اعلام شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی

اعلام شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی ایسنا نوشت: طبق قانون جوانی جمعیت به خانوارهای دارای سه فرزند در شهرهایی که زیر 500 هزار نفر جمعیت دارند زمین 200 متری و در شهرهای بالای 500 هزار نفر یک واحد مسکونی در اقساط 10 ساله واگذار می شود که تا حالا حدود30 هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند.


در متن قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۲۴ آبان ۱۴۰۰ آمده است که در شهرهایی که زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارند باید یک قطعه زمین ۲۰۰ متری به خانوارهایی که بالای ۳ فرزند دارند و فرزند سوم آنها پس از لازم الاجرا شدن قانون به دنیا آمده است واگذار شود. همین طور در قانون مقرر شده تا در شهرهایی که بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارند باید یک واحد مسکونی از واحدهای مسکونی طرح های حمایتی برای این دسته از خانوارها در نظر گرفته شود. امتیاز ویژه ای که این قانون برای تشویق فرزندآوری دارد این است که اگر کسی از امکانات دولتی در زمینه مسکن بهره برده باشد و فرزند سوم به بعد وی پس از لازم الاجرا شدن قانون به دنیا بیاید می تواند باردیگر از امکانات دولتی و یارانه ای در زمینه مسکن استفاده نماید. بدین سبب کسانی که واحدهای مسکن مهر به آنها تعلق گرفته نیز در صورت داشتن شرایط لازم می توانند نسبت به ثبت نام در طرح جدید اقدام نمایند. برخلاف برخی تصورات، این زمینها یا واحدها رایگان نیست بلکه در اقساط ۱۰ ساله با دو سال تنفس با تقسیم سه دانگ برای مرد و سه دانگ برای زن خانواده واگذار می شود. از روز ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ثبت نام دریافت زمین یا واحد مسکونی برای خانوارهای دارای سه فرزند در سامانه www.saman.mrud.ir شروع شده است. متقاضیان پس از انتخاب گزینه ثبت نام به بخش خانوار دارای سه فرزند و بیشتر مراجعه می کنند و حوزه را انتخاب می کنند. پروانه اصلانی ـ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی - درباب اعلام نیاز متقاضیانی که در شهر محل سکونت خود و نه محل زندگی متقاضی دریافت مسکن هستند، اظهار داشت: این امکان در متن قانون وجود دارد. عموما در کلانشهرها زمین و یا واحد مسکونی نداریم که بخواهیم معرفی نماییم. بدین سبب قانون این اجازه را داده تا در نزدیک ترین شهر محل سکونت پدر و یا مادر و یا محل تولد پدر و یا تولد مادر این امکان در اختیار خانوارهای واجد شرایط قرار بگیرد.
ساماندهی مسکن حمایتی برای خانوارهای متقاضی مسکن در شهرهای جدید است وی درباب تدابیر تامین زمین برای خانوارهای دارای ۳ فرزند در کلانشهرها اعلام نمود: مانند همه برنامه های حمایتی عموما افرادی که در کلانشهرها زندگی می کنند ساماندهی مسکن حمایتی آنها در زمینه شهرهای جدید اطراف کلانشهرها و یا شهرهای نزدیک و مجاور به محل سکونت است. کار شروع شده و در سامانه طرح های حمایتی بخشی تحت عنوان خانوارهای دارای سه فرزند به وجود آمده است. نام نویسی ۲۹ هزار و ۶۵۰ خانوار دارای سه فرزند و بیشتر در سامانه مسکن حمایتی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن توضیح داد: ثبت نام باز گذاشته شده است و طبق تازه ترین آمار ۲۹ هزار و ۶۵۰ نفر ثبت نام کردند. اما اجرای این قانون در ماده ۴ منوط به تصویب بخشنامه اجرائی آنست. بخشنامه اجرائی نیز حدود یک ماه است که از وزارت راه و شهرسازی برای بحث و بررسی به هیات وزیران ارسال کرده ایم. خانوارهای دارای سه فرزند تا ۷ فرزند حدود ۲۹ هزار و ۶۵۰ نفر در سامانه حمایت کردند. بیشترین فراوانی در استان تهران است و کسانیکه دارای ۷ فرزند به بالا هستند حدود ۸۱ خانوار هستند که از سیستان و بلوچستان ثبت نام کردند. کاهش عوارض ساخت و ساز برعهده وزارت کشور است وی درباب کاهش عوارض ساخت و ساز ۵۰ درصد برای سه فرزندی ها و ۷۰ درصدی برای چهارفرزندی ها و بیشتر اظهار داشت: کاهش عوارض ساخت وساز برای متقاضیان دارای سه فرزند و بیشتر در زمینه وزارت راه و شهرسازی نیست و در زمینه وزارت کشور قرار دارد. اصلانی درباب تخصیص ۷۰ درصد منازل مسکونی سازمانی به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر اعلام نمود: این یک فصل مشترکی بین همه دستگاه هایی است که دارای واحدهای مسکونی سازمانی هستند و اساسا مختص وزارت راه نیست. اگر این قانون وجود دارد بدین سبب تمامی دستگاه هایی که دارای واحدهای مسکونی سازمانی هستند باید این قانون را رعایت نمایند. 223227

1401/02/28
22:43:20
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان