این آپارتمان فول امکانات فقط ۳ میلیارد تومان

این آپارتمان فول امکانات فقط ۳ میلیارد تومان به گزارش فراز برج، ایسنا نوشت: در شرایطی که حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر می سازند، سهم این خانه ها از معاملات قطعی فقط ۲۸ درصد است.آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر تحت تأثیر کسادی معاملات مسکن در شهر تهران گرفتار رکود در رکود شده اند. باآنکه به لحاظ فاصله گرفتن توان طرف تقاضا با سطح عمومی قیمتها در بازار مسکن، واحدهای متوسط و کوچک متراژ، کم مشتری هستند اما آپارتمان های با متراژ بیشتر از ۱۰۰ متر گرفتار وضعیت بدون مشتری شده اند.
مرداد سال جاری از ۷۸۲۵ معامله مسکن در تهران، سهم آپارتمانهای بالای ۱۰۰ متر ۲۲۳۵ فقره و واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۱۶۶ فقره بود. این نشان داده است شانس فروش واحدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در مقایسه با آپارتمان های کوچکتر حدودا یک به سه است. بررسی ها گویای آن می باشد حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را خانه های با متراژ بیشتر از ۱۰۰ متر تشکیل داده اند. این در شرایطی است که مردادماه سال جاری رتبه اول از نظر تعداد معاملات قطعی به خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر تعلق داشت و آپارتمان های ۵۰ تا ۶۰ متر در جایگاه دوم قرار داشتند.
واحدهای مسکونی بالای ۱۰۰ متر در مردادماه سال جاری تنها ۲۸ درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند و سهم واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۲.۱ درصد بود.
از سوی دیگر شکاف بوجود آمده بین قیمت مسکن با توان طرف تقاضا سبب کاهش دائمی معاملات واحدهای نوساز و افزایش خرید و فروش آپارتمان های قدیمی شده است. مرداد سال جاری واحدهای با عمر بنای بیشتر از ۲۰ سال ۲۱ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در شهر تهران را در بر گرفتند؛ در حالیکه سال قبل سهم این آپارتمان ها از کل معاملات ۱۱ درصد و سال ۱۳۹۲ به میزان ۵.۸ درصد بود.به دلیل فشار تقاضایی که برای واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد، همینطور کسادی معاملات واحدهای بزرگ متراژ، قیمت هر متر مربع از آپارتمانهای کوچک، بیشتر از خانه های بزرگ متراژ است.
طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان داده است.
اما بازار مسکن امسال بعد از رونق نسبی در ماههای اردیبهشت و خرداد، از آغاز تیرماه به تدریج با افت معاملات مواجه گردید. مرداد سال جاری ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد؛ در حالیکه خردادماه معاملات ۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره بود که نشان داده است خرید و فروش ملک در تهران حدودا نصف شده است. بر این اساس سرعت رشد ماهیانه قیمت هم در مقایسه با دو ماه قبل حدودا به یک چهارم رسیده است.
یک کارشناس بازار مسکن اعتقاد دارد که در نیمه دوم سال بازار به نسبت آرامتری را شاهد خواهیم بود. رامین گوران در رابطه با پیشبینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ به ایسنا اظهار داشت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی دهد؛ چونکه اتفاقاتی که می توانست منجر به رشد قیمت ها شود مثل افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است. تنها مولفه ای که می تواند در بازار مسکن تأثیر بگذارد هجوم یکباره بورس بازان و بخر و بفروش ها است که با عنایت به رکود معاملات مصرفی بعید به نظر می آید.
بیشتر بخوانید: قیمت خانه های ۱۵تا۲۰ساله در تقاط مختلف تهران متقاضیان وام بانکی بخوانند/ خبر ویژه سخنگوی بانک مرکزی در رابطه با تعداد وام های پرداختی

۲۱۷ ۲۵۶


منبع:

1401/06/29
12:04:26
5.0 از 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان