خانه های ۴۵ متری در تهران چند؟

خانه های ۴۵ متری در تهران چند؟ به گزارش فراز برج، تسنیم نوشت: بررسی بازار مسکن در تهران نشان داده است قیمت یک واحد مسکونی ۴۵ متری در ظفر حدود ۵.۳ میلیارد تومان و آپارتمان ۵۰ متری در در خیابان کارگر ۸۹۰ میلیون تومان است.بر اساس جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران طی مهرماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود که در مقایسه با مهر سال قبل ۳۸.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
بررسی بازار مسکن طی ۹ سال گذشته (از سال ۹۲ تا ۱۴۰۱) نشان داده است روند افزایش قیمت در بعضی سال ها لجام گسیخته و بالای ۴۰ درصد بوده است. در مرداد سال ۹۲ قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳ میلیون و ۸۳۴ هزار تومان بود که در انتهای عمر دولت حسن روحانی متوسط قیمت به ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود؛ یعنی رشد حدود ۷۱۰ درصدی طی ۸ سال.
از مرداد سال قبل تا مهرماه سال جاری هم روند رشد قیمت مسکن ادامه داشته و حدود ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است. تحولات ناخوشایند بازار مسکن شرایطی را به وجود آورده تا از یک سو ورود متقاضیان مصرفی به این بخش با دشواری ها فراوان روبه رو شود و از طرفی فشار بر قشر مستأجر را هم بیشتر کند. این وضعیت سبب شده تا به اصطلاح یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن شاهد "سرسره بازی" در بازار اجاره مسکن باشیم. رانده شدن به حاشیه شهرها به واسطه عدم توانایی در پرداخت اجاره، پیامدی است که گریبان اجاره نشین ها را گرفته است.
سال هاست که هم مسؤلان و هم کارشناسان راهکار حل مشکل اجاره مسکن کشور را برنامه ریزی برای ساخت خانه های استیجاری کوچک متراژ اعلام می کنند.
تیرماه سال جاری فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۲۰۰ هزار واحد از طرح مسکن مهر باقیمانده است، اظهار داشته بود: معتقدم باید به جای تمرکز بر ساخت خانه های ملکی، به سمت ساخت واحدهای کوچک اجاره ای حرکت نماییم. با این کار می توانیم عدالت را در قسمت مسکن کشور برقرار نماییم.
وی افزود: بخش قابل توجهی از درآمد خانوارها صرف تأمین مسکن می شود، اگر بتوانیم واحدهای استیجاری را در اختیار اقشار هدف قرار دهیم دیگر این قبیل خانوارها به اصطلاح از "خورد و خوراک" خود نمی زنند تا سرپناهی را برای خود تأمین کنند.
وی با بیان اینکه مشکل ما اینست که دولت ها نمی آیند برنامه ای را برای بازار اجاره مسکن اجرا کنند که ۲ سال دیگر جواب می دهد، اضافه کرد: در دولت قبل هم هم این نگاه را داشتیم که می خواستند "الان" بازار اجاره مسکن را کنترل کنند، اما شکست خوردند.
یزدانی ضمن اشاره به اینکه بارها در جلسه با مسؤلان دولت قبل اعلام کردیم اجاره مسکن به یک مساله تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: سال ۹۲ با دولتی ها بحث می کردیم و می گفتیم باید به فکر بازار اجاره باشید، وضعیت این بخش رو به وخامت است. اما متاسفانه به هشدارهای ما توجه نشد.
کارشناس اقتصاد مسکن با تکیه بر اینکه بازار اجاره مسکن نه با تعیین سقف افزایش نرخ کنترل می شود نه با دستور، افزود: نمی توانیم این انتظار را داشته باشیم که امروز تصمیمی برای بازار اجاره مسکن بگیریم و ۲ ماه دیگر جواب بدهد. تنها راه کنترل بازار اجاره مسکن و پشتیبانی از مستأجران "تولید و عرضه واحدهای استیجاری در استطاعت" است.: این برنامه را در طرح جامع مسکن پیشبینی کرده بودیم. با عنایت به وضعیت بد بازار اجاره پیشنهاد بنده به دولت سیزدهم اینست که در اسرع وقت نسبت به راه اندازی مساکن استیجاری اقدام نماید.
وی توضیح داد: دولت می تواند در چارچوب نهضت ملی مسکن بخشی از واحدها را در چارچوب بسته های سرمایه گذاری در استطاعت به مساکن استیجاری اختصاص دهد. بهترین راهکار و سریع ترین مسیر برای کنترل بازار مسکن حرکت به سمت مسکن استیجاری در استطاعت در نهضت ملی مسکن می باشد. حتی اگر ۱۰ درصد از واحدهای این طرح را به این نوع مسکن اختصاص دهیم شاهد تأثیر بسیار زیادی در ساماندهی بازار اجاره مسکن خواهیم بود.
وی بیان نمود: در چارچوب این طرح واحدهای کوچک متراژ (۴۰ متری) ساخته و در اختیار مستأجران قرار می گیرد. در این صورت اجاره نشین ها دیگر از هزینه های معیشت خود کم نکرده و آنرا به تأمین مسکن اختصاص نمی دهند.
برنامه شهردار تهران برای ساخت خانه های ۴۵ متری
به دنبال این اظهارات علیرضا زاکانی شهردار تهران هم از برنامه ساخت خانه های استیجاری اطلاع داده و اظهار داشته بود: در چارچوب ساخت مسکن استطاعت پذیر حداقل مساحت مسکن ۴۵ متر مربع و حداکثر ۱۰۵ متر مربع در نظر گرفته شده است و همینطور بعضی از این واحدها در متراژهای ۶۵ و ۸۵ متری ساخته خواهند شد و به صورت کلی الگوی مساحت ساخت مسکن متنوع خواهد بود.
وی اضافه کرد: عرضه سیاست های تشویقی برای واحدهایی که با هدف اجاره داری ساخته شوند در دستور کار خواهد بود و تمامی این موارد در چارچوب بسته های سیاستی که برای حوزه مسکن در نظر گرفته شده است گنجانده خواهد شد. می توانیم راحتی و آرامش را برای شهروندان تهرانی ایجاد نماییم برای همین ما از قدر السهم خودمان بخشی که به شهرداری تهران تعلق می گیرد، برای خانه های استیجاری قرار می دهیم.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که دستور العمل استفاده از این خانه ها هم بزودی مشخص می شود که زوج های جوان و خانواده های نیازمند چگونه می توانند از این خانه ها استفاده کنند؛ بیان نمود: ما شرایط را بگونه ای پیش می بریم که بعنوان یک عنصر فعال در حوزه استیجاری شهر و اثرگذار در بازار اجاره بهای خانه ها حضور داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: همینطور درحال پیگیری اجاره داری حرفه ای در شهر تهران هستیم تا سازنده های مختلف از ما تسهیلات دریافت نمایند و بعد ساخت خانه اجاره داری حرفه ای را پیش بگیرند تا بازار اجاره مسکن تبدیل به بازار مکاره ای نشود که هر کسی که از راه می رسد هرچقدر که می خواهد اجاره بها بگیرد.
به گزارش تسنیم، همانگونه که اشاره شد رشد قیمت ها سبب شده تا بخش عمده ای از مستأجران به ناچار از مراکز شهرها کوچ کرده و در حاشیه و شهرهای اقماری ساکن شوند. مساله ای که نشان از کمبود یا نبود واحدهایی با متراژ مناسب برای اجاره نشینی دارد. حقیقت آن است که نیاز کنونی کشور بخصوص کلانشهرها ساخت واحدهای کوچک متراژ در قسمت اجاره مسکن می باشد. واحدهایی که قیمت آنها با عنایت به ساخت وساز کم، افزایش بیشتری نسبت به واحدهای بزرگ متراژ داشته است. در ادامه سری به قیمت واحدهای ۴۰ تا ۴۵ متری در شهر تهران می زنیم؛
در زمان حاضر یک واحد ۴۰ متری در اختیاریه ۳.۸ میلیارد تومان، واحد ۵۰ متری در ظفر ۵ میلیارد و ۳۳۵ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۱۱۹ میلیون تومان)، واحد ۵۰ متری ۳۰ سال ساخت در ظفر ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان و آپارتمان ۵۰ مترمربعی در میرداماد ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
در محدوده تهرانپارس قیمت واحدهای کوچک متراژ حدودا نصف نرخ های منطقه ۳ است. بر این اساس آپارتمان ۱۸ ساله ۵۰ متری در تهرانپارس شرقی با قیمت یک میلیارد و ۷۴۵ میلیون تومان یعنی متری ۳۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فایل فروش قرار گرفته است.
واحد مسکونی ۴۰ متری با قیمت حدود یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان (هر مترمربع ۳۴.۵ میلیون تومان)، آپارتمان ۵۰ متری ۷ سال ساخت با قیمت ۲.۳ میلیارد تومان، واحد ۴۹ متری ۵ سال ساخت با قیمت ۲.۱ میلیارد تومان و واحد مسکونی ۵۰ متری هم با قیمت ۱.۶ میلیارد تومان عرضه شده است.
در منطقه ۱۱ یک دستگاه آپارتمان ۵۰ متری ۱۶ سال ساخت ۸۹۰ میلیون تومان، واحد ۴۹ متری ۱۸ سال ساخت در کارگر جنوبی با قیمت یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۲۶.۳ میلیون تومان) و آپارتمان ۵۰ متری ۶ ساله در کارگر جنوبی با قیمت ۱.۵ میلیارد تومان (هر مترمربع ۳۰ میلیون تومان) در فایل فروش قرار گرفته است.
در مناطق ۱۷ و ۱۸ هم یک واحد مسکونی ۴۰ متری یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان، آپارتمان ۴۰ متری در آذری یک میلیارد و ۵۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۲۶.۲ میلیون تومان) و واحد ۲ سال ساخت ۴۵ متری در تولید دارو هم یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان (قیمت هر مترمربع حدود ۳۲.۶ میلیون تومان) قیمت گذاری شده است.


بیشتر بخوانید: قیمت رهن آپارتمان، چند؟ / کوی فراز هم میلیاردی شد
۲۲۰ ۴۶


منبع:

1401/08/20
14:12:30
5.0 از 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان