات. تمهید این شرایط و زمینه ها هم کار سختی نیست. ما فعلاً بستری داریم تحت عنوان سامانه مودیان که در آن معاملات رصد می شود. برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه نیازمند این هستیم که معاملات انجام شده میان افراد مورد رصد قرار بگیرد. او در انتها اشاره کرد: پیش نویس طرحی در مجلس آماده شده که همزمان و مکمل با طرح عایدی سرمایه اجرایی می شود و در اصطلاح بستر اجرایی CGT است. این طرح حتی می تواند کمک کننده نظام مالیاتی باشد، حتی برای دریافت مالیات بر مجموع درآمد؛ ازاین رو ما حالا فاقد این ابزار مناسب هستیم. اما پیش نویس آن تهیه شده و در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد. ۲۲۳۲۲۵

1400/05/15
13:55:36
5.0 / 5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان