ازجزییات پرداخت حق مسکن کارگری با خبر شوید

ازجزییات پرداخت حق مسکن کارگری با خبر شوید به گزارش فراز برج، تجارت نیوز نوشت: کمتر از ۱۰ روز تا آغاز نیمه دوم سال ۱۴۰۱ باقی مانده است و مقرر است از مهر ماه حق مسکن کارگران به اندازه یک صد هزار تومان زیاد شود. دولت وعده اعمال این افزایش را داده است، کارگران منتظر اعمال آن هستند و در مقابل برخی احتمال محدود شدن آنرا برای نیمه دوم سال می‎دهند.کمتر از ۱۰ روز تا آغاز نیمه دوم سال ۱۴۰۱ باقی مانده است و مقرر است از مهر ماه حق مسکن کارگران به اندازه یک صد هزار تومان زیاد شود. دولت وعده اعمال این افزایش را داده است، کارگران منتظر اعمال آن هستند و در مقابل برخی احتمال محدود شدن آنرا برای نیمه دوم سال می‎دهند.
تجدید نظر در این مزایای مزدی کارگران پس از آن صورت گرفت که دولت تحت فشار مجلس شورای اسلامی ناچار به پذیرش ابطال مصوبه افزایش حق مسکن کارگری شد. دلیل این اقدام مجلس، مغایرت مصوبه هیات دولت با مصوبه شورایعالی کار بود، شورایعالی کار برای سال ۱۴۰۱ حق مسکن کارگران را ششصد و پنجاه هزار تومان در ماه تعیین کرد اما هیات دولت در زمان ابلاغ این مصوبه آن را تا پانصد و پنجاه هزار تومان تقلیل داد.

هرچند این مبادرت به طرح شکایتی از جانب کارگران در دیوان عدالت اداری منجر گردید اما به موازات این اتفاق، هیات تطبیق مقررات مجلس شورای اسلامی این مصوبه را هم به همراه مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی باطل اعلام نمود. میزان افزایش حقوق بازنشستگان غیر حداقلی بگیر سازمان تأمین اجتماعی از شهریور ماه اصلاح شده و از ۱۰ درصد به سی و هشت درصد رسید اما افزایش حق مسکن کارگران هنوز اتفاق نیفتاده است.
حسین حبیبی، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران که پیگیر شکایت در ارتباط با افزایش نیافتن حق مسکن کارگری است می گوید: تا وقتی که این افزایش اعمال نشود، دلیلی برای توقف شکایت در دیوان عدالت اداری وجود ندارد.
در روزهای گذشته، علی حسین رعیتی فرد به تجارت نیوز گفته بود که ابلاغ مصوبه جدید افزایش حق مسکن کارگران در دستور کار دولت قرار دارد. وی وعده داده بود که پس از مصوبه هیات دولت، این افزایش از مهر ماه به همه کارگران مشمول قانون کار تعلق خواهد گرفت.
حالا در آستانه شروع نیمه دوم سال هنوز از تصویب این مصوبه خبری نیست اما در بین کارگران این توقع هست که پس از تصویب مابه التفاوت ۶ ماه گذشته هم به آنها پرداخت گردد. مبنای این توقع، ادبیات مصوبه شورایعالی کار است که مبنای افزایش حداقل دستمزد و تمامی مزایای مزدی را ابتدای سال تعیین کرده است.
براساس این صورت جلسه، هر زمان از سال که دولت افزایش حق مسکن کارگری را ابلاغ کند، کارفرمایان دولتی و غیر دولتی ملزم به پرداخت این افزایش از آغاز سال ۱۴۰۱ هستند. مجموع طلب در ارتباط با افزایش حق مسکت هر کارگری که از آغاز سالجاری تابحال مشغول به کار باشد، بالغ بر ششصد هزار تومان است.
هرچند میزان این افزایش و مابه التفاوت در ارتباط با آن در مقایسه با هزینه های جاری، مبلغ ناچیزی به نظر می آید اما به علت بارمالی که کارفرمایان مدعی سنگینی آن هستند، برخی گمانه زنی ها از تلاش کارفرمایان دولتی و خصوصی برای محدود کردن این افزایش به نیمه دوم سال حکایت دارد.

بیشتر بخوانید: با ۱ میلیارد تومان کجای تهران میتوان خانه خرید؟/ فهرستی از ارزانترین آپارتمان ها در پایتخت + جدول
مسکن و اجاره بها، ۸۰ درصد دریافتی کارگران را می بلعد!

271
1401/06/23
10:56:46
5.0 از 5
201
تگهای خبر: آپارتمان , اجاره , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان