هزینه ساخت یک متر مربع مسکن در تهران چه قدر است؟

هزینه ساخت یک متر مربع مسکن در تهران چه قدر است؟ به گزارش فراز برج، قرن نو نوشت: در صورتیکه متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران به بالای ۴۱ میلیون تومان رسیده؛ تازه ترین آمار ارائه شده حکایت از افزایش شایان توجه نرخ مصالح ساختمانی دارد.
آمارهای رسمی نشان داده است تورم نقطه به نقطه مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۰ برابر با ۳۵.۵ درصد بوده؛ اما سال جاری این تورم حدود ۸ درصد جهش داشته است.
همچنین بر مبنای آمارهای منتشرشده در بهار ۱۴۰۱، شاخص قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی در شهر تهران به عدد ۱۵۴۴.۲ رسیده که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل یعنی ۱۲۲۲.۵ معادل ۲۶.۳ درصد بیشتر شده است.
بر اساس گزارش اتاق تعاون ایران، عدد شامخ کل در تیرماه به میزان ۴۶.۷ بوده است که نسبت به ماه پیش از آن کاهش درخورتوجه داشته و نشان دهنده اینست که فعالیت در حوزه صنعت ساختمان در تیرماه نسبت به خردادماه کمتر شده و کاهش داشته است.
قیمت ساخت مسکن چقدر شد؟
افزایش هزینه مصالح ساختمانی در حالی اتفاق افتاده که دولت طرح ساخت بیشتر از دو میلیون واحد مسکونی را در چارچوب نهضت ملی مسکن بر عهده دارد.
فعالان حوزه ساخت وساز معتقدند این پروژه به واسطه فشار شایان توجه بر حوزه تولید و رشد تقاضای مواد اولیه، می تواند زمینه را برای افزایش قیمت بیشتر مصالح ساختمانی مهیا کند.
ایرج رهبر، نایب رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران در گفتگو با قرن نو، در پاسخ به این سوال که هزینه ساخت وساز مسکن هم اکنون چقدر است؟ اظهار داشت: حداقل هزینه ساخت وساز بیشتر از چهل درصد افزایش یافته؛ ولی در پروژه های انبوه ساز حمایتی، هزینه ساخت هر مترمربع برابر با هفت تا هشت میلیون تومان است.
نکته مهم اینجاست که هنوز قیمت نهایی واحدهایی که در چارچوب نهضت ملی مسکن مقرر است ساخته شود، مشخص نمی باشد.


قیمت نهایی مسکن دولتی مشخص نیست
این فعال صنفی در رابطه با هزینه تمام شده مسکن در شرایط عادی اظهار داشت: در بخش خصوصی و واحدهای شخصی سازی به علت لوکس سازی و استفاده از نوع مصالح ساختمانی درجه یک هزینه بیشتری باید در نظر بگیرند.
وی ادامه داد حداقل هزینه ساخت هر مترمربع مسکن بسیار ساده در بخش خصوصی برابر با متری ده تا دوازده میلیون تومان است.
وی پیش بینی نمود قیمت ساخت مسکن با عنایت به رشد بهای مصالح ساختمانی در حال افزایش می باشد و این امر می تواند به تشدید رکود در بازار مسکن منجر شود.
در تیرماه سال جاری، متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران، ۴۱میلیون و ۷۰۰هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۵.۸ و ۳۸.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.
تعداد معاملات انجام شده در این ماه یعنی تیرماه، حدود ۱۰.۳هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۵.۸ درصد کاهش و ۱۰۳ درصد افزایش را نشان داده است و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا از آن حکایت می کند که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۰.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
بیشتر بخوانید: آپارتمان های ۱۰۰ متری در مرکز تهران چند؟/ برای خرید یک خانه ۳۰ ساله چقدر باید پول داد؟ کوچ مستأجران از محله های محبوب /فایل خوش قیمت کمیاب شد
۲۲۰ 46


منبع:

1401/05/25
10:14:45
5.0 از 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان