نحوه تخصیص زمین و مسکن بعد از تولد فرزند سوم

نحوه تخصیص زمین و مسکن بعد از تولد فرزند سوم به گزارش فراز برج، نبض بازار نوشت: خانوارها در صورتی مشمول استفاده از امکانات دولتی مبحث این آئین نامه هستند که فرزند سوم یا بیشتر آن خانوار بعد از تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، متولد و دارای سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا برپایه دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی مبحث ماده (۱) آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن باشد.با امضای معاون اول رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی ماده (۴) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت در ارتباط با تخصیص زمین و مسکن بعد از تولد فرزند سوم ابلاغ گردید.
«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ و در اجرای تکلیف مقرر در تبصره (۳) ماده (۴) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و با هدف ایجاد مشوق برای فرزندآوری و تعدد فرزندان در خانواده در جهت سیاست های کلی جمعیت و خانواده در خصوص پیشگیری از پیری جمعیت و حفظ جمعیت جوان، هیئت وزیران آئین نامه اجرایی تبصره ماده قانونی یاد شده درمورد تخصیص زمین و مسکن به خانوار بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر را به تصویب رساند.
به باعث آئین نامه مذکور، خانوارها در صورتی مشمول استفاده از امکانات دولتی مبحث این آئین نامه هستند که فرزند سوم یا بیشتر آن خانوار بعد از تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، متولد و دارای سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا برپایه دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی مبحث ماده (۱) آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن باشد.همچنین این آئین نامه مشمول خانوارهایی می گردد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، برپایه سرشماری نفوس و مسکن و با بیان مرکز آمار ایران، بالای ۲/۵ نباشد.
براساس آئین نامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است به منظور تأمین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ مترمربع منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک برپایه طرح های هادی روستایی یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک مرتبه و برپایه هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار نماید.
برای ساکنین شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در آئین نامه بسته به اعلام ظرفیت توسط دولت در خصوص وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرک های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر و مادر مشروط به این که بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر اختصاص می یابد.
همچنین زمین یا واحد مسکونی مبحث این آئین نامه به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می گردد و سند مالکیت حداکثر یک ماه بعد از پرداخت آخرین قسط به نام ایشان منتقل می شود. در صورت فوت هر یک از پدر و مادر، مالکیت زمین یا واحد مسکونی بر مبنای موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می گیرد.
در صورتی که تعداد خانوار مشمول این آئین نامه در هر شهر و پروژه بیشتر از ظرفیت زمین یا واحد مسکونی قابل تأمین توسط دولت باشد، اولویت واگذاری با خانوارهای فاقد مالکیت و دارای فرم (ج) سبز است. برای سایر متقاضیان در این شهرها و پروژه ها، بسته به ظرفیت اعلامی توسط وزارت راه و شهرسازی در خصوص وجود زمین یا واحد مسکونی در سایر پروژه ها یا در شهرک های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا شهر زادگاه پدر یا مادر مشروط به این که بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر به انتخاب مادر و در صورت فوت پدر و مادر به انتخاب، ولی یا سرپرست قانونی، تأمین می شود.
لازم به ذکر است، اراضی مبحث این آئین نامه شامل اراضی ملی و دولتی واقع در طرح های هادی مصوب روستایی و یا طرح های جامع شهری و با رعایت مفاد تبصره (۲) ماده (۹) قانون جهش تولید مسکن می باشد.

بیشتر بخوانید: جزییاتی از وام فرزند آوری/ چند پدر وام فرزند گرفتند؟

متقاضیان وام مسکن بخوانند/ وام ۶۰۰ میلیونی شامل چه کسانی می شود؟217 ۴۶


منبع:

1401/07/11
10:55:33
5.0 از 5
146
تگهای خبر: پروژه , تولید , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان