دستور ویژه رستم قاسمی به شرکت های دانش بنیان در ساخت و سازها

دستور ویژه رستم قاسمی به شرکت های دانش بنیان در ساخت و سازها فراز برج: وزیر راه و شهرسازی بر بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان داخلی در زمینه روش های نوین، به صرفه و کیفی سازی ساخت و سازها تاکید نمود.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در ماموریتی ویژه از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خواست تا نسبت به کیفی سازی، سرعت در ساخت و همین طور مناسب سازی قیمت ساخت و ساز در کشور با همکاری شرکت های دانش بنیان و استفاده از توانمندی ها و دانش آنها، اقدام نماید.
وی با اشاره به این که صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد تا از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به روز و متحول شود، اظهار داشت: مذاکره شرکت های خارجی با وزارت راه و شهرسازی درباب ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت های ایرانی، نشان دهنده دانش فنی آنهاست که باید تلاش نماییم تا در همکاری با شرکت های دانش بنیان توان خودرا به آن سطح برسانیم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در زمینه مسکن، قیمت ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود. شرکت های خارجی پیشنهاد ساخت و ساز با قیمت های پایین تر از داخلی ها می دهند. اما استفاده از توان داخلی در اولویت قرار دارد و این نشان میدهد که کار علمی و فناوری درباب ساخت و ساز مسکن انجام نشده است و این یک ماموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.
قاسمی اشاره کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت های دانش بنیان دعوت کند تا طرح های مناسب خودرا در مورد ساختمان ارائه بدهند. مرکز تحقیقات ماموریت دارد تا به سرعت در زمینه ساخت و ساز، تحول بوجود آورد و ایجاد تحول نیز بوسیله شرکت های دانش بنیان حاصل می شود.
وزیر راه و شهرسازی فاکتورهای ارتقاء را شامل کیفیت، سرعت و مناسب سازی قیمت برشمرد و تصریح کرد: سرعت ساخت در قیمت تمام شده تاثیر فراوانی دارد. بدین معنا که ساختمانی که در یکسال راه اندازی می شود نسبت به ساختمانی که در ضمن دو سال و بیشتر راه اندازی خواهد شد، از نظر قیمتی متفاوت است؛ بدین سبب با عنایت به این که قیمت های تمام شده ساختمان در کشور بسیار گران تر از سایر کشورها انجام می شود، باید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این بخش اهتمام ویژه ای داشته باشد.
قاسمی در روش های ساخت و ساز، توجه به اقلیم را نیز مورد تاکید قرار داد و اعلام نمود: درباب مسکن باتوجه به وضعیت نه چندان مناسبی که به دلیل سنتی سازی وجود دارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ماموریت پیدا می کند تا نسبت به انتشار فراخوان و دعوت از شرکت های دانش بنیان برای بهره مندی از روش های نوین ساخت اقدام نماید.
قاسمی اضافه کرد: در کشور توانمندی برای ساخت و ساز به صرفه، کیفی و سریع وجود دارد و در بخش های دیگر این مساله به اثبات رسیده است که باید این شیوه در ساخت وساز و ساختمان سازی نیز نهادینه شود.
وی همچنین، روش های راه اندازی زیرساخت ها را در زمینه های حمل ونقلی کشور نیز نامناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی، در زمینه روش های نوین ساخت کاری انجام نشده است که در این دوره باید جبران شود. برای همین، از شرکت های دانش بنیان و جدید دعوت نماییم تا در زمینه ساخت و ساز، مصالح و تجهیزات، روش های جدید را ارائه بدهند تا به کیفیت، سرعت و قدمت ساختمان ها و دیگر حوزه های حمل و نقل بیافزاییم.
وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: برای شرکت های دانش بنیانی که نمونه های مناسبی ارائه بدهند برای پایلوت حتما سرمایه گذاری می نماییم و حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان خواهیم داشت.
قاسمی بر تغییر در روش های تامین مصالح نیز اصرار کرد و اضافه کرد: انجام تحقیقات، روی مواد و مصالح در ساختمان سازی بسیار مهم می باشد. باید در روش های تامین مصالح تغییر ایجاد شود. همین طور باید از تجربیات کشورهای موفق در حوزه ساخت و ساز استفاده نماییم تا هم در بخش مصرف انرژی کیفیت لازم را داشته باشد و هم مقاوم در مقابل زلزله باشند. این نگاه را درباب ارتقای مصالح ساختمانی و سبک سازی مصالح نیز باید داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که ۴ میلیون واحد مسکونی باید به سرعت و باکیفیت در دولت سیزدهم راه اندازی شود، توضیح داد: در اجرای نهضت ملی مسکن، یکی از اهداف ما دستیابی به تحول ساخت در کشور است و همین طور روش های راه اندازی زیرساخت های حمل و نقل نیز باید به روز و متحول شود.


منبع:

1400/08/21
21:58:11
5.0 / 5
102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان