ساخت یا خرید خانه متقاضیان مصرفی کدام راه را انتخاب کنند؟

ساخت یا خرید خانه متقاضیان مصرفی کدام راه را انتخاب کنند؟ به گزارش فراز برج، تجارت نیوز نوشت: افزایش هزینه تهیه خانه برای زیست حداقلی خصوصاً در شهری مانند تهران برخی را با این پرسش مواجه کرده است که هم اکنون خرید مسکن برای خانوارها به ‍صرفه تر است یا ساخت آن؟


پیشی گرفتن تورم مسکن از تورم عمومی جامعه و مشکلات عدیده اقتصاد کلان در سالهای اخیر سبب شده است قدرت خرید مردم به ‎ویژه در کلانشهرها دیگر به سختی پاسخگوی خرید سرپناهی حداقلی باشد.
شرایط ساخت و ساز نیز چندان مطلوب نمی باشد و حتی حاشیه سود انبوه سازان نیز با افزایش قیمت مصالح و دستمزدها به حداقل رسیده است.
در چنین شرایطی، سوالی که برای برخی متقاضیان مسکن مطرح می شود این است که آیا خرید مسکن برای آنها از نظر اقتصادی به صرفه تر است و یا ساخت مسکن موجب صرفه جویی بیشتر در سرمایه ای می شود که باید برای یک خانه هزینه کنند؟

تولید مسکن یک کار تخصصی است
فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان در این خصوص اظهار داشت: «تولید مسکن کاری کاملا تخصصی است و من هیچ گاه افراد را تشویق نمی کنم که بدون تخصص لازم وارد این عرصه شوند. حتی اگر ملکی که قصد ساخت آنرا دارند شخصی ساز باشد.»
او افزود: «علاوه بر این تجربه ثابت کرده است کسانی که فکر می کنند می توانند برای خود خانه بسازند و علم کافی را نسبت به این کار نداشته اند هزینه های بمراتب سنگین تری را متحمل شده اند.»
پورحاجت در این خصوص توضیح داد: «بنابراین پیشنهاد من این است که همیشه افراد متخصص مبادرت به ساخت و ساز کنند و اینگونه استانداردها رعایت و از طرف دیگر هزینه ها نیز کنترل شود. همانطور که گفتم ساخت مسکن یک کار کاملا تخصصی است و فرد متخصص خودرا نیز لازم دارد.»

ساخت خانه با هدف کسب سود یا تامین سرپناه؟
دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباب دوراهی خرید یا ساخت مسکن توضیح داد: «کسی که تخصص این کار را دارد و مبادرت به ساخت و ساز می کند هزینه های جانبی را متحمل نمی گردد. باید بپذیریم کسی که ساخت و ساز را در جایگاه شغل خود انتخاب نموده است حداقل سودی را برای خود در نظر می گیرد.»
مطالعه بیشتر: ۸۰۰ هزار مسکن ملی تا انتهای سال به مرحله ساخت می رسد
او افزود: «قطعا اگر کسی تخصص لازم را داشته باشد و برای خود خانه سازی کند مشمول کسب سود انبوه ساز نخواهد شد و صاحب خانه ای با هزینه مناسب تر می شود.»
همانطور که گفته شد یکی از دغدغه ها درباره ی آپارتمان ها از سال ها پیش وضعیت ایمنی آنها بوده است؛ شرایطی که ساخت توسط افراد غیر متخصص آنرا تشدید می کند.
همین طور ًهزینه تهیه زمین یکی از دغدغه هایی است که سازندگان مسکن با آن مواجهند. برمبنای برآوردها، قیمت تمام شده ساخت و ساز، تنها حدود ۲۵ درصد از هزینه یک واحد مسکونی را به خود اختصاص داده و مابقی به قیمت زمین متعلق می باشد.
در همین حال باید اشاره داشت که بگفته سازندگان، هم اکنون هزینه ساخت هر متر واحد مسکونی در مناطق متوسط تهران به ۱۰ میلیون تومان رسیده است که البته تنها به ساخت واحد خام بدون تجهیزات مربوط می شود.


بیشتر بخوانید:
خانه دار شدن، از این پس حتی رویا هم نیست ۲۲۰۲۲۳منبع:

1402/05/05
17:18:12
5.0 از 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان