راستی آزمایی ادعای وزیر راه درباره بازار اجاره

راستی آزمایی ادعای وزیر راه درباره بازار اجاره به گزارش فراز برج در حالی وزیر راه و شهرسازی اخیرا در اظهارنظری عجیب عنوان کرده آرامش تقریبی به بازار مسکن بازگشته که شواهد و قرائن بازار، مبحث دیگری را نشان داده است.


مریم فکری: آرامش به بازار مسکن بازگشته است؛ این سخن اخیر وزیر راه و شهرسازی است که سوم مردادماه در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: با طراحی بسته اجاره بها، آرامش بازار مسکن در این ماه نسبت به ماه گذشته بازگشته است. این اظهارات در حالی است که شواهد و قراین بازار، اتفاقات دیگری را در بازار اجاره به هم می ریزد، تا جایی که گزارش های میدانی نشان داده است التهاب قیمتی در بازار اجاره مسکن همچنان ادامه دارد. بررسی ها و تحقیقات میدانی از آن حکایت می کند که بازار اجاره مسکن به لحاظ بهای پیشنهادی برای اجاره واحدهای عرضه شده همچنان ملتهب است و این مورد نشان دهنده تورم شدید در این بازار است. واسطه های ملکی در مناطق مختلف شهر تهران هم درباره تازه ترین شرایط بازار اجاره معتقدند: الان بازار اجاره مسکن شهر تهران در مناطق مختلف با دو خصوصیت مهم همراه می باشد که مهم ترین آن التهاب و تورم شدید بهای اجاره است. بررسی ها نشان داده است در تعداد قابل توجهی از فایل های اجاره مسکن در شهر تهران اجاره بهای پیشنهادی تا دو برابر و در بعضی بیشتر از اجاره بهای سال قبل رشد داشته است. دومین خصوصیت فعلی بازار اجاره شهر تهران در تابستان سالجاری، در ارتباط با کاهش عرضه فایل مسکن اجاره ای است. شواهد نشان داده است عرضه فایل به بازار اجاره در بعضی از مناطق و محلات شهر تهران همچون بعضی از مناطق و محله های مصرفی در تابستان سال جاری نسبت به تابستان سالهای گذشته کمتر شده که یکی از مهم ترین علل آن در افزایش عمق رکود ساختمانی نهفته است. روایت رسمی دولت از گرانی اجاره در این میان، گزارش اخیر بانک مرکزی هم گرانی اجاره بها را تایید می کند برپایه گزارش اخیر بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه سال ۱۴۰۱ به ترتیب رشدی معادل ۴۷.۴ و ۵۲.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل را داشته است. این در شرایطی است که رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.
واکنش کاربران به اظهارات وزیر در این میان، انتشار خبر وزیر راه درباره بازگشت آرامش به بازار مسکن، با واکنش شدید کاربران خبرآنلاین روبه رو شد. محسن، یکی از کاربران خبرآنلاین نوشت: دقیقاً ما هم اکنون تو آرامش کامل ماهی ۵ میلیون به اجاره خونه مون افزوده شد. از شما و تمامی همکاران متحرمتان سپاسگزاریم که ۱۰۰میلیون روی اجاره مون نذاشتن و به ۵ تومن راضی شده اند. کاربر دیگری اظهار داشت: من که مستاجرم رو بیرون کردم. واحدم رو تحویل گرفتم و دیگه هیچگاه تا این دولت سر کار باشه، اجاره نخواهم داد. چون سال دیگه سران سه قوه مصوبه میدن که هر مستاجر توی هر واحدی هست، سند مالک رو باطل می نماییم و سند به نام مستاجر می زنیم. مگه از جونم سیر شدم که به خاطر دوزار پول اجاره، خونه ام رو از دست بدم؟ کاربری متذکر شد: یه کاری کردید که دیگه هیچ کس خونه اش رو اجاره نمی ده. هم اکنون ۳ ماهه دنبال خونه ام. یا قیمت ها رو عجیب و قریب بالا می گن یا خونه. های کاملا فرسوده نشانم می دن. به خدا نمی دونم کار کنم، دنباله خونه بگردم، شکم خانواده رو سیر کنم، رو پول پیشم بزارم! یکی از کاربران نوشت: هنوز مردم از رونق ملک نا امیدند! کاربر دیگری اظهار داشت: البته با نجومی کردن قیمت ها و تا سال بعد. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1401/05/10
10:32:52
5.0 از 5
190
تگهای خبر: اجاره , بانك مركزی , رونق , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان