متوسط هزینه مسکن در سبد خانوار شهری و روستایی چقدر است؟

متوسط هزینه مسکن در سبد خانوار شهری و روستایی چقدر است؟ به گزارش فراز برج، همشهری نوشت: در حالی متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارهای شهری کشور طی سال ۹۸ بالغ بر ۳۶ درصد بوده که میزان این هزینه طی ۴ سال گذشته نامشخص بوده است.بر اساس اطلاعات و آمار وزارت راه و شهرسازی از تحولات بازار مسکن متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارهای روستایی طی بازه زمانی ۲۰ ساله از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۶.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
در خانوارهای شهری هم این هزینه از ۳۳.۵ درصد سال ۷۵ به ۳۴.۱ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده است. در مدت یاد شده طی برخی سالهای این هزینه روند سینوسی را طی کرده و بعضاً کاهشی بوده است.
در سال ۱۳۸۰ هزینه مسکن خانوارهای شهری ۸۲۹ هزار و ۹۲۱ تومان یعنی معادل ۳۱.۹ درصد سبد هزینه خانوار بوده است. در سال ۸۵ این هزینه به ۱ میلیون و ۹۸۴ هزار و ۱۳۰ تومان افزایش پیدا کرده، اما در عین حال سهم این رقم از سبد هزینه خانوارها به ۲۹.۵ درصد در مقایسه با سال ۸۰ کاسته شده است.
در سالهای ۸۰ و ۸۵ به ترتیب متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارهای روستایی ۱۷.۲ و ۱۵.۱ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۰ متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۳۴۴ تومان (۳۳.۴ درصد) و یک میلیون و ۵۳۲ هزار و ۹۸۴ تومان (۱۸.۳ درصد) بود.
در سال ۹۵ متوسط هزینه مسکن خانوارهای شهری و روستایی هم ۹.۷ میلیون (۳۴.۱ درصد) ۲ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان (۱۸.۷ درصد) بود.
آخرین آمار در ارتباط با هزینه مسکن در سبد خانوارها را معاون سابق مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در سال ۹۹ اعلام نمود. محمود محمودزاده ۲۲ آذرماه سال ۹۹ در اینباره اظهار داشته بود: متوسط سهم مسکن در هزینه خانوارهای شهری در سال ۹۸ حدود ۳۶ درصد بوده است.
از سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۲ آمار در ارتباط با متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارها توسط متولی این بخش یعنی وزارت راه و شهرسازی منتشر نشده است. هفته گذشته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پس از حدود ۹ ماه طی یک نشست خبری به تشریح برنامه های دولت در قسمت ساخت نهضت ملی مسکن پرداخت.
عباسی با بیان چند خبر خوش همچون تصویب وام ۳۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومانی با سود ۲ درصد برای اقشار صدمه پذیر، جزئیات واگذاری زمینهای ۲۰۰ متری به خانوارهای دارای ۳ فرزند (فرزند سوم یا بیشتر با تاریخ تولد ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد) را شرح داد.
وی البته در این جلسه پرسشی در خصوص اینکه متوسط هزینه مسکن در سبد خانوارها چه میزانی است را بی پاسخ گذاشت و آنرا به بعد موکول کرد.
نیمه فروردین سال جاری خلیل محبت خواه، مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان تهران با یادآوری اینکه سال ۱۴۰۱ متوسط قیمت مسکن در تهران به ۵۵ ملیون تومان رسید، اظهار داشته بود: قیمت مسکن ۷۰ درصد هزینه سبد هر خانوار تهرانی را تشکیل می دهد.
درحالی متوسط هزینه مسکن در سبد هزینه خانوارهای شهری و روستایی نامشخص است که اطلاعات در ارتباط با تحولات بازار مسکن وزارت راه و شهرسازی دیگر در دسترس نیست. تورم های سالهای اخیر نشان داده است مسکن همچنان بیشترین سهم را در سبد خانوارها به خود مختص کرده است.


بیشتر بخوانید: جزئیات فروش متری مسکن در تهران/ نخستین پروژه در کدام منطقه تهران است؟۳۵۲۱۷


منبع:

1402/03/08
12:24:34
5.0 از 5
355
تگهای خبر: پروژه , ساخت , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان