دو راهی بازار مسکن در برخورد با برجام

دو راهی بازار مسکن در برخورد با برجام به گزارش فراز برج، فرارو نوشت: سرحدی اظهار داشت: در صورتی که برجام به نتیجه برسد، می توان پیش بینی نمود، بازار مسکن با یک افت و ریزش قیمتی سریع مواجه شود، بر این اساس با توجه به این که طلا و دلار نخستین بازارهایی هستند که از احیای برجام تاثیر می پذیرند، می توان انتظار داشت که به نسبتی که دلار با افت روبرو شود، مسکن نیز در راه کاهش قیمت روبرو شود، از سویی به اعتقاد بنده بصورت متوسط در صورت احیای برجام با یک کاهش 40 درصدی در بازار مسکن روبرو خواهیم بود.بر اساس آمار مرکز آمار ایران قیمت مسکن در مردادماه امسال نسبت به تیر ۱۴۰۱ و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۸ و ۳۲.۶ درصد بالا رفته است. همین طور در دوازده ماه منتهی به مردادماه امسال قیمت مسکن نسبت به دوره مشابه قبل از آن ۲۸.۸ درصد افزایش را نشان میدهد. در بخش اجاره مسکن نیز میزان تورم ماهانه در مرداد نسبت به ماه پیش از آن ۲.۸ درصد، در مقایسه با مرداد سال قبل ۳۲.۳ و در ۱۲ ماه منتهی به مرداد امسال ۲۸.۶ درصد بالا رفته است.
در حال حاضر باتوجه به وضعیتی که در بازار مسکن وجود دارد، عملاً خرید و فروشی صورت نمی گیرد و همه منتظر تعیین تکلیف برجام هستند، این درحالیست که نتیجه تجربه ثبت شده در بازار مسکن طی یک دهه گذشته نشان میدهد توافق ریسک غیراقتصادی را کاهش و موجب افت قیمت مسکن می شود که ناشی از خروج و ناپدیدشدن تقاضای سوداگرانه است و افزایش خطر می تواند سرعت افزایش قیمت مسکن را افزایش دهد. حال در چنین فضایی باید دید که بازار مسکن به چه سمت و سویی خواهد رفت.

احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن با اشاره به این که هم اکنون بازار مسکن در وضعیت بلاتکلیفی و انتظار قرار دارد، گفت: این وضعیت به صورتی کم سابقه است که اکنون در بازار مسکن حکمفرما است. می توان گفت، وضعیت نادری هم اکنون در بخش مسکن وجود دارد، در چند ماه گذشته باوجود وجود رکود در این بازار، خرید و فروشی انجام می گرفت، اما هم اکنون به سبب انتظاری که برای تعیین تکلیف برجام وجود دارد، به صورتی معاملات قفل شده است.

وی ادامه داد: امروز در بازار مسکن نه کسی می فروشد و نه خریداری وجود دارد، بازار در یک حالت بیم وامید به سر می برد و تا آن زمان که تکلیف برجام مشخص نشود، به اعتقاد بنده این حالت سردرگمی در بازار مسکن وجود دارد. از طرف دیگر هر چند روند مذاکرات با فرسایش بیشتری روبرو باشد، این ابهام و تعلیق نیز بیش از پیش بر بازار مسکن سایه خواهد افکند.

سرحدی اظهار داشت: در صورتی که برجام به نتیجه برسد، می توان پیش بینی نمود، بازار مسکن با یک افت و ریزش قیمتی سریع مواجه شود. با توجه به این که طلا و دلار نخستین بازارهایی هستند که از احیای برجام تاثیر می پذیرند، می توان انتظار داشت که به نسبتی که دلار با افت روبرو شود، مسکن نیز با کاهش قیمت روبرو شود. به اعتقاد بنده بصورت متوسط در صورت احیای برجام با یک کاهش ۴۰ درصدی در بازار مسکن روبرو خواهیم بود.

این تحلیلگر بازار مسکن افزود: کاهش قیمت مسکن ناشی از توافق هسته ای، موقتی خواهد بود و به صورتی یک شوک قلمداد می شود؛ این درحالیست که پس از مدتی نرخها متعادل خواهد شد و عرضه و تقاضا در بازار مسکن به حالت عادی باز خواهد گشت و از میزان افت کاسته خواهد شد. زمان خاصی برای این وضعیت نمی توان مشخص کرد، بدین سبب تا آن زمان که مذاکرات به درازا بکشد، بازار مسکن در این کما و فاز انتظاری باقی خواهد ماند و این امکان نیز وجود دارد، برای چندین ماه ادامه داشته باشد.

وی همین طور با اشاره به این که اگر برجام به نتیجه نرسد، قیمت مسکن باردیگر با یک جهش قابل توجه روبرو می شود، افزود: به سبب این که انتظارات تورمی ناشی از شکست مذاکرات برجام، با افزایش روبرو خواهد شد، طبیعتاً در بازارهای مختلف نیز نرخها سیر صعودی به خود خواهند گرفت که این مساله نیز در بازار مسکن نیز رخ خواهد داد، اما پس از این وضعیت، بازار مسکن وارد یک رکود سنگین خواهد شد.
سرحدی با اعلان اینکه در چند سال اخیر قیمت مسکن با افزایش ۶ برابری روبرو بوده، بیان داشت: در چنین وضعیتی قدرت خرید مردم بسیار کم شده و می توان گفت، خرید خانه برای زوج های جوان و مستاجرین تبدیل به یک رویا شده است. دولت نیز اقدام موثری برای افزایش قدرت خرید مردم انجام نداده. این که دولت بخواهد مبلغ وام را افزایش دهد با هدف این که مردم بتوانند، از این طریق خانه دار شوند، به هیچ عنوان کارساز نیست.

وی اشاره کرد: باتوجه به افزایش سرسام آور قیمت خانه، مبلغ وام تنها قسمتی از هزینه خرید را پوشش خواهد داد، این درحالیست که در کشورهای توسعه یافته بیش از ۹۰ درصد بهای خانه را دولت وام می دهد، آن هم با بهره کم. درحالی که با سود ۱۸ درصد خیلی از مردم نمی توانند از عهده پرداخت اقساط برآیند. در طرف مقابل اگر دولت مبلغ وام را بالا ببرد، طبیعتاً مبلغ اقساط نیز افزایش خواهد یافت، اما باتوجه به سطح درآمد مردم، خیلی از اقشار به خصوص مشتریان واقعی بازار مسکن نمی توانند، این اقساط را باتوجه به درآمدی که دارند را بپردازند.

این کارشناس بازار مسکن همین طور با اشاره به این که وضع بازار اجاره بها بسیار آشفته است، اشاره کرد: متاسفانه از شروع سال تا حالا بازار اجاره با افزایش ۵۰ درصدی روبرو بوده. سرعت رشد اجاره بها بیش از قیمت مسکن بوده است، برای اینکه بازار مسکن طی دو سال قبل با رکود سنگینی روبرو بوده و سرعت رشد مسکن کمتر از تورم بوده، اما در طول این مدت بازار اجاره ها باتوجه به عقب ماندگی که داشته، با افزایش بسیار قابل توجه ای روبرو بوده است.

سرحدی اظهار داشت: از سویی با توجه به این که فصل جابجایی در چندین هفته آتی به پایان خواهد رسید، در صورتیکه برجام در پاییز نیز به سرانجام برسد، نمی توان انتظار داشت که تاثیر آنچنانی بر روی بازار اجاره بگذارد و نهایتاً می توان منتظر کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی نرخها بود، برای اینکه حجم تقاضا و عرضه در بازار طی شش ماه دوم سال با کاهش روبرو خواهد شد. اما اگر برجام پایدار بماند، برای سال آینده می توان متصور بود که قیمت اجاره نیز خودرا به نسبت وضعیت اقتصادی ناشی از احیای برجام به روز رسانی کند.

بیشتر بخوانید: کجای ایران مسکن زیر متری ۲ میلیون تومان است؟/ گران ترین و ارزان ترین شهرهای ایران کدامند؟ قیمت جالب یک آپارتمان در مرکز تهران/ خانه ۶۰ متری اطراف میدان آرژانتین فقط ۶۶۰ میلیون تومان


۲۲۰ ۴۶

1401/06/07
13:08:17
5.0 از 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان