با اهمیت ترین وعده دولت رئیسی در برزخ

با اهمیت ترین وعده دولت رئیسی در برزخ به گزارش فراز برج، جام جم نوشت: شلختگی عجیبی در بخش مسکن دیده می شود. مهم ترین وعده دولت یعنی ساخت سالانه یک میلیون مسکن تقریباً روی هواست که قسمتی از آن به عدم مدیریت درست وزارت راه و شهرسازی برمی گردد و بخش دیگر از ناهماهنگی اعجاب انگیز میان نهادهای دولتی.قرار بود سازمان های وابسته به دولت زمینهای خودرا در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند که البته اینگونه نشد تا رییس جمهور رسما بگوید اگر دستگاهها همکاری نکنند زمینهای آنها به سود نهضت ملی مسکن مصادره می شود. بانک مرکزی هم که باید اعطای وام بانکی را تسهیل می کرد هیچ کاری نکرد و سازمان برنامه و بودجه هم توپ را به زمین دیگری می انداخت. این چرخه هنوز به قوت خود باقی است تا وعده مسکنی دولت به شکست نزدیک شود.از یک آمار شروع می نماییم. برمبنای آمار بانک مرکزی، سهم نهضت ملی مسکن از تسهیلات پرداخت شده در یک سال قبل فقط ۱۸هزار میلیارد تومان است که معادل ۲.۴درصد از تعهد قانونی نظام بانکی برمبنای قانون جهش تولید و تامین مسکن می باشد. این درحالی است که برمبنای قانون نظام بانکی در مدت یک سال قبل باید ۷۵۲هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن پرداخت می کرد. بر این اساس در طول یک سال قبل نظام بانکی تنها به ۲.۴درصد از تعهد قانونی خود در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عمل کرده است. علی فرنام از کارشناسان حوزه مسکن در گفت و گو با «جام جم» به این مساله اشاره می کند: همکاری نکردن بانکها برای ارائه تسهیلات بانکی ادامه دارد و تنها بانک مسکن تا حدود فراوانی به تعهدات خود عمل کرده و از طرف دیگر تامین زمین برای ساخت نیز با مشکلات فراوانی به وجود آمده است. این دو مشکل مانع اصلی برای رسیدن به هدف گذاری ساخت مسکن می باشد.

تعلل دولتی
اما ایرج رهبر از فعالان حوزه مسکن مشکل اصلی را در تعلل های دولتی می داند: « برخی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در اجرای تعهدات خود در قبال پروژه های نهضت ملی مسکن خوب عمل نکردند و به تدریج کارها درحال کُندشدن است که این تعلل سبب شده هزینه ها حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.»
همین طور عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس هم به ایسنا گفته است: «متاسفانه با گذشت حدود یک سال از تصویب قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی در راه اجرای این قانون عملکرد قابل قبولی نداشته و حتی شخص وزیر پاسخی برای این پرسش که تا آخر سال چه تعداد واحد مسکونی ساخته و عرضه خواهد شد، ندارد.»


نباید درگیر اعداد بود
یکی از انتقاداتی که در همان ابتدای طرح نهضت ملی مسکن، هدف گذاری برای ساخت یک میلیون مسکن بوده که بگفته فعالان این حوزه عددی دست نیافتنی است و گذشت زمان نیز غیرواقعی بودن این عدد را تایید کرده است.
در همین خصوص اکبر نیکزاد، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت و گو با «جام جم» با بیان اینکه طرح هدفگذاری ساخت یک میلیون مسکن نباید چندان در کانون توجه قرار گیرد، شکست این طرح را تلویحا تایید نمود و اظهار داشت: «برای رسیدن به عدد ساخت یک میلیون مسکن از نظرات کارشناسان استفاده شده که ممکنست برمبنای نظرات کارشناسان، این رقم زیاد یا کم باشد ساخت مسکن بسیار مهم تر از این عدد اعلامی است.»
بگفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اکنون ۱۸۷هزار مسکن در بخش روستایی و ۱۰۰هزار مسکن در بخش شهری توسط این سازمان در دست اجراست. این آمار نشان میدهد پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در مناطق روستایی تا حدودی رضایت بخش بوده اما درباب سهم ساخت مسکن در بخش شهری اطلاعات دقیقی وجود ندارد و این مساله بر موفقیت آمیزبودن آن در تعدیل بازار مسکن شائبه های فراوانی را به دنبال داشته است.


شرایط سختی است
اما علی فرنام در تشریح وضعیت فعلی و با اشاره به شکست طرح نهضت ملی مسکن می گوید: «طرح نهضت ملی مسکن نسبت به هدفگذاری ساخت یک میلیون مسکن در ماده یک قانون جهش تولید در دو سال اخیر محقق نشده و در سال ۱۴۰۲ نیز احتمال اجرائی شدن آن نزدیک به صفر است ولی در صورت تامین عوامل ساخت، احتمال رسیدن به این تعداد از مسکن در سال ۱۴۰۳ وجود دارد؛ باید اذعان کرد که این طرح در این ابعاد شکست خورده است».
به گفته ی ایشان، در زمان مسکن مهر با شیب ملایمی به مجوز سالانه ۹۵۰ هزار مسکن مهر رسیدیم و وضعیت متفاوتی را نسبت به شرایط فعلی داشتیم. در زمان تصویب قانون جهش مسکن، شرایط پایه اقتصادی نادیده گرفته شد و شاهد یک بلندپروازی از طرف وزارت راه و شهرسازی بودیم. تولید مسکن از سال ۹۵ کاهشی شد و تا این روند تا سال ۹۸ نیز به ۲۰۰ هزار مسکن رسید و با این روند نمی توان یکباره به عدد یک میلیون مسکن رسید. درباب طرح نهضت ملی مسکن هنوز اطلاعات دقیقی از طرف وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده و مطرح شدن بحث تفکیک این وزارتخانه نشان میدهد مدیران این سازمان نیز با قبول شکست این طرح بدنبال زمان خریدن هستند و شاید با تغییرات سازمانی عدد اعلامی نیز تعدیل شود یا حتی این طرح با تغییرات محتوایی نیز روبه رو شده است.

بیشتر بخوانید: نرخ خرید مسکن مهر سر به فلک کشید/ جدول قیمت ها

آیا «وزارت راه» دستگاههای متخلف در طرح ملی مسکن را معرفی می کند؟
۲۱۷ ۳۵


منبع:

1401/08/07
08:05:47
5.0 از 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان