آمار عجیب از قیمت تمام شده ساخت مسکن

آمار عجیب از قیمت تمام شده ساخت مسکن فراز برج: هزینه ساخت یک متر مربع مسکن چقدر است؟ این سئوالی است که اینروزها مقامات مختلف و سازندگان و دست اندکاران پاسخ متفاوتی بدان می دهند.زهرا علی اکبری- یافتن پاسخ برای این پرسش که هزینه ساخت یک متر مربع واحد مسکونی چقدر است از ان رو اهمیت دارد که دولت در قالب نهضت ملی مسکن مقرر است بهایی برای راه اندازی هر کتر مربع واحد مسکونی مشخص نماید.

حالا در این شرایط صحبت از قیمت تمام شده شش و نیم میلیون تومان برای هر متر تا ۱۵ میلیون تومان است.


بیشتر بخوانید:
فرش قرمز کشورهای همسایه برای سازندگان ایرانی مسکن/ کدام کشورها مهندسان ایرانی را می خواهند؟ رشیدی کوچی: عملکرد مافیای خودرو خیلی خوب بوده / قیمت خودرو های کارکرده خارجی در ایران ۱۰ برابر دنیاست


دولتی ها چه می گویند؟

سرپرست بانک مسکن اعلام نموده است قیمت جدید ساخت واحدهای مسکن ملی حدود ۶.۵ میلیون تومان برای هر متر است. او همین طور در مورد جزییات فرمول جدید توضیح داده است: قرار شده وزارت راه و شهرسازی جزییات را ابلاغ کند که برمبنای آن قیمت ساخت ۴.۵ میلیون تومانی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن بیشتر می شود.

در این راستا اما حتی سازندگان و فعالان بخش خصوصی نیز قیمت های متفاوتی را اعلام می کنند. رییس انجمن انبوه سازان استان تهران ۱۷ خرداد ماه امسال از موافقت وزارت راه و شهرسازی با قیمت ۱۰ میلیونی ساخت نهضت ملی مسکن آگاهی داده و اظهار داشته بود: قیمت مقطوع مشکلاتی را برای سازندگان ایجاد کرده بود.

کف قیمت به ۱۵ میلیون تومان رسید

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرگزاری فراز برج در پاسخ به این پرسش که قیمت تمام شده یک متر مربع واحد مسکونی در وضعیت فعلی چقدر است؟ اظهار داشت: برای پاسخ به این پرسش باید اشاره کنم که نرخها مداوم درحال تغییر است و این مساله را باید مد نظر داشته باشید اما در وضعیت فعلی کف قیمت ساخت و ساز بطوریکه واحد مسکونی تمام شود و ملزوماتی چون کابینت و پکیج و... را داشته باشد، به سیزده میلیون تومان رسیده است.

او برآورد ۶.۵ میلیون تومان برای هر متر مربع واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن را بسیار غیرواقعی دانست و اظهار داشت: طبیعتا این واحدها نه کابینت خواهند داشت، نه پکیج و سیستم سرمایشی و گرمایشی و انبوهی از امکانات آنها حذف شده تا قیمت این باشد، هر چند رعایت این قیمت با تورم فعلی به نظر من ممکن نیست و بی شک کیفیت را به شدت کاهش خواهد داد. وی حتی قیمت ۹ تا ۱۰ میلیون تومان را نیز خیلی کم دانست و افزود: منظور ما از مسکن واحدی است که استانداردهای زندگی را داشته باشد و قرار نیست واحد باکیفیت بسیار پایین تحویل داده شود که در مدت زمانی کوتاه به بافت فرسوده و واحد پرخرج تبدیل گردد و مالک مجبور شود انبوهی برای نگهداری و تعمیر ان هزینه بپردازد.

او اظهار داشت: این دست برآوردها حتی بدون محاسبه آسانسور صورت می گیرد و این مشکلی است که طبیعتا وجود دارد و باید قیمت آسانسور جداگانه لحاظ شده و از دارندگان دریافت شود.

او اشاره کرد: ماجرا گرانی مسکن نیست. قیمت مسکن نسبت به قدرت خرید ایرانیها گران شده است. وقتی در شهری مثل تهران نمی توانید خانه ای با قیمت کمتر از متری چهل میلیون تومان بیابید، لازم است هم سرمایه گذاری در عرصه خرید در دستور کار قرار گیرد و هم افزایش قدرت خرید با طراحی ابزارهای ملی.

وی اشاره کرد: راهکار در این فضا این نیست که از کیفیت بزنید و آسانسور و... نگذارید تا خانه ارزان تر تحویل بدهید. باید در این شرایط ابزارهایی طراحی شود تا فاصله خرید را برای متقاضی کم کند. در این فضا وقتی دستمزدها بطور متعارف بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است، در بهترین حالت فرد اگر بتواند حتی ۵۰ میلیون تومان پس انداز کند، هزینه خرید یک متر را تامین کرده و در نتیجه مشکلات همچنان باقی است بدین جهت مهار تورم در مرحله اول باید در دستور کار مقامات دولتی قرار گیرد.۲۲۳۲۲۳


1402/04/17
09:44:29
5.0 از 5
264
تگهای خبر: ابزار , بانك مسكن , برج , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان