هزینه نجومی اسباب کشی در تهران

هزینه نجومی اسباب کشی در تهران به گزارش فراز برج قرن نو نوشت: با فرارسیدن فصل داغ جابه جایی مسکن، مستاجران با افزایش شدید قیمت جابه جایی یا همان اسباب کشی روبرو شده اند.


رشد قابل توجه قیمت اجاره باعث شده است خیلی از مستاجران چاره را در تغییر محل اقامت خود ببینند و تلاش کنند با اقامت در خانه ای کوچک تر یا محله ای پایین تر، امکان اداره اقتصادی خودرا فراهم آورند. این در حالیست که یک جابه جایی حتی درون محله و در مسافت های نزدیک، هزینه چند میلیونی برای مستاجربه همراه دارد.

نخستین هزینه ای که افراد مجبور به پرداخت آن می شوند، هزینه بنگاه برای انعقاد قرارداد اجاره است. این در حالیست که تمدید اجاره بها هزینه کمتری را برای مستاجران به همراه خواهد داشت. کمیسیون املاک در این خصوص متفاوت می باشد.

طبق تعرفه جاری، برای محاسبه ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن، معادلِ ۱.۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی پرداختی در یک ماه، هزینه ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، بعنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می شود.)

بدین سان هزینه بنگاه برای اجاره واحدی سیصد میلیون تومانی بدون اجاره که یک واحد ارزان در وضعیت فعلی تلقی می شود برابر است با دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان که این مبلغ باید میان موجر و مستاجر نصف شود.
بدین سان هر چه بهای اجاره بالاتر رود، کمیسیون مشاوران املاک نیز دستخوش افزایش خواهد شد.
طبیعی است که این رقم برای خانه های میلیاردی بسیار بیشتر خواهد بود.
بعد از پرداخت این هزینه، نوبت به اسباب کشی می شد.

قیمت کرایه ماشین های بزرگ شامل نیسان، کامیون و کامیونت بسیار افزایش داشته است. البته برخی اپلیکیشن های حمل و نقل سرویس هایی در این خصوص در نظر گرفته اند که قیمت بسیار بالایی دارد. بعنوان مثال برای یک مسیر نه چندان طولانی، اجاره وانت بدون کارگر حدود هشتصد هزار تومان برای شخص متقاضی آب می خورد اما قیمت ها در شرکت های حمل نقل پایین تر از این مقدار است.

مسئول یک شرکت باربری در این خصوص اظهار داشت: کرایه کامیون و کامیونت از پانصد و پنجاه هزار تومان به ازای سه ساعت آغاز می شود و این رقم برای نیسان و وانت سیصد هزار تومان است.
بگفته وی به ازای هر یک ساعت افزایش مدت زمان اسباب کشی رقمی در حدود ۲۷۰ هزار تومان به این فاکتور اضافه می شود.
اگر متوسط زمان اسباب کشی را تنها شش ساعت در نظر بگیریم کرایه ماشین نزدیک به یک میلیون تومان آب می خورد.
البته مسئولان بابری ها می گویند متوسط زمان بارگیری و تخلیه غالبا بیش از این مقدار طول می کشد.

از طرف دیگر کرایه کارگر باربری نیز امسال افزایش قابل توجهی داشته و دستمزد کارگر اسباب کشی به ازای سه ساعت اول از ۲۵۰ هزار تومان شروع می شود و به ازای هر ساعت اضافی حداقل ۱۲۰ هزار تومان باید پرداخت گردد.
متوسط هزینه کارگران، در صورت احتساب تنها سه کارگر برای اسباب کشی معمولی چیزی بیش از ششصد هزار تومان است و برای سه کارگر این رقم نزدیک به یک میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود.
نکته مهم اینجاست که قیمت جابجایی یخچال ساید بای ساید، پیانو، گاو صندوق، بوفه شیشه ای، آکواریوم و وسایل بزرگی از این دست متفاوت می باشد.

یک فعال حوزه بابری نیز درباب نحوه محاسبه اظهار داشت: برای وسایل بزرگی از این دست جداگانه مبلغی حدود سیصد تا پانصد هزار تومان دریافت می شود.
وی اظهار داشت: طبقات نیز در محاسبه هزینه موثر هستند. از آنجائیکه غالبا امکان استفاده از آسانسور نیست، طبقه مبدا و مقصد در محاسبه موثرند و به ازای هر طبقه هزینه ای نزدیک به صد هزار تومان به دستمزد هر کارگر اضافه می شود.

بدین سان یک اساب کشی ساده در منطقه ای نزدیک با کمترین اسباب و البته ارزان ترین قیمت در ترافیک تهران بین هشت تا ۱۰ میلیون تومان آب می خورد که رقمی بسیار بالاست.
باید توجه کرد که متوسط قیمت اجاره در مناطق متوسط شهر تهران با احتساب رهن و اجاره به حدود ۵۰۰ میلیون تومان رسیده و این افزایش قیمت هزینه اسباب کشی را بسیار بالا می برد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1401/03/01
11:20:26
5.0 از 5
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان