برق گرفتگی در قیمت سیمان

برق گرفتگی در قیمت سیمان به گزارش فراز برج باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن نوشت: شنیده ایم که بعضی از تولید کنندگان مصالح ساختمانی (سیمان) قبل از اعمال محدودیت های برقی، ظرفیت تولید خویش را به 40 درصد کاهش دادند.


خبر تغییر نرخ سیمان در بعضی از رسانه ها طی هفته گذشته، دست به دست می شود اما انجمن تولید کنندگان این قلم کالا تا حالا خبر تغییر قیمت را رسما اعلام نکرده اند. گفته می شود بهانه این تغییر قیمت، ورود تابستان و مدیریت مصرف انرژی است که به دنبال منجر به قطعی برق برخی صنایع همچون سیمان شده است؛ در صورتیکه خانم کتایون نعمت پور مدیرکل دفتر ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صمت گفته بود؛ اهتمام بر این است که مانند پارینه قطعی های بی برنامه برای صنایع نداشته باشیم؛ امسال واحدهای فولادی، سیمانی، سرب و روی و صنایع کوچک در داخل و خارج شهرک ها، به مدیریت مصرف کمک می کنند. خیلی از سازندگان مسکن اعلام می کنند که قیمت مصالح ساختمانی در بازار طی یک ماه گذشته افزایش دو برابری داشته که قطعی برق تنها یکی از این دلیلهای محسوب می شود، اما اصلی ترین دلیل آن به سبب عدم مدیریت در بخش تولیدو جلوگیری از ورود دلالان در این بخش محسوب می شود.
نمودار قیمت سیمان تهران از بازه زمانی ۱۶ تا ۲۴ خرداد نگاه نگران مسکن به افزایش قیمت مصالح ساختمانی! ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران اظهار داشت: افزایش نرخ فولاد و سیمان آن هم بدون برنامه ریزی قبلی، در بازار مسکن تاثیر گذار است. در صورتیکه قیمت فولاد یکباره بالا رفته، قیمت سیمان بصورت پلکانی صعود می کند بطوریکه طی یک ماه گذشته قیمت سیمان فله ای از هر تن ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۶۰۰ هزار رسیده است. او می گوید: دستمزد کارگران، مشکلات صنعت برق (قطعی و قیمت) و اجرای کار از مهم ترین دلیلهای این افزایش قیمت ها به شمار می رود؛ این در حالیست که حدود ۷۰ درصد از قیمت تمام شده ساخت مسکن ناشی از مصالح ساختمانی است. انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران اعلام نموده بود که دولت برای بهبود وضعیت بازار مصالح ساختمانی و جلوگیری از زیان وارد شده به سازندگان ناشی از افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کارت مصالح ساختمانی به سازندگان ارائه می شود. اما طبق بررسی های میدانی این کارت هنوز عملیاتی نشده است. کاهش ظرفیت تولید کارخانجات سیمان پیش از محدودیت برق در صنایع! فرشید پور حاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفته بود؛ عده ای در بازار مسکن حتی با باد آمدن هم سیمان و فولاد را گران می کنند و فقط به دنبال بهانه هستند. شنیده ایم که تعدادی از تولید کنندگان مصالح ساختمانی قبل از اعمال محدودیت های برقی، ظرفیت تولید خودرا به ۴۰ درصد کاهش دادند. پورحاجت اظهار داشته بود: هر تن سیمان درب کارخانه به ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. در حقیقت هر پاکت سیمان درب کارخانه ۴۵ هزار تومان است، به این عدد ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، هزینه های حمل و نقل، سود واسطه ها، کارگر و... هم اضافه می شود. نهاده های ساختمانی وارد بازی سفته بازی و بورس بازی شده و سوءاستفاده هایی از این پروسه صورت می گیرد. آقای رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی هم چند وقت قبل از افزیش قیمت تمام شده هر متر مربع واحد نهضت ملی مسکن به سبب افزایش قمیت مصالح آگاهی داده بود بدین سبب باید تمهدات لازم برای کنترل این قیمت ها صورت گیرد چونکه اگر این مصالح ساختمانی ارزان به دست سازندگان نرسد آینده این طرح بزرگ مسکنی به آینده مسکن مهر گرفتار می شود. 223227


منبع:

1401/03/29
11:07:33
5.0 از 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان