اجاره بها درحال موازنه با قیمت مسکن می باشد

اجاره بها درحال موازنه با قیمت مسکن می باشد ایسنا به نقل از یک کارشناس اقتصاد مسکن نوشت: کاهش ارزش پول ملی، تورم و اثر بازارهای موازی آنطور که یک دفعه در قیمت مسکن اثرگذار بوده، در بازار اجاره اثر نداشت اما رشد اجاره بها به تدریج درحال بروز است؛ جامعه هدفی که توان خرید خانه ندارد به سمت بازار اجاره رفته و سالهای آینده هم این سوق یافتگی ادامه پیدا می کند تا جایی که نرخ رشد اجاره با نرخ افزایش قیمت مسکن سر به سر شود.


حسن محتشم اظهار نمود: به صورت میانگین در سال های گذشته نرخ رهن کامل واحدهای مسکونی یک پنجم تا یک ششم قیمت مسکن بوده که این نرخ هم اکنون به حدود یک دهم رسیده است. ازاین رو انتظار می رود طی ماهها و سال های آینده این فاصله جبران شود و اگر هم جبران نشود قیمت های اجاره در همین سطح باقی می ماند. وی ادامه داد: بازار مسکن و اجاره مثل دیگر سطوح اقتصادی اینطور عمل نمی کند که ما دستور بدهیم افزایش نیابد و او اطاعت کند. کما این که دولت نرخ مجاز افزایش اجاره در تهران را ۲۵ درصد تعیین کرد اما قیمتها بین طی یک سال گذشته ۵۰ تا ۱۰۰ درصد رشد کرده است. علت این است که تورم افزایش پیدا کرده، قیمت مسکن جهش کرده و مالکان انتظار دارند فاصله بین قیمت مسکن با نرخ اجاره بها برداشته شود. شاید مستاجران عزیز نسبت به این حرف من واکنش نشان دهند اما مکانیزم اقتصاد این گونه عمل می کند. این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: طی حدود سه سال قبل از یک طرف جهش قیمت ارز منجر به رشد قیمت مسکن شده و از سوی دیگر به علت کاهش شدید معاملات با رکود ساخت وساز روبرو شده ایم. این مورد هم به عاملی برای ایجاد فشار تقاضا در بخش خرید و اجاره منجر گردید. با وجود ساخت وسازهایی که انجام می شود در شهر تهران، میزان عرضه جوابگوی فشار تقاضا نیست و ازاین رو قیمت اجاره و فروش افزوده می شود.
محتشم درباره تأثیر رشد اخیر قیمت سیمان بر قیمت مسکن اظهار داشت: نوسان نرخ سیمان که از پاکتی ۳۵ هزار تومان به بالای ۷۰ هزار تومان رسیده در شرایط فعلی تأثیر چندانی در قیمت مسکن ندارند. بخش اصلی هزینه ها در ارتباط با زمین است. ۳۰ درصد قیمت ساخت را هم هزینه نیروی انسانی و دستمزد کارگران تشکیل می دهد، بخشی هم به خدمات مهندسی و عوارض شهرداری برمی گردد. نوسانات نرخ فولاد و سیمان تأثیر کوتاه مدت بر قیمت مسکن ندارد اما می تواند مقداری قیمت ساخت را بالا ببرد و در بین مدت منجر به افزایش درصدی از قیمت ملک شود. وی عملکرد آینده تیم اقتصادی دولت سیزدهم در کاهش تورم را موثر دانست و اضافه کرد: اگر دولت آقای رئیسی بتواند نرخ تورم را دست کم به حدود ۲۰ درصد کم کند میتوان امیدوار بود که در آینده مقداری قیمت مسکن کنترل شود. تمام سطوح بازار مسکن شامل ساخت وساز، فروش و اجاره دارای نوعی همبستگی است که این بخشها هم از اقتصاد کلان تأثیر می گیرند. ازاین رو تورم عمومی و ارزش پولی ملی رابطه مستقیم با هر سه مولفه یاد شده در بازار مسکن دارد. به قول محتشم، مردم هم اکنون پول خرید خانه ندارند ولی به هر حال باید یک جایی مستقر شوند که به سمت بازار اجاره می روند. با عنایت به کمبود عرضه و افزایش تقاضا، رقابتی در بازار اجاره شکل می گیرد که به رشد نرخها منجر گردیده است. خیلی از مستاجران هم به شهرهای اطراف تهران مثل پردیس، پرند، هشتگرد و شهریار رفته اند که شاید اگر این شهرها نبود شرایط معیشتی اقشار اجاره نشین از اوضاع کنونی هم سخت تر می شد. 223227

1400/05/31
23:47:10
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان