فعالان صنعتی سازی ساختمان خواستار شدند؛

عبرت آموزی از سانحه ریزش متروپل

عبرت آموزی از سانحه ریزش متروپل به گزارش فراز برج انجمن تولیدکنندگان صنعتی ساختمان خواهان استفاده از تکنولوژی های جدید و صنعتی سازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن شدند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، انجمن صنفی تولیدکنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان در اطلاعیه ای با تاکید بر ضرورت نگاهی عمیق تر به حادثه آبادان، خواهان درس گرفتن از این سانحه غم بار در ساخت و سازهای جدید شدند.
در این بیانیه آمده است:
حادثه مصیبت بار فرو ریختن برج متروپل در شهر رنج کشیده آبادان، فرصتی است برای گریستن، برای سوگواری، برای دلداری، و هم فرصتی برای تمرکز و تاًمل عمیق تر، برای یافتن گلوگاه ها و اصلاح کج راهه ها، برای تجدید نظر در ساختارها.
در جمع سوگواران هستند کسانی که نباید در این غم و حسرت مستغرق بمانند. باید بر فراز این اندوه و التهاب با عرق شرم بر جبین، خویش را در این فاجعه سهیم بدانند. باید با عبور از این پوسته تاریک، به عمق شفاف مسئولیت پذیری، قانون مداری و وجدان حرفه ای پناه برند. از ساختارهای ناکارآمد عبور کنند و ساختاری روزآمد و اطمینان بخش برپا کنند.
جامعه بزرگ مهندسی ساختمان کشور، نظام دانشگاهی و نظام مهندسی ساختمان کشور، که هریک پشتوانه سترگ صنعت راه اندازی کشورند، جملگی در این ملقمه خفت بار سهیم هستیم نه با کرده ها که با ناکرده ها و ناگفته هامان.
معضلات بخش ساخت و ساز از سر ناتوانی نیست از سر نابسامانی است. آبشخور این سهل پنداری ها و خام دستی ها، روش های پوسیده و منسوخ ساخت و ساز دستی و سنتی است. مناسبات ساخت و ساز سنتی اجازه می دهد که هر مدعی با توشه ای ناچیز در این فضا، ایفای نقش کند و دور از وزن کشی قانون مند و سخت گیرانه تا اوج کارآفرین نمونه جولان دهد.
میدانیم که امروز صنعت ساختمان تخصصی پیچیده و ذوجوانب است. افراشتن بنا نیازمند پیش مهندسی جامع، مدیریت یکپارچه و بهره گیری از دانش و فناوری روزآمد است. باور داشته باشیم که نظارت و بازرسی در انتهای خط تولید نمی تواند عدم انطباق ها را از میان بردارد و البته می تواند به فاجعه منجر شود.
امروز در فرایند تولید صنعتی، نظام های کنترل کیفیت پیش نگر کیفیت تولید را تضمین می کنند و با توسعه تکنیک های خطا ناپذیرسازی (ERROR PROOFING) عدم انطباق در محصول و در فرآیندها را محدود و محدودتر می کنند. ظرفیتی که اساساٌ در فضای تولید دستی و سنتی جایی ندارد. انتظارهای ما از ساختمان به امروز متعلق می باشد و روش طراحی و تولید در گذشته دور سیر می کند. ما نیازمند تحول بنیادی در فرایند طراحی و تولید ساختمان هستیم.
فرو ریختن یک ساختمان تازه بنیاد علیرغم کراهت و زشتی، تجسم عینی بختکی است که کل ساخت ساز ما را در برگرفته و مراکز جمعیتی ما را بر پهنه لرزان این سرزمین در معرض خطری بالقوه قرار داده است.
کشور ما جامعه ای صنعتی است. لکن صنعت راه اندازی که از مزیت نسبی دو چندان برخوردار است، همچنان در شرایط سنتی زمین گیر شده است و علیرغم همه ظرفیت ها و مزیت ها در چرخه عقب ماندگی گرفتار آمده است.
خوشبختانه دولت های اخیر جملگی، پروژه های عظیم تولید مسکن را در زمره اولویت های خود قرار داده و به درستی بر تولید صنعتی مسکن تاکید مؤکد داشته اند و دارند. لکن پیش نیازهای تولید صنعتی ساختمان فراهم نیست.
- ما فاقد طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز هستیم. تولید صنعتی ساختمان مقوله ای میان بخش است و همکاری و هماهنگی ارگان های گوناگونی را طلب می کند. تحقق این همکاری و زمان بندی اقدامات با تدوین طرح جامع میسر خواهد بود. ما هنوز تولید صنعتی را هدف گزاری نکرده ایم.
- ما فاقد ضوابط لازم برای طراحی و تولید صنعتی هستیم و آنچه در دست داریم نا کافی، نارسا و خود مانعی بر سر راه تولید صنعتی است.
- ما زیر ساخت های تولید صنعتی ساختمان را ساماندهی نکرده ایم. همچون کنترل کیفیت که نکته مرکزی در این فاجعه بوده است.
- گفته شد که تولید صنعتی ساختمان در گرو همکاری و هماهنگی ارگان های مختلف است لذا، مدیریت این فرایند لازم است در سطح مقامات ارشد اجرایی کشور تعیین شود.
در حال حاضر طرح عظیم جهش تولید مسکن بستر بسیار مناسبی را جهت توسعه صنعتی مسکن و حل معضلات اساسی بخش ساخت و ساز فراهم نموده است. بعلاوه ما همه عوامل و منابع لازم جهت توسعه صنعتی ساخت و ساز را در اختیار داریم. بخصوص جامعه بزرگ مهندسی ساختمان که به دانش روز مجهز است و می تواند این فرایند را هدایت کند. لکن اخطار می دهیم اگر پیش نیازهای پیش گفته فراهم نباشد. شوربختانه تولید صنعتی مسکن، تنها شعاری بر دیوار باقی خواهد ماند.
این انجمن وظیفه خود می داند که ضمن اخطار مجدد نسبت به عواقب وخیم ناشی از رکود و عقب ماندگی در فرایند تولید ساختمان، اعلام نماید که توسعه صنعتی، اولویت نخست توسعه بخش ساخت و ساز و در زمره اولویت های توسعه ملی است. این مهم الان در راه بحرانی است. چونکه جهانی شدن اقتصاد و اجبار به رقابت آزاد بین المللی در کنار فقر رقابت پذیری در شرایط تولید دستی و سنتی. ساختارهای ساخت و ساز ما را تهدید می کند. در ارتباط با توسعه صنعتی ساخت و ساز زمان منقبض شده است. و فرصت ها محدود و مغتنم است.
با توجه به همزمانی این فاجعه دردناک با طرح عظیم جهش تولید مسکن و هدف داهیانه دولت در باب تولید صنعتی مسکن در این طرح عظیم. شایسته است وزیر محترم راه و شهرسازی در عکس العمل نسبت به این فاجعه دردناک و در جهت تحقق اهداف عالی طرح عظیم جهش تولید مسکن. با پیامی امید بخش و عاجل در باب شروع گام آغازین در موارد زیر دستور مقتضی صادر فرمایند و بدین وسیله تولید صنعتی مسکن در این طرح عظیم را ریل گذاری کنند.
- تدوین طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز
- تدوین ضوابط طراحی و تولید صنعتی مسکن
- ساماندهی زیرساخت های تولید صنعتی مسکن
- انتخاب مدیر توانمند برای توسعه صنعتی ساخت و ساز در تراز مقامات ارشد اجرایی کشور همراه با ساختار مناسب

1401/03/23
09:04:07
5.0 از 5
457
تگهای خبر: اقتصاد , برج , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان