یك مقام مسئول؛

كمك از صندوق توسعه ملی برای جبران كسری منابع صندوق مسكن یكم

كمك از صندوق توسعه ملی برای جبران كسری منابع صندوق مسكن یكم فراز برج: یك مقام مسئول بانكی اعلام نمود: نرخ سود تسهیلات برای خرید مسكن در بافت فرسوده، به ۶ درصد كاهش یافته است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، ابوالقاسم رحیمی اناركی در حاشیه اجلاس انبوه سازان مسكن، در جمع خبرنگاران در مورد كاهش سود تسهیلات خرید مسكن از محل صندوق مسكن یكم اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات از این محل، برای خرید مسكن در بافت فرسوده به ۶ درصد كاهش یافته است.
رحیمی اناركی تصریح كرد: سیاست دوره جدید بانك عامل بخش مسكن در جهت اجرای قانون برنامه ششم توسعه توجه به بافت فرسوده است یعنی علاوه بر فعالیت های تخصصی این بانك و اعطای تسهیلات به حساب های تعهدی، فعالیت در حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده را هم در دستور كار بانك قرار داده ایم.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن خاطرنشان كرد: از اوایل سال قبل توسعه فعالیت های این بانك در حوزه بافت فرسوده را آغاز كردیم به همین منظور در شهریور ماه سال قبل نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم را كاهش دادیم كه در بافت فرسوده به ۸ درصد و در سایر بافت های شهری به ۹.۵ درصد رساندیم.
وی خاطرنشان كرد: در بخش اعطای تسهیلات از محل اوراق سپرده ممتاز هم این تمایز را قائل شدیم و سود این تسهیلات را كه در هم بافت های فرسوده و هم سایر بافت های شهری ۱۷.۵ درصد بود در بخش بافت فرسوده به ۱۶ درصد كاهش دادیم. این كاهش سود برپایه برآوردهایی بود كه بانك در زمینه تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق به دست آورد.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: همینطور مقرر است زمان بازپرداخت تسهیلات خرید مسكن در بافت فرسوده از محل اوراق سپرده ممتاز را از ۱۲ سال به ۱۵ سال افزایش دهیم.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در مورد زمان اجرای این مجوز صادره از بانك مركزی، تصریح كرد: هر زمان كه بانك مركزی در مورد افزایش زمان بازپرداخت اقساط مجوز بدهد بلافاصله اعمال خواهیم كرد ولی كاهش نرخ سود به ۱۶ درصد هم اكنون اعمال و به كلیه شعب این بانك ابلاغ گردیده است و شعب مكلف به اجرای این بخشنامه هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال ورشكستگی صندوق پس انداز مسكن یكم تصریح كرد: صندوق هیچ گاه ورشكست نخواهد شد ولی ممكن است با كسری منابع مواجه شود كه باید بین این دو تفكیك قائل شد.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: هر زمان كه كسری در منابع صندوق یكم برخورد كردیم بانك از سایر منابع برای جبران این كسری استفاده خواهد نمود. اگر سایر منابع هم جبران كسری را نتوانست اعمال نماید، از تسهیلات بین بانكی استفاده خواهیم كرد. در نهایت هم اگر هیچ كدام از این منابع نتوانست این كسری را جبران كند می توان از منابع بانك مركزی استفاده نماییم. هرچند كه روش آخر خط قرمز بانك به حساب می آید.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اضافه برداشت از منابع بانك مسكن را تورم زا عنوان و تصریح كرد: صندوق پس انداز مسكن یكم هم اكنون با مازاد منابع روبرو است ولی اخطار دادیم كه احتمال كسری منابع در این صندوق وجود دارد. چون كه ممكن است با رونق در بخش مسكن، افزایش قیمت هم تولید شود و استقبال از صندوق پس انداز مسكن یكم افزایش یابد.
رحیمی اناركی ادامه داد: هم اكنون این صندوق بیش از پیش بینی ها در حال افتتاح حساب است و روزانه بیش از هزار فقره حساب در این صندوق افتتاح می گردد. به گونه ای كه هم اكنون بیش از ۳۷۰ هزار حساب صندوق یكم افتتاح شده است كه این اتفاق از مدل اولیه پیش بینی شده بانك عامل بخش مسكن بسیار فراتر است.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن خاطرنشان كرد: تسهیلات بین بانكی با نرخ ۱۸ درصد جریان دارد و اگر این بانك بخواهد از این نوع تسهیلات استفاده نماید، دیگر امكان پرداخت تسهیلات خرید مسكن با نرخ های ۸ و ۹.۵ درصد فعلی وجود ندارد و مجبور به افزایش نرخ هستیم.
وی تصریح كرد: رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود در وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود حاضر است كمك های لازم را برای توسعه این صندوق به بانك عامل بخش مسكن عرضه نماید. ما هم درخواست كردیم منابعی از محل صندوق توسعه ملی در اختیار این بانك قرار گیرد تا بتوانیم پیش بینی كسری منابع صندوق یكم را پوشش دهیم. آمادگی داریم اگر این منابع در اختیار بانك قرار گیرد بلافاصله نرخ ۶ درصد را در مورد تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم اعمال نماییم.
رحیمی اناركی خاطرنشان كرد: هم اكنون باوجود آنكه نرخ سود تسهیلات مسكن از محل صندوق یكم در بافت فرسوده ۸ د رصد است اما میزان استقبال از این تسهیلات برای خرید مسكن در بافت های فرسوده بسیار كمتر از استقبال از این وام برای خرید در سایر بافت هاست و تابحال تنها ۱۰ درصد تسهیلات این صندوق به خرید مسكن در بافت فرسوده اختصاص یافته است.

1396/11/26
16:19:36
5.0 از 5
5104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان