رکود و رکورد در بازار مسکن

رکود و رکورد در بازار مسکن به گزارش فراز برج، مردم سالاری نوشت: بازار مسکن در روزهایی که از نبود مشتری رنج می برد و بنابرگزارش ها افت شدید تعداد معاملات انجام شده در ماه های اخیر بر این بازار حاکم بوده است، همچنان بر طبل گرانی کوبیده و بازار همزمان رکود و رکورد در گرانی ها را تجربه میکند. بالا رفتن قیمت مسکن در ایران، قدرت خرید مسکن را هم تبدیل به رویا کرده است. این امر در شهرهای بزرگتر با سختی های بیشتری همراه می باشد.بر اساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر خانه در تهران به ۴۳.۲ میلیون تومان رسید که افزایش ۱.۱ درصد نسبت به ماه قبل و ۳۶.۳ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل را نشان داد.
این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از فروردین سالجاری تا کنون بود. درمورد معاملات هم فرایند کاهش خرید و فروش که از تیرماه شروع شده بود ادامه یافت. شهریور سال جاری ۶۰۳۳ فقره معامله مسکن در تهران منعقد گردید که از کاهش ۲۳ و ۲۲.۵ درصد به ترتیب نسبت به مرداد سال جاری و شهریور سال گذشته حکایت دارد. رسیدن میزان رشد ماهیانه قیمت خانه به یک هشتم نسبت به مقطع اوج نیمه اول، نصف شدن تعداد معاملات و بررسی رفتار سنتی بازار در سالهای گذشته گویای آن می باشد که احیانا تا بهمن ماه بازار مسکن در آرامش نسبی خواهد بود. مطابق پیشبینی ها روند نزولی بازار مسکن شهر تهران به لحاظ تعداد معاملات و کاهش نرخ رشد قیمت که از تیرماه شروع شده بود در شهریورماه هم ادامه پیدا کرد. اوج رونق بازار مسکن شهر تهران در شش ماهه اول سالجاری در ارتباط با خردادماه بود که ۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره معامله منعقد گردید. در تیرماه این رقم به ۱۰ هزار و ۲۹۴ فقره رسید. مردادماه ۷۸۲۵ و شهریورماه ۶۰۳۳ قرارداد خرید و فروش مسکن به امضا رسید. شواهد و قرائن از ورود بازار مسکن به فاز رکود غیرتورمی حکایت دارد. البته معمولاً بازار مسکن با عنایت به آخر پیک جابه جایی از مهر تا بهمن به ثبات نسبی می رسد و سپس با حجم خرید و فروش های پیش از تغییر سال مواجه می شود. بر این اساس میتوان انتظار داشت در صورت ادامه ی وضعیت فعلی اقتصاد در چهار ماه آینده آرامش نسبی بر بازار مسکن حاکم باشد. کارشناسان هم عموما بر ادامه ی ثبات بازار مسکن تاکید دارند.


فرهاد بیضایی ـ کارشناس مسکن درمورد پیشبینی این بازار در نیمه دوم سال به ایسنا می گوید: اگر درآمدهای ارزی منجر به ثبات قیمت ارز شود بازار مسکن می تواند رونق غیرتورمی را داشته باشد و زیر نرخ تورم افزایش قیمت پیدا کند. اگر بدون درآمدهای ارزی، ثبات نرخ ارز را داشته باشیم رکود مسکن همراه با ثبات قیمتی را خواهیم داشت. احتمال سوم یعنی افزایش قیمت ارز با احتمال رشد قیمت مسکن همراه می شود. به نظر می آید رکود صرفاً در بخش هایی اتفاق افتاده که عرضه بیشتر از تقاضا رخ داده و قیمتها فاصله ی شدیدی با توان متقاضیان پیدا کرده است. بر این اساس مناطق برخوردار کلانشهرها، آپارتمان های لوکس و بزرگ متراژ در رکود به سر می برد. در این خصوص سعید آسویار ـ عضو انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید: کسانی که آپارتمان لوکس دارند میل به مهاجرت پیدا کرده اند؛ چونکه با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول بخرند.

از قبل هم در بخش واحدهای لوکس خرید و فروشی وجود نداشت. اما آپارتمان های متراژ کوچک در تهران، کرج و پردیس از رونق مناسبی برخوردار می باشد. وی با اشاره به اینکه مردم به این باور رسیده اند که قیمتها کاهش نمی یابد تصریح کرد: هم اکنون متقاضیان مصرفی وارد بازار می شوند؛ چونکه این تصور وجود دارد که اگر نخرند از تورم عقب می مانند. مقایسه تعداد معاملات مسکن در شهریور (۶۰۳۳ فقره) نسبت به خرداد (۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره) که بازار در اوج قرار داشت از آن حکایت می کند که ظرفیت بازار مسکن به کمتر از نصف کاسته شده است. رشد ماهیانه قیمت هم در شهریور ۱.۱ درصد و در خردادماه ۸.۴ درصد بود. این نشان داده است سرعت رشد ماهیانه قیمت در مقایسه با سه ماه قبل حدودا به یک هشتم رسیده است. رامین گوران ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان اعتقاد دارد که در نیمه دوم سال بازار به نسبت آرامتری را شاهد خواهیم بود. وی در رابطه با پیشبینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ به ایسنا اظهار داشت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی دهد؛ چونکه اتفاقاتی که می توانست منجر به رشد قیمت ها شود مثل افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است. تنها مولفه ای که می تواند در بازار مسکن تأثیر بگذارد هجوم یکباره بورس بازان و بخر و بفروش ها است که با عنایت به رکود معاملات مصرفی بعید به نظر می آید.متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۴۳ میلیون را رد کرد


در شهریور سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران، ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۳۶.۳ درصد افزایش پیدا کرده است. گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از جانب بانک مرکزی انتشار یافته، مبین اینست که در شهریور ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی تهران ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۳۶.۳ درصد افزایش دارد. علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۶۰۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۲.۹ و ۲۲.۵ درصد کاهش را نشان داده است و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا از آن حکایت می کند که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۲۸.۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. این در شرایطی است که در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، بیشترین قیمت هر متر خانه ۸۷ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۲۶.۴ درصدی در منطقه یک و ۱۸.۸ درصدی در منطقه ۱۹ رو به رو شده اند. توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریور ماه سال جاری هم از آن حکایت می کند که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۱.۸ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ و ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان با ۱۱.۲ و ۱۰.۴ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.


اوضاع اجاره خانه در تهران


از طرفی، در شهریور ماه سال جاری توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر مبنای ارزش هر واحد نشان دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۳.۹ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته اند. همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر مبنای مناطق شهری در تهران از آن حکایت می کند که منطقه ۵ با ۱۴.۴ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود مختص کرده است. علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریور ماه سال جاری نشان دهنده رشدی معادل ۴۰.۹ و ۴۶.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است که رشد ماهانه شاخص مزبور در شهریور ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۴.۶ و ۴.۷ درصد است.بیشتر بخوانید:
دردسر جدید در بازار آپارتمان های نقلی/ این شما و این هم ارزان ترین خانه های تهران + جدول۲۲۰ ۲۵۶

1401/07/12
22:23:33
5.0 از 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان