برای گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن چقدر باید هزینه کرد؟

برای گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن چقدر باید هزینه کرد؟ فراز برج: درحالی که مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار از افزایش وام مسکن تا 960 میلیون تومان حکایت دارد، متاهل های ساکن تهران برای گرفتن این وام باید بیش از 167 میلیون تومان پرداخت کنند.


یکی از مصوبات سیصد و شصت و یکمین جلسه شورای پول و اعتبار که هفته قبل برگزار گردید، دو برابر شدن سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل گواهی حق تقدم یعنی از محل تسه گواهی حق تقدم دو بود. بر این اساس این تسهیلات در شهر تهران بصورت انفرادی ۲۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۴۰۰ میلیون تومان بود که برمبنای مصوبه جدید شورای پول و اعتبار هر دو مبلغ دو برابر شد و به ترتیب به ۴۰۰ میلیون تومان و ۸۰۰ میلیون تومان افزوده شد.
همین طور برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز از ۱۶۰ میلیون تومان و ۳۲۰ میلیون تومان برای هر نفر و زوجین به دو برابر این مبالغ به ۳۲۰ و ۶۴۰ میلیون تومان رسید. در مناطق شهری نیز این تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومان و ۲۴۰ میلیون تومان بود که به ۲۴۰ میلیون تومان و ۴۸۰ میلیون تومان رسید.
تصمیم دیگری که اعضای شورای پول و اعتبار گرفتند، در عرصه پوشش هزینه تعمیر و نوسازی واحدهای مسکونی بود که بصورت تسهیلات جعاله در اختیار افراد قرار داده می شد و از ۸۰ میلیون تومان به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
بررسی قیمت تسه از تیر سال ۱۴۰۰
هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در تیر سال ۱۴۰۰، ۸۶ و ۴۰۰ تومان قیمت دارد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در مرداد سال ۱۴۰۰ با قیمت ۹۰ هزار و ۲۰۰ تومان و در شهریور با قیمت ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان داد و ستد می شود. این اوراق در ماه مهر سال ۱۴۰۰ معادل ۹۶ هزار و۵۰۰ تومان، در آبان ماه سال ۱۴۰۰ معادل ۹۴ هزار و و ۲۰۰ تومان و در آذر نیز ۹۰ هزار تومان قیمت دارد.
اوراق تسهیلات مسکن در دی و بهمن سال ۱۴۰۰ نیز با قیمت های ۹۲ هزار و ۷۰۰ تومان و ۸۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می شود. این اوراق در سال ۱۴۰۱ معادل ۸۶ هزار و ۸۰۰ و در سال ۱۴۰۲ نیز ۸۷ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت داشته که این گزارش برمبنای قیمت سال ۱۴۰۲ نوشته شده است.
قیمت اوراق برای مجردها و متأهل های تهرانی
بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می توانند تا ۵۶۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایند که شامل ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله می شود؛ پس برای دریافت ۴۰۰ میلیون تومان وام باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد با اوراق ۸۷ هزار و ۱۰۰ تومانی، ۶۹ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان می شود. همین طور با در نظر گرفتن ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۳۲۰ ورق به مبلغ ۲۷ میلیون و ۸۷۲ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۹۷ میلیون و ۵۵۲ هزار تومان می رسد.
زوج های تهرانی نیز به همین دلیل می توانند تا سقف ۹۶۰ میلیون تومان شامل ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بدین سبب زوجین باید ۱۶۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۳۹ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان می شود که همراه با هزینه ۲۷ میلیون و ۸۷۲ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۳۲۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۶۷ میلیون و ۲۳۲ هزار تومان پرداخت کنند.
شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت
سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۳۲۰ و برای زوجین به ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به این که مجردها باید ۶۴۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۱۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۵۵ میلیون و ۷۴۴ و متاهل ها نیز ۱۱۱ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.


بیشتر بخوانید:
پیش بینی مهم یک انبوه ساز از بازار مسکن/ با خانه دار شدن خداحافظی کنیم؟ ۲۲۰۲۲۳منبع:

1402/04/12
07:27:47
5.0 از 5
314
تگهای خبر: تسهیلات , ساخت , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان