گزارش فراز برج؛

در دیدار امروز وزرای راه ایران و عراق چه می گذرد؟

در دیدار امروز وزرای راه ایران و عراق چه می گذرد؟ فراز برج: وزیر حمل و نقل عراق که همراه با نخست وزیر این کشور امروز وارد تهران شده، نشستی با وزیر راه و شهرسازی برگزار می نماید که قاسمی در این دیدار باید در چند محور، مطالباتی را از جانب عراقی مطرح کند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، احمد الشلبی وزیر حمل و نقل عراق امروز همراه هیئت بلندپایه عراق به ریاست نخست وزیر این کشور مصطفی الکاظمی وارد تهران شد.
با توجه به سابقه عضویت رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در اتاق مشترک ایران و عراق و نیز انتصاب وی در دولت دوازدهم بعنوان مشاور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس دولت قبل در امور عراق، می توان به تسریع در روند مذاکرات دو وزیر راه ایران و عراق امیدوار بود.
دیدار امروز در حالی انجام می شود که سال هاست ایران پیگیر اتصال راه آهن شلمچه به خرمشهر در ۳۵ کیلومتری پایانی این مسیر است که کل آن در عراق قرار دارد.
۹۰۰ متر از این مسیر بر روی رودخانه شط العرب قرار دارد که شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بارها اعلام نموده ایران هزینه راه اندازی پل ریلی بر روی این رودخانه را متقبل می شود.
با این حال همچنان راه اندازی این مسیر به سبب برخی مخالفت ها از جانب همسایه غربی، با مشکلاتی روبه رو است که امیدواریم در مذاکرات امروز «قاسمی-الشلبی» ساخت و ساز خط ریلی مذکور به نتیجه برسد.
ساخت مسیر ریلی شلمچه-بصره می تواند به توسعه روابط ایران-عراق-سوریه و اتصال بنادر امام خمینی (ره) ایران، بصره عراق و لاذقیه سوریه کمک شایانی کند.
از دیگر پیگیری های امروز مقامات ایرانی در دیدار با وزیر عراقی، همکاری عراقی ها درباب اجرای کارنه تیر و صدور مجوز تردد کامیون های ایرانی از خاک این کشور و ترانزیت کامیون های ایرانی به کشورهای شمالی و غربی عراق خواهد بود.
در حال حاضر کامیون های ایرانی فقط می توانند وارد عمق خاک منطقه اقلیم کردستان عراق شوند و کامیون های ایرانی در مرزهای جنوبی ما با عراق به تخلیه بار به کامیون های عراقی اقدام می کنند.
همچنین درباب بحث تهاتر بدهی های عراق به ایران در حوزه هایی چون واردات برق از ایران با بدهی شرکت های هواپیمایی کشورمان به فرودگاه های نجف و بغداد نیز مذاکرات احتمالی شکل خواهد گرفت.


منبع:

1400/06/22
11:03:29
5.0 / 5
516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان