زمان انتظار برای خرید مسکن در ایران چقدر است؟

زمان انتظار برای خرید مسکن در ایران چقدر است؟ با یک حساب سرانگشتی، با عنایت به اینکه تورم حدودا همه بودجه خانوار را بلعیده است و پس انداز به حداقلی ترین شکل ممکن رسیده است و طبق آمار رسمی در بهترین حالت بیشتر از سی سال طول می کشد تا فرد بواند خانه ای نقلی بخرد.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مدت زمان خرید مسکن چقدر افزایش پیدا کرده است؟ لازم نیست در این خصوص به گزارش ها رجوع کرد، این عدد را تنها میتوان با یک حساب سرانگشتی از میزان تفاوت حقوق و افزایش قیمت مسکن دریافت.
در حال حاضر بنا به گزارش های رسمی، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان اعلام شده است. این یعنی اگر یک فرد تصمیم به خرید خانه بگیرد، تنها برای خرید یک واحد نقلی ۵۰ متری باید حدود یک میلیارد و نیم هزینه کند.
یک میلیارد و نیم خانه با عنایت به حقوق های کمتر از ۵ میلیون تومان، یعنی خرید خانه به رویایی بعید تبدیل گشته است؛ چونکه برپایه افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۰، هم اکنون کارگران در مجموع ۴ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۴۱۷ تومان هر ماه دریافت می کنند.
با یک حساب سرانگشتی، با عنایت به اینکه تورم حدودا همه بودجه خانوار را بلعیده است و پس انداز به حداقلی ترین شکل ممکن رسیده است، به نظر می آید بیشتر از دو قرن طول خواهد کشید که یک فرد بتواند یک خانه نقلی خرید کند.

مسکن چند؟
براساس اطلاعات انتشار یافته توسط بانک مرکزی، در اردیبهشت سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود.
در مرداد ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۳.۱ و ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/06/14
21:48:55
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان