معمای مالیات از خانه های خالی

معمای مالیات از خانه های خالی به گزارش فراز برج جوان آنلاین نوشت: با گذشت بیش از پنج سال از شروع به کار پروسه شناسایی و گرفتن مالیات از خانه های خالی از سکنه در کشور اظهارات مسئولان دولتی نشان از آن دارد که تنها کمتر از 2 هزارو 500 واحد مسکونی بعنوان خانه خالی از سکنه در کشور شناسایی شد.


با گذشت بیش از پنج سال از شروع به کار پروسه شناسایی و گرفتن مالیات از خانه های خالی از سکنه در کشور اظهارات مسئولان دولتی نشان از آن دارد که تنها کمتر از ۲ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی بعنوان خانه خالی از سکنه در کشور شناسایی شد، این در حالیست که گزارش قطعی مرکزآمار از وجود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی از سکنه تا سال ۹۵ حکایت دارد و مفسرین باتوجه به رشد ۵۰ درصدی خانه های خالی طی بازه زمانی سالهای ۹۰ تا ۹۵ براین باورند که تعداد خانه های خالی در بازه زمانی ۹۵ تا ۱۴۰۰ باید افزایش نیز یافته باشد.
در صورتیکه گزارش نفوس و مسکن سال ۹۵ مرکز آمار از وجود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی حکایت داشت و باتوجه به اثر سوء انجماد این دارایی بر نرخ مسکن و بازار اجاره بها قرار شد بوسیله راه اندازی سامانه املاک و اسکان از صاحبان خانه های خالی از سکنه مالیات گرفتن شود، متأسفانه با گذشت چندین سال دستگاه های متولی شناسایی خانه های خالی موفق عمل نکرده اند، بطوریکه بگفته مدیرکل تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در نهایت فقط ۲هزارو ۴۵۰ واحدمسکونی بعنوان «خانه خالی» شناسایی شده است، در این میان یک نماینده مجلس نیز گرفتن مالیات از خانه های خالی را مشروط به ثبت اطلاعات مالکیتی تمامی مردم در سامانه املاک و اسکان می داند.
در صورتیکه بازار مسکن یکی از پر ارزش ترین بازارهای موجود در کشور است و به زعم کارشناسان اقتصادی با وضع انواع مالیات بر این بازار می توان پایه های درآمدی پایدار برای دولت ایجاد کرد، متأسفانه هنوز سیستم شناسایی واحدهای مسکونی بلااستفاده و کم استفاده در دولت آنقدر ضعیف است که با گذشت چند سال از موعد راه اندازی سامانه املاک و اسکان جهت گرفتن مالیات از خانه های خالی هنوز این فعل انجام نشده است، با این وجود مرکزآمار طبق گزارش مسکن و نفوس مدعی است که تا آخر سال ۹۵ بیش از ۵ میلیون مسکن خالی از سکنه و کم استفاده در کشور وجود داشته است.
در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» که با عنوان «کلاف سردرگم مالیات بر خانه های خالی» بر گزار شد، مسئولان سه ضلع اصلی قانون گذاری و اجرای مالیات خانه های خالی، به بررسی فرآیندهای اجرائی این قانون طی هفت سال قبل (از سال ۹۴ تا ۱۴۰۰) پرداختند.
در این برنامه، علی رستم پور، مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی، مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند.
در شرایطی که آمارهای رسمی مربوط به سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ از وجود ۲ میلیون و۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور حکایت داشت مفسرین باتوجه به رشد نزدیک به ۵۰ درصدی خانه های خالی طی بازه زمانی سالهای ۹۰ تا ۹۵ پیش بینی می کنند که در بازه زمانی ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ نیز بر تعداد خانه های خالی از سکنه در کشور افزوده شده باشد.
پیش بینی مفسرین از افزایش تعداد خانه های خالی
باتوجه به پیش بینی مفسرین امکان دارد که امروز تعداد خانه های خالی از سکنه از مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیز در کشور گذشته باشد، در این بین از آنجا که اغلب معاملات مسکن از جنس سرمایه گذاری و سفته بازی و معاملات مکرر است، تعیین تکلیف خانه خالی از سکنه از اهمیت چشمگیری برخوردار است، برای اینکه این احتمال وجود دارد که خانه های خالی خمیر مایه اولیه معاملات مکرر مسکن با هدف دستکاری نرخ ها در مناطق مختلف پایتخت بعنوان هسته مرکزی ایجاد تنش قیمتی در بازار مسکن کل کشور باشد.
بااینکه گزارش مرکز آمار و پیش بینی مفسرین از وجود بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی از سکنه در کشور حکایت دارد، اما آمارهای اعلام شده از طرف وزارت راه و شهرسازی نشان میدهد تنها یک میلیون و۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد نیز فقط ۱۲۰ هزار مالک خانه خالی مبادرت به ورود به سامانه ملی املاک واسکان- سامانه شناسایی خانه های خالی- کرده و اظهار کرده اند واحد مسکونی آنها خالی از سکنه است.
همین طور بنا به اظهارات سازمان امور مالیاتی از مجموع کل خانه های خالی تنها حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی بعنوان خانه خالی از سکنه محرز شده است.
سال ها پس از تصویب قانون دریافت مالیات از خانه های خالی تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بعنوان خانه خالی احصا و از این تعداد هم فقط حدود ۲ هزار و۴۵۰ هزار واحد بعنوان خانه خالی از سکنه نهایی شده است.
۵ پرده خانه خالی
پنج پرده مالیات از خانه های خالی نشان از آن دارد که به سبب قانون، دولت از سال ۹۴ مکلف به راه اندازی سامانه «املاک و اسکان کشور» برای شناسایی خانه های خالی شد. در گام دوم پس از راه اندازی این سامانه احصای خانه های خالی بوسیله پایگاه داده های دستگاه های دولتی بود. در مرحله بعد نیز دولت باید بوسیله ارسال پیامک فراخوان خوداظهاری را به مالکان صادر می کرد. مرحله چهارم ارسال و ارائه اطلاعات پایش شده به سازمان امور مالیاتی بود و مرحله پنجم هم دریافت مالیات از خانه های خالی بشمار می رود.
بر طبق آنچه مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی اعلام نموده است، وزارت راه و شهرسازی ۶ میلیون رکورد اطلاعاتی شناسایی خانه های خالی را به این سازمان ارسال کرده است که از این تعداد در نهایت به سبب تکراری بودن رکوردها، حدود یک میلیون و۳۰۰ هزار رکورد (واحد) احصا شده است.
بگفته پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مطابق با قانون و زمان بندی های قانونی مشخص شده کاررا جلو برده است، اما تنها ۴۰ درصد از اطلاعاتی که از پایگاه های اطلاعاتی درباره کدپستی های مربوط به خانه های خالی دریافت کرده است درست بوده و دراین زمینه مشکل وجود دارد.
اظهارات این مسئولان نشان میدهد پس از دو بار ارسال پیامک خوداظهاری به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه تنها ۱۲۰ هزار مالک به این مساله واکنش نشان داده و اطلاعات خودرا در سامانه ثبت کرده اند.
در نهایت هم ۳ هزار و ۷۷۹ واحد مسکونی بعنوان واحدهای قطعی خالی از سکنه از طرف وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است که به سبب وجود اطلاعات مربوط به واحدهای غیرمسکونی خالی در آنها در نهایت حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی بعنوان خانه خالی نهایی شده است.
مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی معتقد می باشد که دولت در اجرای این سیاست اهمال نموده که در عین حال هشدار دوم و مهم تری در این زمینه ارائه می کند. طغیانی در اظهارات خود اعلام نمود تا آن زمان که همه اطلاعات مربوط به خانه های خالی تکمیل نشود و همه مالکان مبادرت به خوداظهاری نکنند عملاً اجرای این قانون امکان پذیر نیست؛ چونکه نمی توان قانون را با اطلاعات ناقص و غیرموثق اجرائی کرد. 2323


منبع:

1400/10/20
13:00:19
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان