یک اتفاق عجیب و نگران کننده در بازار مسکن

یک اتفاق عجیب و نگران کننده در بازار مسکن به گزارش فراز برج، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با خروج سازندگان از بازار مسکن اظهار داشت: در چند سال گذشته این مورد شدت بیشتری پیدا کرده است. در واقع کسانی که قبلا وارد بحث تولید مسکن شده بودند، امروز نیستند.


داود بیگی نژاد در کافه خبر خبرگزاری فراز برج در پاسخ به این پرسش که برخی روایت های میدانی حاکی از آنست که سازندگان درحال خروج از بازار مسکن هستند. شما هم یک چنین موضوعی را قبول دارید؟ آیا سازندگان درحال مهاجرت به بخش های دیگر شغلی هستند؟ گفت: در ارتباط با اینکه سازندگان از این شغل خارج شده اند، باید بگویم که در چند سال اخیر این مساله شدت بیشتری پیدا کرده است. در حقیقت کسانی که قبلا وارد بحث تولید مسکن شده بودند، امروز نیستند.
وی افزود د: چند عامل در این مساله دخیل بوده که سازندگان از تولید مسکن خارج شده اند. شاید اصلی ترین مبحث این باشد که هزینه های تولید مسکن سنگین شده است و دیگر، تولید مسکن از توان افراد یا چند نفر خارج شده است. هم اکنون هزینه ها با چند سال قبل خیلی متفاوت شده است. شما دقت کنید، نهایت این هزینه ها در قیمت تمام شده تأثیر دارد.
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد: اما اینکه چرا افراد در صورتیکه یک ساختمان گران ایجاد می شود، در قسمت ساخت وساز مسکن باقی نمی مانند، باید گفت به همان نسبت که هزینه تولید مسکن افزوده می شود، وزن قیمتی هم سنگین تر می شود. در این شرایط، به همان نسبت خواستار و درخواست کننده و رجوع کننده برای خرید مسکن کمتر می شود. یعنی خواب سرمایه برای تولیدکننده افزایش می یابد.
ییگی نژاد اشاره کرد: حالا ما صرفاً در جهت تولید صحبت کردیم، اما شما می دانید که اگر برای یک ساختمانی بخواهیم شرایط تولید را فراهم نماییم، مدت زمان طولانی ای می بایست در شهرداری برای گرفتن پروانه ساختمانی طی نماییم. این مدت زمانی که طول می کشد تا سرمایه گذار به عنوان سازنده وارد بحث تولید شود و بتواند در نهایت سرمایه و سود خویش را استخراج کند، طولانی شده است.
وی اشاره کرد: چند سالی هم هست که هیچ مشوق بانکی تاثیرگذاری نداریم تا کسی که می خواهد یک واحد آپارتمانی را بخرد، بتواند از تسهیلات بانکی استفاده نماید. از طرف دیگر، گاها در بعضی مناطق و در یک مقطع زمانی، وام ها بی تأثیر شده است. یعنی چه وام را بگیرید و چه نگیرید، تاثیری ندارد، چونکه دردی را از شما دوا نمی کند.
مشروح گفت و گو با داود بیگی نژاد را (اینجا) بخوانید.
۲۲۳۲۲۵منبع:

1402/06/07
08:06:40
5.0 از 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان