خدشه دار شدن انتشار آمار در دولت رییسی

خدشه دار شدن انتشار آمار در دولت رییسی به گزارش فراز برج، مهر نوشت: آمار تورم اعلامی توسط مرکز آمار همواره در نخستین روز ماه منتشر می شد، اما باوجود این که ۶روز از سال گذشته، هنوز آمار تورم اسفند منتشر نشده است.در همین رابطه مرکز آمار در اطلاعیه ای اعلام نمود که دلیل این تاخیر در انتشار آمار تورم، تغییر سال پایه آماری بوده است.

در این اطلاعیه آمده است:

نظر به این که شاخص قیمت مصرف کننده همواره در نخستین روز ماه بعد، از جانب مرکز آمار ایران اعلام می شود، به اطلاع می رساند علت تأخیر در انتشار نتایج اسفند ۱۴۰۱، تکمیل فرآیند تغییر سال پایه از ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰ می باشد.

لازم به توضیح است که با عنایت به تغییر ترکیب سبد مصرف کننده در طول زمان، طبق سفارش های بین المللی ضروریست در بازه های زمانی مشخص سال پایه تغییر کند، بنابراین فرآیند تغییر سال پایه که از آغاز سال ۱۴۰۰ در مرکز آمار ایران شروع شده، در مراحل پایانی می باشد و آخرین نتایج شاخص قیمت مصرف کننده بر مبنای سال پایه جدید متعاقباً اعلام خواهد شد.

این استدلال در شرایطی مطرح می شود که معلوم نیست چرا باید تغییر سال پایه که به قول مرکز آمار از آغاز سال ۱۴۰۰ شروع شده، یک دفعه در ابتدای سال ۱۴۰۲ اعمال شود و این گونه منجر به تاخیر در انتشار آمار شود؟

آیا این امکان وجود نداشت که تورم اسفند ۱۴۰۱ بر مبنای همان سال پایه ۱۳۹۵ به مانند قبل در ابتدای ماه منتشر و سپس بر مبنای سال پایه جدید به روزرسانی شود؟

این در شرایطی است که این نهاد انتشار آمار در ارتباط با تحولات قیمت مسکن را هم از دیماه سال قبل متوقف کرده و معلوم نیست برای این اقدام خود چه دلیلی دارد!

متاسفانه به نظر می آید نسبت به فضای نااطمینانی ناشی از عدم انتشار منظم آمار و خدشه ای که چنین اقدامی می تواند به اعتبار نهادهای آماری کشور وارد کند، توجه لازم وجود ندارد.

بانک مرکزی روز گذشته آمار تورم ماهانه اسفند ماه را ۶.۶ درصد اعلام نمود و بر مبنای شاخص قیمتی اعلام شده توسط این نهاد، تورم نقطه به نقطه اسفند ۱۴۰۱ هم برابر ۶۳.۹درصد بوده است.


بیشتر بخوانید: نرخ تورم سال ۱۴۰۱ به ۴۶.۵ درصد رسید۳۵۲۱۷

1402/01/08
18:51:12
5.0 از 5
223
تگهای خبر: بانك مركزی , قیمت , كشور , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان