وزیر راه و شهرسازی:

راه اندازی سالانه یک میلیون مسکن کاملا اجرایی و شدنی است

راه اندازی سالانه یک میلیون مسکن کاملا اجرایی و شدنی است به گزارش فراز برج وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تمام مولفه های مورد نیاز برای راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکن طی ۴ سال در کشور وجود دارد.به گزارش فراز برج به نقل از صدا و سیما، وزیر راه و شهرسازی در بر نامه تیتر امشب شبکه خبر اظهار داشت: مسکن، دغدغه حاکمیت و رئیس جمهور و مشکل مردم است؛ حرف های من شعاری نیست بلکه مبتنی بر آمار و ارقام است. سهم هزینه مسکن در سبد خانوار سهم بزرگی است، بطوری که در متوسط کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ بیشتر از ۵۰ درصد است.
رستم قاسمی با اشاره به اینکه مسکن یکی از مهم ترین موضوعات امروز جامعه است، اظهار داشت: هزینه ی مسکن در سبد خانوار در متوسط کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ مانند تهران بالای ۵۰ درصد است.
وی اضافه کرد: مبحث مسکن دغدغه ی اصلی حاکمیت و رئیس جمهور است که در زمان انتخابات و بعد از آن به صورت جدی پیگیری می کند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه سه قشر از جامعه نیازمند مسکن هستند، اضافه کرد: یکی از این اقشار طبقات بالای جامعه هستند که نیازی به خدمات و کمک مالی دولت ندارند، بخش دوم متوسطین جامعه هستند که احتیاج به حمایت دولت دارند که بسته های حمایتی برای آنها پیشبینی شده است و بخش سوم هم تنها با حمایت مشکلشان مرتفع نمی گردد بلکه احتیاج به کمک مالی دولت دارند.
وجود همه مؤلفه های اصلی ساخت مسکن در کشور
وزیر راه و شهرسازی در بخش دوم صحبت های خود ۵ مولفه ی اصلی زمین، خدمات دولتی، منابع، مواد و مصالح ساختمانی و توان مهندسی فنی و کارگری برای راه اندازی مسکن را مهم ترین عوامل برای تحقق شعار یک میلیون مسکن در سال برشمرد و اضافه کرد: تمامی این مولفه ها در کشور وجود دارد و میتوان طی ۴ سال ۴ میلیون مسکن دولتی برای نیازمندان راه اندازی کرد.
رستم قاسمی اضافه کرد: یکی از طریق های دولت برای نیل به این هدف راه اندازی بانک زمین است که بر مبنای قانون جهش تولید مسکن، همه ی بخش های دولتی موظفند سند زمینهای درون و جوار شهرها و شهرک های جدید را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کنند.
وی با اشاره به اینکه الان بیشتر از یک میلیون هکتار زمین دولتی در شهرها، جوار شهرها و شهرک های جدید شناسایی شده است، اظهار داشت: مطابق قانون این زمین ها طی دو ماه به تملک وزارت راه و شهرسازی درآمده و این وزارت خانه زمینهای درون شهری را به بافت تبدیل نموده و زمینهای جوار شهرها را به شهرها الحاق می کند. این زمین ها به صورت ارزانقیمت و با اقساط دراز مدت با بهره ی کم به نیازمندان تعلق می گیرد.
۲۰ درصد تسهیلات بانک ها به بحث مسکن تعلق می گیرد
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: درباره بحث خدمات تصمیم گرفته شد خیلی از این خدمات به کسانی که جزو طبقات یک و دو هستند و امکان صاحبخانه شدن آنها پایین است به صورت مجانی بدهیم و قسمتی دیگر را به صورت ۵۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار دهیم.
رستم قاسمی با اشاره به اینکه در جاهایی که انبوه سازی انجام می شود زیرساخت ها مانند مساجد، مدارس، مراکز درمانی، فضای سبز و پارک و … به دوش مردم نهاده نمی گردد، اضافه کرد: با تهاتر از محل همین زمین ها با انبوه سازان، زیرساخت های مورد نیاز به منظور زندگی را تأمین می نماییم.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که در سال ۹۹ حدود یک درصد از تسهیلات بانک ها به مسکن اختصاص داده شده است، اظهار داشت: امروز مصوب شد که ۲۰ درصد تسهیلات بانک ها به بحث مسکن تعلق بگیرد.
او اضافه کرد: پیشبینی می نماییم سود بازپرداخت تسهیلات به صورت پلکانی محاسبه شود و سهم مواد و مصالح یک میلیون مسکن بدون واسطه به مردم عرضه شود.


منبع:

1400/06/09
10:25:36
5.0 / 5
401
تگهای خبر: احداث , تسهیلات , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان