شهردار اسبق تهران:

کسی در پایتخت هست که دو هزار سند مالکیت آپارتمان دارد

کسی در پایتخت هست که دو هزار سند مالکیت آپارتمان دارد به گزارش فراز برج محمد حسن ملک مدنی، شهردار اسبق تهران اظهار داشت: قیمت زمین در شمال تهران طی چهار دهه بیش از 60 هزار برابر شده است و با وجود شهرفروشی و تخریب چهره شهر با ساختمان سازی که مشکلات زیست محیطی نیز برای شهر ایجاد کرد، همچنان مشکل مسکن حل نشده است.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، ملک مدنی در کلاب هاوس خبرآنلاین با موضوع این‎که آیا ساخت یک میلیون مسکن در یک سال امکان پذیر است؟ اظهار داشت: عجیب است که قیمت زمین ۲۵۰۰ سال طول کشید تا در منطقه ای مثل نیاوران به دو هزار تومان برسد اما در طول چهار دهه این قیمت بیش از شصت هزار برابر شده است.
بیشتر بخوانید:
ابعاد طرح ساخت یک میلیون مسکن روشن نیست
وی اشاره کرد: در سال ۸۰ که من شهردار تهران بودم، قیمت مسکن در نقاط مرغوب تهران محدوده هفتصد هزار تومان بود اما بینید که قیمت ها در این دو دهه چقدر افزایش عجیب و غریب افزایش داشته است.
وی با انتقاد از نبود آمار اشاره کرد: در کشورهای پیشرفته همه اطلاعات شهروندان در شهرداریها ثبت شده است و شهرداری می داند سامنان هر منطقه شغل دارند یا ندارند و در چه وضعیتی هستند. حکومت ها چهار وظیفه اصلی دارند، تامین بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، مسکن و اشتغال این بدان معناست که اگر دولتی نتواند اشتغال لازم را بوجود آورد لازم است که حقوق بیکاری بدهد. حالا در این وضعیت ما با نبود آمار و مبهم بودن وضعیت در بسیاری بخش ها روبرو می باشیم.
او با اشاره به این که نزدیک به بیست و دو میلیون خانوار در ایران زندگی می کنند، اظهار داشت: حال بررسی نماییم از این تعداد چند درصد خانه ندارند، ما در ایران کمتر با مشکل بیابان نشینی و چادرنشینی و... روبرو می باشیم. نمی گویم نداریم اما درصد کمی از خانوارهای ما درگیر این بحران هستند و در نتیجه ما باید بر همین مبنا برنامه ریزی نماییم.
وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: می بینید کسانی که مالک خانه نیستند، در منازل استیجاری زندگی می‎کنند و عده ای نیز مسکن نامناسب دارند و باید برایشان فکری کرد. در نتیجه راهکار معضل مسکن در ایران از بهبود وضعیت رابطه مالک و مستاجری و برنامه ریزی برای نوسازی و مرمت و بهسازی واحدهای مسکونی نامناسب می‎گذرد.


توسعه شهرهای بزرگ بحران زاست
ملک مدنی با اشاره به فعالیت نهادهای حمایتی اشاره کرد: بنیاد مسکن، کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و نهادهای حمایتی از این دست باید اموالشان را کنار هم بگذارند تا مردم خانه دار شوند. به نظر من دولت به هیچ وجه نمی تواند سازنده مسکن باشد و برای برنامه ریزی در این بخش لازم است شهرداری ها ارد عمل شوند.
او با طرح این پرسش که چرا کالای مورد نیاز خانوار تبدیل به کالای سرمایه ای شده است؟ اظهار داشت: طبیعی است برای حل این مشکل باید سیاست‎های اقتصادی تغییر کند، چرا باید شهرها به محلی برای خانه های خالی تبدیل شوند؟ در همین تهران کسی هست که ۲ هزار سند آپارتمان در دست دارد، طبیعی است با تغییر سیاست اقتصادی باید بخش مهمی از مشکل رابرطرف کرد.
ملک مدنی اظهار داشت: از طرف دیگر مساله مهم این است که تا ندانیم چه کسی در کدام نقطه به مسکن نیاز دارد، نباید دست به عمل بزنیم. سیاست ما همیشه توسعه شهرهای بزرگ بوده که در عمل تشدید کننده مشکلات است.
وی با ذکر مثالی افزود: می بینیم با اجرای همین سیاست ها بافت های اجتماعی شهرهای سنتی دگرگون شده، در یزد با سیاست های مسکن سازی، دگرگونی عجیبی به وجود آورده است و محلاتی تولید شده که ساکنانش اصلا یزدی نیستند، آیا درست است آب از زاینده رود بیاوریم و پمپاژ می نماییم تا هفت طبقه بالا برود و سیفون توالت را پر کند؟
فناوری مدرن ساخت و ساز وارد ایران نشده است
وی اشاره کرد: اگر اطلاعات آماری در هر شهر و روستا از متقاضیان مسکن وجود داشته باشد، بخش مهمی از مشکلات حل خواهد شد. برای مشکل مسکن باید هم راهکار محلی و هم سیاست های کلی و کلان داشته باشیم. در غیر این صورت با این روند شهرهای بزرگ باز هم بیشتر پر از خانه خالی می شوند و خرید آن نیز آرزوی دست نیافتنی باقی خواهد ماند.
وی با اشاره به اهمیت فناوری ساخت و ساز اظهار داشت: متاسفانه فناوری مدرن ساخت و ساز وارد کشور نشده است. بعنوان مثال در پردیس یکی دو شرکت ترکیه ای آمدند اما آنها هم کارشان نیمه تمام رها شده است در صورتیکه امروز یک هتل ۵ ستاره ظرف ۱۵ روز ایجاد می شود.
شهردار اسبق اصفهان توضیح داد: بیست سال پیش یک شرکت اتریشی دو هزار متر ساختمان مدرن را ظرف بیست روز توسط ۱۰ نفر ساخت اما شرکت های ساختمانی که زمانی مرغوبترین خانه های ایران را می ساختند تعطیل شدند و در غیاب شرکت اکباتان و آتی ساز و... به تعداد پلاک ها، بساز بفروش ساخته ایم.
وی ابراز امیدواری کرد برنامه دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال با کمک دانشگاهیان متعادل شود و با اتخاذ سیاست همه جانبه، استفاده از مالیات، ظرفیت های موجود و اموال سازمان هایی که قرار بود برای مستضعفان استفاده شود، این طرح اجرائی شود.
۲۲۳۲۲۳


منبع:

1400/06/16
11:06:38
5.0 / 5
473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان