توضیحات شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن درباب یک خبر

توضیحات شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن درباب یک خبر فراز برج: در پاسخ به مطالب مندرج در خروجی خبرگزاری مهر شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن توضیحاتی را ارسال کرد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر در پاسخ به مطلب مندرج در خروجی آن خبرگزاری با عناوین «مهر گزارش می دهد؛ زیانی که ۱۶ سال بر یک شرکت انبوه ساز بورسی تحمیل شد» و «گلایه های سهامداران یک انبوه ساز بورسی در نامه به مدیرعامل بانک»، جوابیه زیر ارسال می شود. لکن به مصداق آیه کریمه «فذکر فان الذکری تنفع المؤمنین» و این که ایمان داریم با عملیات روانی و زنجیره ای رسانه ای برای اقدامات کاسب کارانه مبارزه می کنید، بدین سبب بر خود فرض دانستیم که مطالب ذیل را بعنوان تذکر از یکسو و همین طور برمبنای قانون جهت درج در آن رسانه برابر ماده ۲۳ قانون مطبوعات در همان صفحه، در نخستین روز تقدیم نمائیم.
متن جوابیه به شرح زیر است:
بار سنگین تامین منافع سهام داران و شهروندان
شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن بعنوان بزرگترین انبوه ساز و یکی از مؤثرترین فعالان صنعت ساختمان در کشور، در ششم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۹ بمنظور پاسخگویی به نیاز مشتریان و در قالب بازوی اجرائی بانک مسکن تأسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۸۲ با نماد «ثمسکن» در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد و از آن زمان بعنوان یک شرکت سهامی عام به فعالیت خود ادامه می دهد. تغییر ماهیت به سهامی عام، ماموریت تازه ای به گروه سرمایه گذاری مسکن بخشید تا در کنار انجام فعالیت اصلی خود که همانا تولید مسکن باکیفیت برای طبقه متوسط که برخاسته از رسالت مؤسس آنست، به دنبال کسب سود و منفعت سالیانه پایدار برای سهامداران خود نیز باشد. به این جهت کارهای دارای بازدهی اقتصادی مناسب را نیز سرلوحه امور خود قرار داد.
از ابتدای تأسیس شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن تا حالا عملیات اجرائی بیش از ۷۰ هزار واحد مسکونی در بیش از ۴۳۰ پروژه توسط شرکت های گروه سرمایه گذاری مسکن شروع شده و بیش از ۶۰ هزار واحد نیز بهره برداری و تحویل خریداران محترم شده است. از این تعداد پروژه، بیش از یکصد پروژه در مقیاس بلندمرتبه سازی و میان مرتبه سازی اجرا شده که تمامی آنها بعنوان ساختمان های ماندگار در عرصه معماری و توسعه گر در منطقه شناخته می شوند؛ مانند مجتمع مسکونی زیتون در اصفهان، مجتمع مسکونی آسمان در تبریز، مجتمع مسکونی دراک در شیراز و بسیاری دیگر از مجتمع های شاخص در سطح کشور. همین طور این شرکت علاوه بر موارد ذکر شده در ساخت مجتمع های تجاری، اداری و آموزشی و نیز ساخت آزادراه، خطوط انتقال آب و آماده سازی زمین فعالیت شایان توجهی در مدت فعالیت ۳۲ ساله خود داشته است.
شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن بعنوان بازوی اجرائی و عملیاتی بانک مسکن باتوجه به سابقه بیش از ۳۰ ساله و همین طور با صلاحیت های گرفتن شده از وزارت راه و شهرسازی و دریافت گواهی «رتبه یک توسعه گری»، بعنوان نخستین مجموعه توسعه گر رسمی کشور شناخته می شود که با توان توسعه گری بالا برای خلق مجموعه های الگو و متمایز در کنار بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی خواهد بود. در این راستا شرکت خودرا موظف به همراهی، پشتیبانی و حرکت در امتداد سیاست ها و طرح های دولت می داند. بعنوان نمونه در زمان اجرای طرح مسکن مهر، در آن مشارکت فعال داشت و واحدهای مربوط به خودرا در کوتاه ترین زمان ممکن به متقاضیان واگذار کرد. این عملکرد درخشان و ایفای تعهدات منجر به اهدای لوح سپاس از دولت محترم به شرکت های تابعه گروه سرمایه گذاری مسکن شده است.
همچنین این شرکت در طرح های اقدام ملی مسکن و بازآفرینی شهری نیز مشارکت فعال دارد به شکلی که بزرگترین پروژه اقدام ملی مسکن به نام «ایرانشهر (مرکز جدید)» با راه اندازی یک هزار و دویست واحد مسکونی از طرف شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران در شهر جدید اندیشه و بزرگترین پروژه بازآفرینی پایدار شهری به نام «آیمان» با راه اندازی بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی در فاز نخست آن به وسیله شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب در شهر تبریز درحال اجرا هستند و با بیان برنامه دولت سیزدهم برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، این شرکت آمادگی خود برای مشارکت در این طرح توأم باتوجه به منافع سهامداران خود اعلام نموده است.
گروه سرمایه گذاری مسکن دارای ۱۵ شرکت تابعه، شامل ۱۲ شرکت ساختمانی و سه شرکت پشتیبانی است که در ۲۸ استان و ۳۶ شهر کشور گسترده شده اند و طی چند سال اخیر، سهام ۶ زیرمجموعه شرکت نیز در بازار سرمایه ایران پذیرفته شده اند و سهام هفتمین شرکت نیز در آستانه عرضه اولیه در بازار سرمایه است. این شرکت در این دوران، همیشه تمامی دستورالعمل های مالی حاکم در سازمان بورس و مبتنی بر شفافیت را رعایت کرده که این مساله چندین مرتبه با قدردانی از طرف نهادهای نظارتی مورد تصدیق قرار گرفته است.
همچنین شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، تنها انبوه ساز مسکن در کشور است که از سال ۱۳۸۵ بعنوان یک نهاد مالی نیز مجوز فعالیت گرفته که این مساله ظرفیت ویژه ای را برای تامین مالی پروژه های در دست ساخت خصوصاً با بهره گیری از ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه فراهم آورده است.
در این میان، بر هیچکس پوشیده نیست که شرایط پیچیده اقتصادی کشور و جهش های قیمتی رخ داده در بازار مسکن در سالهای قبل، موجبات خروج طبقه متوسط را از بازار مسکن فراهم نموده و بخش مسکن اکنون در دوران رکود به سر می برد که می تواند منافع سهامداران شرکت را با تهدید مواجه کند. در این راستا مجموعه مدیریت ارشد شرکت برای حل این دغدغه و بمنظور تامین منافع سهامداران همیشه کوشش برای خلق راهکارهای جدید برای تسهیل ورود این بخش از جامعه خصوصاً جوانان خانه اولی داشته اند.
اما متأسفانه خبرگزاری مهر با انتشار گزارش هایی با تیتر «زیانی که ۱۶ سال بر یک شرکت انبوه ساز بورسی تحمیل شد» و «گلایه های سهامداران یک انبوه ساز بورسی در نامه به مدیرعامل بانک» را منتشر نموده که شایسته پاسخ است:
نخست آنکه در امتداد مدیریت اثربخش دارایی های متعلق به شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، ساختار مجموعه در سال ۱۳۸۲ به هلدینگ تغییر یافته و این مجموعه اکنون با ۱۵ شرکت درحال فعالیت است. بدیهی است، دارایی های جاری و غیرجاری اشاره شده در متن گزارش بنا بر سیاست ها و مطالعات آمایش صورت گرفته در اختیار شرکت های زیر مجموعه می باشد. در نتیجه مقایسه دارایی های سال ۸۴ با دارایی های هلدینگ به تنهایی صحیح نمی باشد.
همچنین شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن بعنوان یکی از بزرگترین و اثرگذارترین فعالان انبوه ساز کشور و البته بعنوان بازوی اجرائی بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی همیشه تلاش نموده در امتداد سیاست های دولت های پیشین، نقش مؤثری در تامین مسکن برای دهک های ضعیف جامعه و میان درآمدی ایفا نماید که مؤید این موضوع، حضور فعال در پروژه ساخت واحدهای مسکن مهر در کشور می باشد که هیچ گاه نگاه سودآوری صرف در این قبیل پروژه ها مد نظر نبوده است.
این در حالی است که شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن برخلاف دهه اول فعالیت خود که تمرکز بیشتری برای ساخت در مناطق توسعه یافته شهری داشت، مطابق با ماموریت های ابلاغی، تمرکز تامین زمین و ساخت مسکن را برای شهروندان با درآمد متوسط و دهک های پایین درآمدی قرار داده تا بتواند متناسب با سیاست های بانک مسکن و وزارت متبوع گام بردارد.
همچنین در امتداد اهداف توسعه ای و همین طور صیانت از حقوق سهامدار، این مجموعه در قیاس با سال ۱۳۸۴ (مبنای ادعاهای گزارش)، حجم متراژ در دست ساخت خودرا بیش از ۲ برابر (یک میلیون و ۶۸۰ هزار و ۵۷۶ مترمربع)، شهرهای درحال ساخت پروژه را از ۱۷ شهر به ۲۵ شهر افزایش و تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت را به بالای ۱۰ هزار واحد افزایش داده است.
از دیگر سو، ارائه اطلاعات نسبت بازدهی که در این گزارش مطرح شده، فقط جهت انحراف ذهن مخاطب بوده، برای اینکه اصولاً مقایسه بازده دارایی های دو صنعت متفاوت اساساً صحیح نمی باشد. با همین نگاه، در این صورت بازده شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن نسبت به گروه بانکها و خودرو بمراتب بیشتر بوده است. بر این اساس، شرکت گل گهر که بعنوان مبنای مقایسه در این گزارش به آن پرداخته شده، از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۴۰۰، در ضمن ۱۱ مرحله مجموعاً ۹۸ هزار و ۴۸۰ میلیاردریال از محل آورده سهامداران و تنها یک هزار و ۸۰ میلیاردریال از محل سود انباشته افزایش سرمایه داشته، درحالی که شرکت سرمایه گذاری مسکن فقط ۳ هزار و ۵۴۵ میلیاردریال از محل آورده سهامداران افزایش سرمایه داشته است.
همچنین در گزارش مندرج در خروجی خبرگزاری مهر، ارزش بازار ثمسکن در ۳۰ آذرماه ۱۳۸۴ برابر ۳۷۰ میلیارد تومان بوده که در گزارش ۴۰۰ میلیارد تومان ذکر شده و ارزش کل بازار در همان تاریخ، برابر با ۴۸۴ میلیارد تومان بوده که در گزارش ۴۴۰ میلیارد تومان ذکر شده است.
علاوه بر این، باتوجه به وضع موجود در بازار بورس، ارزش بازار سهام یک شرکت بیان کننده ارزش دارایی های آن نخواهد بود و رقم ادعایی در گزارش پخش شده، به هیچ عنوان صحیح نمی باشد و ارزش روز دارایی های شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن میلیاردها تومان بالاتر از عددهای ادعا شده است.
با این وجود، لازم به تاکید است شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن در دوره مدیریت اخیر تلاش نموده با هدف صیانت از دارایی باارزش صاحبان سهام و اصلاح شیوه های گذشته و البته با رصد شرایط اقتصاد کلان کشور، بازار مسکن و نیازهای آحاد جامعه نسبت به بازبینی در سیاست های خود اقدام نماید که شمار اندکی از این اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر می باشد:
۱- تعریف پروژه های سودآور: بمنظور ارتقای کیفی و سودآوری سبد پروژه های شرکت های تابعه، هلدینگ مبادرت به تعریف فرآیندهای در رابطه با کمیته سرمایه گزاری کرده که در این کمیته مطالعات فرصت و امکان یابی درباره کلیات پروژه ها با نرخ تنزیل بالاتر از سود بانکی انجام می پذیرد.
۲- افزایش شاخص ارزش پروژه ها: بمنظور کاهش باردیگر کاری ها، تطویل زمان اجرا و مدیریت هزینه تمام شده در پروژه های در دست ساخت، جلسات نوبتی کمیته ریسک و مهندسی ارزش برای پروژه ها برگزار می گردد تا شاخص ارزش پروژه ها در محدوده تعریفی شرکت و صنعت باشد.
۳- حرکت به سمت تعالی: هلدینگ در دوره فعلی و بعد از عبور از پارادایم رشد کمی بمنظور تثبیت شرایط و حرکت به سمت تعالی سازمانی، مبادرت به تعریف طرح راهبردی چکاد (چابکی، کیفی گرایی، الگوساز و دانش محور) نموده که تحقق دستاوردهای این مهم گامی بلند در امتداد تحقق اهداف سهامداران مجموعه خواهد بود.
از دیگر سو، وضعیت شرکت سرمایه گذاری مسکن متأثر از وضعیت اقتصادی کشور می باشد که تحت تحریم و امیدهای ظالمانه استکبار جهانی قرار گرفته است و امیدوار هستیم با ایجاد گشایش در مذاکرات آینده، فرآیندهای اقتصادی کشور تسهیل شود.منبع:

1400/10/29
09:47:03
5.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان