پریشانی و رکود در بازار مسکن

پریشانی و رکود در بازار مسکن به گزارش فراز برج، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تازه ترین بررسی ها از افزایش عمق رکود در بازار معاملات مسکن پایتخت خبر می دهد.


در وضعیت فعلی بخش عمده خریداران و حتی فروشنده هایی که برای خریدوفروش آپارتمان در شهر تهران بدنبال کشف قیمت واقعی برای انجام هر چه سریع تر معامله مدنظر خود هستند از معاملات خود بازمانده اند. تازه ترین بررسی ها از افزایش عمق رکود در بازار معاملات مسکن پایتخت بواسطه این ‌پریشانی خبر می دهد.
بااینکه سیاستگذار احتمالاً با هدف کمک به بازار و مهار تورم در بخش مسکن انتشار آمارهای رسمی را متوقف کرده است اما برآیند این اقدام اکنون خودرا در شکل بروز اثر معکوس در بازار ملک نشان می دهد؛ به شکلی که بر طبق نتایج تحقیقات انجام شده همین عدم انتشار، فضای آشفته بازار مسکن را به لحاظ سطح نرخها و همین طور میزان تقاضای واقعی حاضر در بازار آشفته تر از قبل کرده است و در نهایت می تواند اثر معکوس بر این بازار داشته باشد. داده های رسمی مربوط به تحولات بازار مسکن شهر تهران که در هر ماه ابتدا از طرف بانک مرکزی و سپس با کسر نویزهای اثرگذار بر متوسط قیمت مسکن در شهر تهران و همین طور متوسط قیمت آپارتمان ها در هر کدام از مناطق پایتخت از طرف مرکز آمار ایران منتشر می شد، علاوه بر نمایش سطح متوسط قیمت ها، نشان دهنده سرعت افزایش قیمت در بازار معاملات مسکن پایتخت نیز بود. به این ترتیب، متقاضیان خرید یا فروش آپارتمان در هر کدام از مناطق شهر تهران با مشاهده این آمارها و همین طور روند افزایش قیمت ها، به مرجعی معتبر برای تعیین یا کشف قیمت در معاملات دسترسی داشتند. فروشنده ها نه فقط با استناد به واقعیت های بازار بلکه با نگاه به وضعیت نرخها در ماه قبل و همین طور مشاهده روند افزایش قیمت ها در ماه های سپری شده، در نهایت قیمتی متناسب با همه این پارامترها تعیین کرده و به بازار اعلام می کردند. از طرف دیگر خریداران نیز با نگاه به داده های رسمی و در نظر گرفتن واقعیت های بازار، بطور نسبی به برآوردی از قیمت منطقی و ارزش واقعی واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار رسیده و با استناد به این ارقام مبادرت به جست وجو و معامله در این بازار می کردند.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت مسکن، مردم چابهار را کپرنشین کرد/ تجار افغانستانی املاک چابهار را می خرند ۳۵۲۲۰


منبع:

1402/03/05
14:17:37
5.0 از 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان